środa, 14 września 2016

Joshilyn Jackson po raz pierwszy w Polsce

Amerykańska autorka bestsellerów gościem Festiwalu w Siedlcach

Już za kilka dni odwiedzi Polskę światowej sławy amerykańska pisarka, autorka bestsellerów umieszczanych na listach New York Timesa i USA Today, laureatka wielu nagród, Joshilyn Jackson. Autorka przyjeżdża na 5. Festiwal Literatury Kobiet w Siedlcach -  dwudniowe święto literatury popularnej. Podczas uroczystej gali autorka wręczy nagrodę główną Festiwalu.

Proza Jackson to "ekscentryczna proza z wpływami Południowego Gotyku, dla inteligentnych czytelników, którzy kochają wyłapywać niuanse i uwielbiają dać się porwać opowieści, mają poczucie humoru i jednocześnie są gotowi na wyprawy w mroczne miejsca" - określa swoją twórczość autorka. Wszystkie swoje powieści Joshilyn umieszcza w dusznej, tak ukochanej przez kulturę i popkulturę amerykańską, atmosferze Południa. "Kocham tę część kraju, pomimo jej krwawej historii. Chcę jak najlepiej sportretować tych ludzi, to miejsce, z całą jego wspaniałością i okropnością jednocześnie - zanim straci swój unikalny klimat? ? mówi. Kocha także swoje bohaterki, które odkrywają, albo przeciwnie - same skrywają mroczne tajemnice, ich historie zawsze dotyczą relacji rodzinnych i pokoleniowych. Żadna z tych postaci nie jest mną, ale wszystkie są MOJE"  dodaje.

Joshilyn Jackson dorastała na Florydzie, w Alabamie, Kentucky, Georgii i wszędzie, gdzie los rzucił jej rodzinę - ojciec Joshilyn był wojskowym. Mama jeszcze nosząc ją na rękach czytała jej książki. Opowieści za opowieściami. "Marzyłam, żeby posiąść moc, dzięki której mogłabym wybranych bohaterów i elementy ukochanych historii przenosić w świat realny". Jej marzenie w końcu się spełniło. Teraz to ona konstruuje postaci, tyle, że nie są to słodkie kucyki, ani gadające koty, o których czytała mama. Jej bohaterowie nie mają nadprzyrodzonych mocy, choć często trafiają w realia jak z horroru. Na dodatek, Joshilyn przeżywa wszystko to, co oni.

Kiedy zaczyna pisać powieść, nigdy nie wie, o czym będzie kolejna książka. Zaczyna od postaci głównego bohatera, dopisuje mu otoczenie, rodzinę, środowisko, wrogów z przeszłości i kiedy już dobrze go pozna, jak to mówi - podkłada ogień, żeby zobaczyć, co się stanie. Wtedy pojawiają się tematy i dopiero wtedy Jackson wie, po co zaczęła pisać właśnie o tym bohaterze. "Gdybym z góry wiedziała, jak potoczy się historia, nie musiałabym pisać powieści. Moi bohaterowie wszystko rozegraliby i przeżyli w mojej głowie".

Joshilyn Jackson  ma na koncie siedem powieści, wszystkie ukazały się też w polskim przekładzie: "Historia pewnej miłości", "Tajemnica wierzby", "Oszukać przeznaczenie", "Gdzie diabeł mówi dobranoc", "Widmo", "Bogowie Alabamy" i najnowsza  - "Inna niż wszystkie".

(ET, Burda)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz