czwartek, 22 września 2016

Konkurs: Misja - Książka!

Uczniowie napiszą książki i dowiedzą się, jak je wydać

"Konkurs: Misja - Książka!" to literacki turniej pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej, w którym uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych napiszą i przygotują do wydania własne zbiory opowiadań.
Organizatorami konkursu są fundacja Nowoczesna Polska, która prowadzi największą w Polsce bibliotekę internetową WolneLektury.pl, oraz Ridero IT Publishing - inteligentny system wydawniczy dla niezależnych autorów.
Młodzi autorzy, z pomocą nauczycieli polonistów i bibliotekarzy, przygotują w kilkuosobowych zespołach książki, do których każdy z uczestników napisze jedno opowiadanie. Uczniowie mogą też przygotowywać własne ilustracje i projekty graficzne okładek, natomiast skład tekstu i przygotowanie ostatecznej wersji książek będzie odbywać się w inteligentnym systemie wydawniczym Ridero. Taki przebieg konkursu ma na celu nie tylko rozwinięcie literackich talentów, ale także zapoznanie i zainteresowanie uczniów z procesem powstawania i wydawania książki.
Konkurs wystartował 15 września. Na przygotowanie tomików uczestnicy mają czas do 30 listopada. Uczniowie zainteresowani udziałem powinni zebrać drużynę liczącą od 3 do 10 osób oraz znaleźć nauczyciela - opiekuna zespołu, który zgłosi drużynę do konkursu. Pierwszym etapem wyłaniania laureatów będzie otwarte głosowanie internautów na stronie konkursu. Spośród 50 prac z największą liczbą głosów, 5-osobowe Jury, złożone ze znawców literatury i rynku wydawniczego, wybierze zwycięzców. Autorzy najlepszych książek, zarówno pod względem literackim, jak i edytorskim, otrzymają nagrody, m.in. tablety. Szczegóły i regulamin konkursu znajdują się na stronie:https://ridero.eu/pl/konkurs/.
"Fundacja od kilku lat intensywnie działa na rzecz obniżenia barier dostępu do literatury oraz promocji czytelnictwa. Dlatego też wydało nam się świetnym pomysłem bezpośrednie dotarcie do szkół, uczniów i nauczycieli, i uświadomienie im, jak wygląda cały proces powstawania książki" - mówi Paulina Choromańska z fundacji Nowoczesna Polska, koordynatorka biblioteki Wolne Lektury.
"Wierzymy, że każdy może wydać swoją książkę. Dzięki Ridero proces przygotowania i edycji tekstu w gotową książkę staje się szybki i łatwy. Organizując konkurs literacki, pragniemy wzbudzić zainteresowanie młodzieży procesem powstawania książki i zachęcić ich do rozwijania kreatywności i talentów literackich" - dodaje Ryszard Stawarz, dyrektor ds. rozwoju Ridero IT Publishing.
Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Minister Edukacji Narodowej.
Materiał filmowy (3'21): https://www.youtube.com/watch?v=Qwp-Nxyyzl4  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz