sobota, 30 lipca 2016

Najpopularniejsi pisarze

Wybór Dyskusyjnych Klubów Książki

28 lipca na oficjalnej gali Dyskusyjnych Klubów Książki podczas odbywającego się we Wrocławiu Literackiego Woodstocku wręczone zostały nagrody dla najpopularniejszych autorów wśród społeczności DKK.

Chodzi o autorów, którzy przez 10 lat istnienia klubów najczęściej znajdowali się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych pisarzy w trzech kategoriach. 
Są to:
- "literatura piękna": Wiesław Myśliwski i Jacek Dehnel
- "literatura faktu": Jacek Hugo-Bader
- "literatura dla dzieci i młodzieży": Barbara Kosmowska

Dyskusyjne Kluby Książki to najważniejszy program Instytutu Książki promujący kulturę literacką w Polsce od 2007 roku. Jest to także największy tego typu projekt w kraju pod względem liczby biorących w nim udział uczestników oraz pod względem zasięgu. Co miesiąc w kilkuset polskich miejscowościach we wszystkich województwach spotyka się ponad 13 tys. osób, aby rozmawiać o książkach, literaturze i radości związanej z czytaniem. Program jest adresowany przede wszystkim do czytelników korzystających z bibliotek publicznych i oparty na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach oraz że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze.

Uczestnicy Dyskusyjnych Klubów Książki należą do wszystkich grup wiekowych i społecznych. Program aktywizuje środowiska lokalne, a także w znacznym stopniu przyczynił się do ożywienia bibliotek publicznych w Polsce. Sukces programu polega między innymi na tym, że nie jest zarządzany centralnie, lecz - dając dużą swobodę bibliotekarzom - wymaga od nich zaangażowania i stałej aktywności.
Zainteresowanie programem jest niesłabnące. Liczba klubów sukcesywnie rośnie - z 299 w 2007 roku do ponad 1450 w 2016 roku. Program jest stale rozwijany i poszerzany o nowe idee służące zarówno promocji kultury literackiej, jak również rozwojowi moderatorów prowadzących kluby (szkolenia) oraz klubowiczów (wydarzenia aktywizujące społeczność lokalną).

Literacki Woodstock, czyli Ogólnopolski Zlot Członków Dyskusyjnych Klubów Książki odbywa się we Wrocławiu i potrwa do najbliższej niedzieli. Szczegóły wraz z programem dostępne na stronie: literackiwoodstock.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz