czwartek, 13 października 2016

Wilkoń ilustruje "Don Kichota"


Fundacja Chain realizuje jedyny w swoim rodzaju projekt: drukowaną edycję powieści "Don Kichote" Miguela de Cervantesa z ilustracjami jednego z najwybitniejszych polskich artystów ilustratorów - Józefa Wilkonia. 
Bogato ilustrowane wydanie zostanie oddane do druku na jesieni bieżącego roku.

Z uwagi na 400-lecie rocznicy śmierci Miguela de Cervantesa (1547- 1616), przypadającej na rok 2016, Fundacja Chain rozpoczęła realizację projektu wydania polskiej edycji Don Kichota bazującej na przekładzie Anny Luizy i Zygmunta Czernego z ilustracjami Józefa Wilkonia. W całej historii polskich wydań nie znalazła się edycja tak bogato ilustrowana. 

Publikacja ukaże się w nakładzie tysiąca dwutomowych egzemplarzy (400 stron każdy), w twardej oprawie i zawierać będzie prawie 100 czarno-białych i kolorowych ilustracji. Józef Wilkoń namalował swoje pierwsze komentarze graficzne prawie pół wieku temu, ale tylko w tym roku stworzył kompletną i skończoną kolekcję, odwołującą się do europejskiej tradycji malarskiej i jednocześnie od pierwszej chwili rozpoznawalną jako dzieło Józefa Wilkonia. 

Edycja łączy w sobie realizm z baśnią, żywe kolory przeplatają się z czarno-białymi ilustracjami, portrety współgrają ze scenami zbiorowymi a pierwszy plan pojawia się obok horyzontalnych pejzaży.

(info: Newsletter Biblioteki Analiz)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz