poniedziałek, 17 października 2016

Zwycięski "Stary Noe"

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego

Książka "Stary Noe" Zuzanny Orlińskiej (Wydawnictwo Literatura) została zwycięzcą 23. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.
Organizatorem Nagrody jest biblioteka "Galeria Książki" w Oświęcimiu.
"Stary Noe" jest współczesną interpretacją opowieści biblijnej o potopie, w której okazuje się, że czasami "żeby być uczciwym, nie można być za bardzo posłusznym".
Jury pod przewodnictwem poetki, autorki bajek i wierszy dla dzieci prof. Joanny Papuzińskiej, wspieranej m.in. przez pracowników naukowych i bibliotekarzy zajmujących się twórczością dla dzieci, doceniło w książce Orlińskiej "plastyczność narracji, mistrzostwo języka i odważne postawienie problemu trudnego podejmowania decyzji w sytuacjach ekstremalnych, kiedy na barki człowieka spada odpowiedzialność za cały żyjący świat".

W głosowaniu czytelników wygrał natomiast "Longin. Tu byłem" Marcina Prokopa (Znak emotikon).

Prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut przyznał z kolei dwa wyróżnienia. Otrzymały je: książka "Mat i świat" Agnieszki Suchowierskiej oraz "Ale historia... Mieszko, ty wikingu!" Grażyny Bąkiewicz za intrygującą zabawę z historią, łączącą narrację literacką z elementami komiksu.

Na 23. edycję konkursu napłynęła rekordowa liczba 90 książek. Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego została wręczona po raz 23. Ustanowiły ją w 1994 r. Fundacja "Książka dla Dziecka" oraz kwartalnik "Guliwer". Od 2004 roku przyznaje ją oświęcimska biblioteka miejska.

(info: Newsletter Biblioteki Analiz)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz