piątek, 1 lipca 2016

Jakie czytanie takie pisanie

Ciekawe wyniki badań

Nawyki czytelnicze mają niebagatelny wpływ na umiejętność pisania - przekonuje serwis Booklips, powołując się na wyniki badań przeprowadzonych na studentach Uniwersytetu Stanowego Florydy.

 Jak czytamy w serwisie: "Profesor Yellowlees Douglas wraz ze swoją doktorantką Samanthą Miller poprosiła czterdziestu pięciu studentów Magisterskich Studiów Menedżerskich na Uniwersytecie Stanowym Florydy o wypełnienie ankiety dotyczącej ich nawyków czytelniczych. Były w niej m.in. pytania o ilość czasu spędzanego na lekturze oraz rodzaje czytanych tekstów. 

Ankietowani mieli też przesłać próbkę swojego pisarstwa, a konkretnie listu motywacyjnego, jako że jest to dokument, w którym zazwyczaj staramy się wypaść jak najlepiej. Następnie wybrano drugi akapit z tekstu i oceniono jego jakość w oparciu o czternaście kryteriów, m.in. średnią długość zdań oraz stopień wyrafinowania doboru słów. Przeanalizowano też próbki tekstów ze stron, gazet i książek, po jakie sięgali studenci".

Realizatorki projektu ustaliły istnienie korelacji pomiędzy lekturami, które wybieramy, a naszymi umiejętnościami pisarskimi. To wynik skłonności ludzi do "naśladownictwa".

( Newsletter Biblioteki Analiz)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz