czwartek, 29 września 2016

Festiwal w Łodzi

Ugryźć Sienkiewicza


Celem Festiwalu "Ugryźć Sienkiewicza" organizowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi jest promocja twórczości pisarza i idei zawartych w jego książkach, popularyzacja wiedzy o życiu autora oraz ukazanie wartości literackiej jego dzieł.Udział w projekcie pozwoli jego uczestnikom na nowo odkryć Sienkiewicza jako ambasadora polskości i piewcę historii Polski oraz na nowo odczytać jego dzieła i ich patriotyczne przesłanie.

W ramach projektu "Ugryźć Sienkiewicza" w dniach 4-7 października 2016 r. odbędą się:
- dwudniowa konferencja przybliżająca sylwetkę i twórczość H. Sienkiewicza
- koncert muzyki filmowej "Muzyka jest jak morze...",
- spotkanie z Magdaleną Zawadzką, odtwórczynią roli Basi Wołodyjowskiej w filmie fabularnym "Pan Wołodyjowski" (w reż. Jerzego Hoffmana, 1969) i serialu telewizyjnym "Przygody pana Michała" (1969),
- dwa dni warsztatów tworzenia komiksów na podstawie dzieł H. Sienkiewicza "Sienkiewicz na nowo - komiksowo" (po warsztatach młodzież będzie miała za zadanie wykonać komiks inspirowany dziełami H. Sienkiewicza. Najlepsi wykonawcy zostaną nagrodzeni, a ich prace wydane zostaną w publikacji pokonkursowej),
- impreza dla dzieci "Śniadanie u Sienkiewicza", podczas której dzieci będą miały okazję wysłuchać fragmentów dzieł H. Sienkiewicza, wziąć udział w grach i zabawach literackich poświęconych pisarzowi. Piknik we współpracy z Biblioteką poprowadzą aktywne seniorki ze Stowarzyszenia Kobiety.lodz.pl grupa "Latające Babcie",
- nocny maraton filmowy "Noc z Sienkiewiczem", w ramach którego odbędzie się projekcja trzech filmów: "Ogniem i mieczem", "Potopu" i "Pana Wołodyjowskiego".
Festiwalowi towarzyszyć będzie okolicznościowa wystawa poświęcona H. Sienkiewiczowi i jego twórczości, prezentowana w WBP w Łodzi. Program Festiwalu "Ugryźć Sienkiewicza" można pobrać tutaj.
Festiwal poprzedzony został ogłoszonym na początku lipca 2016 r. konkursem filmowym ?Być jak Hoffman?. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu woj. łódzkiego, polega na nagraniu krótkiego filmu inspirowanego twórczością H. Sienkiewicza.
Zrealizowano ze środków Instytutu Książki w ramach obchodów Roku Sienkiewicza 2016 przygotowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

( indfo: Newsletter Biblioteki Analiz)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz