piątek, 2 września 2016

Cała Polska czyta Sienkiewicza!

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wezmą w sobotę 3 września udział w akcji Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza. Uroczystość odbędzie się na terenie przy parafii św. Rocha w Lipkowie koło Warszawy.

Akcja Narodowe Czytanie, którą oficjalnie zainauguruje para prezydencka, organizowana jest przez prezydenta od 2012 r. Powstała, by popularyzować dzieła polskiej literatury i promować kulturę żywego słowa.
W tym roku wybrano w internetowym głosowaniu nagrodzoną Noblem powieść Henryka Sienkiewicza "Quo vadis". Tegoroczna edycja nawiązuje do ustanowionego przez Sejm i Senat Roku Henryka Sienkiewicza. W 2016 roku przypada 170. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci pisarza.
"Gorąco zachęcam wszystkich Państwa do wspólnego czytania "Quo vadis" 3 września 2016 roku. Chciałbym, aby po raz kolejny Narodowe Czytanie było dla nas wszystkich czasem inspirujących refleksji, przynoszącym radość z kontaktu z prawdziwie wielką literaturą" - napisał w liście inaugurującym akcję prezydent.
3 września "Quo vadis" ma być czytane w kilkuset miejscowościach w całym kraju. W stolicy Narodowe Czytanie odbędzie się w Ogrodzie Saskim. Do udziału w inicjatywie zaproszono znanych aktorów: Ewę Dałkowską, Małgorzatę Kożuchowską, Sonię Bohosiewicz, Dawida Ogrodnika, Tomasza Schuchardta i Jana Nowickiego. Fragmentom powieści towarzyszyć ma akompaniament na żywo. Wystąpią m.in. Misia Furtak, Skubas, Pustki i Patrick The Pan.
Z myślą o osobach niesłyszących i niedosłyszących wydarzenie w Ogrodzie Saskim będzie na żywo tłumaczone na język migowy. Uczestnicy imprezy będą także mogli ozdobić swój egzemplarz książki pamiątkową pieczęcią Narodowego Czytania oraz przenieść się do czasów Nerona i wykonać tematyczne zdjęcie w specjalnej Fotobudce.
Specjalnie na tegoroczną edycję Narodowego Czytania krytyk literacki, literaturoznawca i eseista Tomasz Burek przygotował adaptację powieści, która umożliwi przeczytanie "Quo vadis" w ciągu jednego dnia. Pozwoli również wybrać konkretne rozdziały, które mogą być czytane niezależnie od pozostałych. Zaś uczestnicząc w akcji ?Czytanie przy kawie" przygotowanej przez Narodowe Centrum Kultury będzie można napić się darmowej kawy lub herbaty.
Partnerem Narodowego Czytania "Quo vadis" jest Facebook, który 3 września umieści na górze aktualności specjalnie przygotowany komunikat informujący o dniu Narodowego Czytania. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem pary prezydenckiej.
Narodowe Czytanie zainaugurowała w 2012 r. wspólna lektura "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się wspólne czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w 2014 r. - "Trylogii" Henryka Sienkiewicza. W ubiegłym roku w całym kraju czytana była "Lalka" Bolesława Prusa.

(info:Newsletter Biblioteki Analiz)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz