sobota, 30 lipca 2016

Szczebrzeszyn w centrum uwagi

Stolica Języka Polskiego


Wiesław Myśliwski, Olga Tokarczuk, Szczepan Twardoch i Mariusz Szczygieł - to goście festiwalu literackiego Stolica Języka Polskiego, który od 31 lipca do 7 sierpnia odbywać się będzie w Szczebrzeszynie. W programie ponad 30 wydarzeń z udziałem około 50 twórców.
Już po raz drugi w podlubelskim Szczebrzeszynie odbędzie się festiwal Stolica Języka Polskiego. Tym razem hasło festiwalowe brzmi "Między przeszłością a przyszłością", a jego duchowym patronem jest Bolesław Leśmian, który prowadził kancelarię prawniczą w pobliskim Szczebrzeszynowi Zamościu. Kuzynem Leśmiana był Jan Brzechwa, który odwiedzając go, najprawdopodobniej spotkał się z nazwą Szczebrzeszyna i uwiecznił ją w słynnym wierszyku o chrząszczu brzmiącym w trzcinie.

W sobotę 6 sierpnia na festiwalowej scenie własne interpretacje wierszy autora "W malinowym chruśniaku" zaprezentuje muzyk i poeta Adam Strug oraz zaproszeni przez niego aktorzy, m.in. Zofia Kucówna, Jerzy Trela i Antoni Pawlicki.
Program festiwalu wypełnią spotkania autorskie. Polską reprezentację stanowić będzie grono ponad 40 pisarzy, dziennikarzy i poetów, m.in. autor "Traktatu o łuskaniu fasoli" Wiesław Myśliwski, twórca "Morfiny" Szczepan Twardoch, reportażysta Mariusz Szczygieł, laureatka Nike za "Księgi Jakubowe" Olga Tokarczuk, reporterka Małgorzata Szejnert i autor kryminałów Zygmunt Miłoszewski.

Jednym z wydarzeń będzie wieczór z twórczością laureatki literackiej nagrody Nobla 2015, białoruskiej pisarki i dziennikarki Swietłany Aleksijewicz. Podczas niego Krystyna Czubówna przeczyta fragmenty reportaży-esejów autorki "Czarnobylskiej modlitwy" i "Czasów secondhand". Grażyna Plebanek poprowadzi w Szczebrzeszynie wakacyjną szkołę pisania, a Joanna Szczepkowska - warsztaty "Mistrz mowy polskiej". W Szczebrzeszynie pojawią się także pisarze z Ukrainy - m.in. Andriej Bondar.

Na muzycznej scenie Stolicy Języka Polskiego - wraz z zespołem Mitch&Mitch oraz towarzyszeniem orkiestry i chóru - wystąpi Zbigniew Wodecki. W Szczebrzeszynie odbędzie się też recital Katarzyny Groniec, która zaśpiewa piosenki z tekstami Agnieszki Osieckiej.

Dla festiwalowej publiczności zaplanowano także szereg warsztatów literacko-językowych, pisarskich, muzycznych i teatralnych. Odbędą się tu również potańcówki, warsztaty kulinarne oraz spacery po okolicy literackimi i kulturalnymi śladami. Z myślą o promowaniu czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży powstała Akademia Szczebrzeszyn, w ramach której odbędą się specjalne zajęcia i warsztaty prowadzone przez twórców literatury dziecięcej, m.in. Grzegorza Kasdepke.


źródło: www.instytutksiazki.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz