wtorek, 13 września 2016

Kim był, u licha, ten Boy?


Państwowy Instytut Wydawniczy oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zapraszają na spotkanie wokół tomu "Mity i zgrzyty" w ramach cyklu "Książka w teatrze" prowadzonego przez Instytut Teatralny, które odbędzie się 19 września o godz. 18. w siedzibie Instytutu przy ul. Jazdów 1 w Warszawie. 
Jak zapowiada wydawca, "tego wieczoru stoczymy prawdziwe boje o Boya!",  a wezmą w nich udział: Jan Gondowicz i Tadeusz Nyczek, dwaj wybitni krytycy, znawcy teatru, miłośnicy Boya. Rozmowę będzie prowadzić prof. Małgorzata Szpakowska, a fragmenty publicystyki autora "Słówek" przeczyta Krzysztof Gosztyła.
"Kim był, u licha, ten Boy?" - pyta w przedmowie do książki "Mity i zgrzyty" Jan Gondowicz i stwierdza: "Boy - to prawdziwa kariera. W trzy czwarte wieku po śmierci być nadal w centrum rzeczy polskich, budzić najżywsze kontrowersje, jednoczyć i dzielić, być zarazem osobą i sztandarem - czego publicysta może chcieć więcej? Ale Tadeusz Żeleński to przede wszystkim pisarz i jako taki powinien być czytany. Jego różnorodne teksty, zebrane w tomie "Mity i zgrzyty" pod kątem stosunku do przeszłości i współczesności, wykazać mają klasę pisarską, konsekwencję i styl myślenia Boya: świadka i krytyka swojej, a zwierciadła naszej epoki". 

(fran)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz