poniedziałek, 12 września 2016

Literackie święto w Gorlicach

Powrót Haupta


W dniach 23-26 września w Gorlicach odbędzie się druga edycja Festiwalu im. Zygmunta Haupta. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest pisarz Andrzej Stasiuk. W programie wydarzenia znalazły się m.in. spotkania tematyczne, spotkania autorskie, koncerty oraz prezentacja fotografii z archiwum rodziny pisarza.
Gorlice odwiedzą prof. Aleksander Madyda, dr hab. Andrzej Niewiadomski i dr Paweł Panas, którzy będą rozmawiać o miejscu Zygmunta Haupta w obrębie polskiej literatury XX wieku oraz o wyjątkowym języku literackim tego autora. Spotkania te będą jednocześnie świetną okazją, by zaprezentować nowe wydanie Baskijskiego diabła, które ukazało się w tym roku nakładem Wydawnictwa Czarne i w opracowaniu prof. Aleksandra Madydy.
Interesująco zapowiadają się również spotkania Archiwum pisarza i Recepcja. Gościem pierwszego będzie Barbara Krupa  Kuratorka Kolekcji Słowiańskiej i Wschodnioeuropejskiej na Uniwersytecie Stanforda , która ma pod swoją opieką całe amerykańskie archiwum Zygmunta Haupta. Tematem drugiego będzie recepcja twórczości pisarza w Niemczech oraz kwestie związane z tłumaczeniem jego utworów na język niemiecki. W spotkaniu wezmą udział: Esther Kinsky (pisarka, poetka, tłumaczka) i Katharina Raabe (wydawczyni i redaktorka).
Drugim celem Festiwalu jest udział w rozwoju polskiej sceny literackiej, promocja czytelnictwa i wartościowych zjawisk współczesnej literatury. W związku z tym do Gorlic zawitają: Michał Cichy, Urszula Honek, Magdalena Kicińska, Esther Kinsky, Maroš Krajňak, Andrzej Muszyński, Piotr Nesterowicz, Klara Nowakowska, Andrzej Stasiuk, Krzysztof Środa, Adam Wiedemann, Zofia Zaleska. Moderatorami spotkań autorskich i tematycznych będą: Darek Foks, Kamila Margielska, dr hab. Andrzej Niewiadomski, Michał Olszewski, dr Paweł Panas, dr Monika Rogowska-Stangret, Monika Stopczyk.
Organizatorami Festiwalu są Akademickie Biuro Kultury i Sztuki Alma Art, Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach, Miasto Gorlice oraz Wydawnictwo Czarne. Wsparcia udzielili: Instytut Goethego w Krakowie, Instytut Słowacki w Warszawie, Wydawnictwo Książkowe Klimaty, Gorlickie Centrum Kultury oraz Dark Pub w Gorlicach.
Więcej informacji na www.festiwalhaupta.pl
(p)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz