poniedziałek, 19 września 2016

Izrael - Gość Honorowy 20. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie


Tegoroczne hasło krakowskich Targów Książki - "Żeby czytać, trzeba być otwartym" - nie zostało wybrane przypadkowo. Zaczerpnięto je z twórczości Etgara Kereta, wybitnego pisarza, którego ojczyzna - Izrael - jest tegorocznym Gościem Honorowym krakowskiego święta wielbicieli książek.
Literatura z Izraela cieszy się w Polsce sporą popularnością, co roku do księgarń trafia kilka nowych powieści tamtejszych autorów. Ojczyzna Kereta w kontekście literatury jest niezwykle interesująca, a sami pisarze są ważnymi uczestnikami debaty publicznej na palące tematy społeczne. Między innymi ten aspekt izraelskiego życia kulturalnego chcemy przybliżyć polskim czytelnikom odwiedzającym EXPO Kraków.
Tegoroczne hasło doskonale komponuje się z klimatem panującym na krakowskich Targach Książki. Podczas wydarzenia Wystawcy reprezentujący setki wydawnictw otwierają się na świat i pokazują w jednym miejscu najlepsze perełki ze swojej oferty. Otwartość na literaturę manifestują również odwiedzający i z roku na rok coraz liczniej przybywają na Targi
Jesteśmy przekonani, że podczas Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie polscy czytelnicy będą mieli okazję nie tylko zapoznać się z twórczością pisarzy izraelskich, ale również spojrzeć na życie codzienne Izraelczyków przedstawione w literaturze. Umożliwią to liczne wystawy, projekcje filmów i warsztaty dla dzieci.  Nie zabraknie także spotkań twarzą w twarz z izraelskimi pisarzami: m.in. z najczęściej obecnie tłumaczoną z hebrajskiego na pozostałe języki Zeruyą Shalev oraz wnukiem premiera Izraela Eszkolem Nevo. Swoją obecność potwierdziła także Litwinka Nida Deguitene, która po kilku latach spędzonych w Izraelu  wydała niezwykły przewodnik po kulinarnych obyczajach tamtejszej kuchni.
Szczegółowy program towarzyszący prezentacji Gościa honorowego 20 . MTKK dostępny jest tutaj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz