piątek, 14 października 2016

Bob Dylan z literackim Noblem

Po raz 109. Akademia Szwedzka przyznała literacką Nagrodę Nobla. W tym roku trafiła ona do Boba Dylana za "tworzenie nowych form poetyckiej ekspresji w ramach wielkiej tradycji amerykańskiej pieśni". Nagroda, którą otrzyma Dylan - piosenkarz, autor tekstów, pisarz i poeta - warta jest 8 mln koron szwedzkich, czyli ponad 927 tys. dolarów. 

Jest to pierwsza Nagroda Noblaw dziedzinie literatury dla amerykańskiego twórcy od 1993 r., kiedy wyróżnienie otrzymała Toni Morrison. Amerykański piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, pisarz i poeta Bob Dylan (właściwie Robert Allen Zimmerman) urodził się 24 maja 1941 r. Jest jedną z najważniejszych postaci muzyki popularnej, tradycyjnego folku i country bluesa. Jego teksty zawierają komentarze społeczne, polityczne, filozoficzne oraz odwołują się do klasyki literackiej. Sara Danius, stała sekretarz Komitetu Noblowskiego powiedziała, że Dylan "jest wielkim poetą w tradycji anglojęzycznej". Zaznaczyła paralele pomiędzy jego pracami a wielkimi poetami antycznej Grecji: Homerem i Safoną. - To jest piękny dzień dla świata piosenki - mówił Paweł Sztompke z Polskiego Radia w rozmowie z TVN24, dodając, że trzeba pamiętać, iż piosenka jest także dziełem literackim. 75-letni twórca od lat wymieniany był jako jeden z faworytów do prestiżowej nagrody, krytycy powtarzali jednak, że jego twórczość nie pasuje do tradycyjnie rozumianych form literackich, które to właśnie dotychczas były doceniane. 
Nagroda zostanie wręczona 10 grudnia, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla - jej fundatora 

(http://www.tvn24.pl)

1 komentarz:

  1. Bob Dylan zasługuje na szacunek i uznanie, cenię go bardzo. Ale nie jestem do końca przekonana słusznością przyznania tej nagrody...


    ____________________________
    http://bit.ly/2evt5D1

    OdpowiedzUsuń