poniedziałek, 3 października 2016

Bronka Nowicka laureatką NIKE 2016

Magdalena Grzebałkowska z nagrodą czytelników

W finale tegorocznej edycji Nagrody znaleźli się następujący autorzy i publikacje: Magdalena Grzebałkowska "1945. Wojna i pokój" (Agora); Renata Lis "W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu" (Sic!); Piotr Matywiecki "Którędy na zawsze" (Wydawnictwo Literackie) 
Weronika Murek "Uprawa roślin południowych metodą Miczurina" (Czarne); Bronka Nowicka "Nakarmić kamień" (Biuro Literackie);
Maciej Płaza "Skoruń" (W.A.B.); Ziemowit Szczerek "Tatuaż z tryzubem" (Czarne).

Jubileuszową, 20. galę wręczenia Nagrody Literackiej NIKE, która odbyła się w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie w niedzielę 2 października transmitowała stacja TVN24.
Gości gali przywitał rektor Uniwersytetu Warszawskiego: "Otaczają nas setki tysięcy tomów. Na półki, które państwo widzicie trafia każda książka wydana w Polsce, także książki o których dziś będziemy słuchać, rozmawiać i nagradzać" - mówił prof. Marcin Pałys.
"20 lat to piękna historia. Już po kilku edycjach Nagrody obwoluty z logo NIKE na okładkach książek które napotykało się w księgarniach stanowiły rekomendacje dla czytelników, by po te książki sięgać" - stwierdziła na wstępie prowadząca galę wręczenia Nagrody Grażyna Torbicka.

Jak minął ten ostatni rok? - pytała Grażyna Torbicka ubiegłoroczną laureatkę Nagrody Olgę Tokarczuk, która wystąpiła z koleżeńskim przesłaniem do tegorocznych finalistów. "Drodzy koleżanki i koledzy po fachu, chciałabym wam życzyć takiej intensywności pisarskiego życia, jakich ja doświadczyłam po otrzymaniu Nagrody w zeszłym roku" - mówiła autorka ?Ksiąg Jakubowych?.
Następnie zaprezentowano filmowe sylwetki siedmiorga finalistów Nagrody, którym towarzyszyło wręczenie nominacji i krótka rozmowa, którą prowadziła Grażyna Torbicka.

Historia NIKE w liczbach:
- do nagrody nominowano łącznie 400 książek
- w kolejnym etapie znalazło się 140 pozycji
- najczęściej nominowanym autorem był Tadeusz Różewicz, miast najbardziej utytułowana laureatką w historii Nagrody pozostaje Olga Tokarczuk, która otrzymała dwie nagrody główne i aż pięć razy wygrała w plebiscycie czytelników
- w historii Nike zdarzały się "lata chudsze", gdy finałowe publikacje liczyły sobie "zaledwie" 977 stron, jak również "lata grubsze", gdy finaliści zapełniali ponad 3000 stron.
- łącznie finaliście Nike zapisali 34 tys. stron, z czego 12 tys. wyszło spod rąk kobiet
- największa liczbę nominacji w historii NIKE otrzymało Wydawnictwo Literackie (24 nominacje), a zaraz zanim uplasowały się oficyny W.A.B. i Czarne.

Przed ogłoszeniem nazwiska laureata i wręczeniem Nagrody Literackiej NIKE, redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" Adam Michnik zwrócił się do finalistów z życzeniem rodem z frazy z Czesława Miłosza: "Tak więc pamiętaj, w trudną porę marzeń masz być ambasadorem".
Jury Nagrody Literackiej NIKE doceniło "Nakarmić kamień" - debiutancki tom krótkich próz poetyckich autorstwa Bronki Nowickiej, artystką wizualnej, reżyserki filmowej i teatralnej.
Przewodniczący Jury Tomasz Fijałkowki odczytując laudację mówił: "Jeżeli wśród siedmiu finalistów są aż trzy debiuty, to znaczy że literatura nasza ma się dobrze. Są w niej nowe nazwiska i fascynujące zjawiska".
"Myślę, że dla każdego twórcy to wyróżnienie jest czymś ogromnym. Dla debiutanta jest jeszcze czymś większym. Jest też ogromnym zobowiązaniem - i ja to zobowiązanie traktuję jako obowiązek odpowiedzialności za słowo, jako obowiązek zachowania humanistycznej postawy, jako obowiązek autorefleksji i rozwijania własnej świadomości, również jako obowiązek pozostawania blisko życia, blisko ludzi, blisko ich historii i ich pamięci" - stwierdziła Bronka Nowicka po otrzymaniu nagrody.


Nagrodę Literacką Nike 2016 w plebiscycie czytelników "Gazety Wyborczej" otrzymała Magdalena Grzebałkowska za książkę "1945. Wojna i pokój", która ukazała się nakładem Wydawnictwa Agora. "Chciałabym zadedykować tę nagrodę wszystkim kobietom w Polsce, wszystkim pisarkom, kasjerkom, prawniczkom..." - stwierdziła laureatka.
Natomiast laureatką konkursu na najciekawszą recenzję nadesłaną do organizatorów Nagrody została Katarzyna Hercberg, która zgłosiła recenzję książki Ziemowita Szczerka "Tatuaż z Tryzubem".

( INFO: Newsletter Biblioteki Analiz)
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz