wtorek, 26 lipca 2016

IV Targi Książki Kulinarnej

Książki o jedzeniu i pojedynek na tatary

W poprzedni weekend, od piątku 22 lipca do niedzieli 24 lipca, trwały w Warszawie IV Tragi Książki Kulinarnej, organizowane na warszawskim Jazdowie w Centrum Sztuki Współczesnej przez Martę Gessler i Qchnię Artystyczną od 2013 roku jako spotkanie łączące książki i gotowanie. Do organizatorów dołączyła następnie kwiaciarnia Warsztat Woni. Pierwsza edycja przyciągnęła 3 tys. odwiedzających, którzy mogli skorzystać z oferty 30 wystawców i uczestniczyć w ponad 20 wydarzeniach. 
Jak informował w niedzielę 24 lipca portal wyborca.pl, w sobotę jednym z głównych punktów programu był ? pojedynek na tatary: tatar wołowy z pianą o smaku węgla oraz pietruszki kontra tatar klasyczny, z ogóreczkami i marynowanymi grzybkami.
Pierwszym wydarzeniem targowym było spotkanie i warsztaty śniadaniowe z autorką książki "Dzień dobry. Śniadania z Małgosią Mintą" (Agora). Gościem targów była też Dominika Wójciak, autorka książek kulinarnych, zwyciężczyni programu "Master Chef". Odbyła się również promocja książek "Detoksy dla zdrowia i urody" i "Jedz i pracuj nad własnym zdrowiem" (Zwierciadło) zatytułowana "Życie w rytmie slow", podczas której z Karoliną i Maciejem Szaciłło rozmawiała Dorota Rożek, jak również warsztat o smakach roślin z Wojciechem Grąbczewskim, właścicielem istniejącej od 1936 roku rodzinnej szkółki ogrodniczej, z której rośliny były ozdobą targów.
Jak czytamy na portalu, "między warsztatami i debatami można było oddać się buszowaniu na stoiskach wydawnictw i księgarni specjalizujących się w literaturze kulinarnej, upolować autograf autorów książek lub uzupełnić wyposażenie kuchni i jadalni na stoiskach pracowni ceramicznych i sklepów z akcesoriami wnętrzarskimi?.
Dzień zakończyła kolacja przygotowana przez Martę Gessler oraz szefowa kuchni Qchni Artystycznej, Ewę Olejniczak - nietypowa, bo zjedzona nie przy stole, ale na kocach, z  daniami, które do ostatniej chwili pozostawały dla gości niespodzianką.
Gościem jednego z sobotnich spotkaniach (zatytułowanego "100 sposobów na ziarna") była Dominika Wójciak, zwyciężczyni 3. edycji polskiego MasterChefa. Właśnie ukazała się jej książka "Ziarno" (Pascal).
Jarosław Dumanowski podpisywał książki o historii kuchni wydawane przez Muzeum Pałac w Wilanowie. Również autorzy Wydawnictwa Dwie Siostry, Zofia Rożycka ("Alfabet ciast"), Aleksander Baron, Julian Karewicz, Grzegorz Kwapniewski i Piotr Szczęsny ("Suwała, Baron i inni. Przepisy i opowieści") podpisywali swoje książki.
W niedzielę odbyło się spotkanie autorskie z Jakubem Milszewskiem i Kamilem Sadkowskim, autorami książki "Gastrobanda. Wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim wyjdziesz coś zjeść" (Smak Słowa), którzy postanowili pokazać świat gastronomii "od kuchni".
W targach uczestniczyły firmy: bookoff księgarnia kulinarna, Dwie Siostry, Wydawnictwo Vivante, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Wydawnictwo Pascal, Wydawnictwo Edgard, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Filo, Wydawnictwo Zwierciadło, Wydawnictwo Agora, Dom Wydawniczy Rebis, Firma Księgarska Olesiejuk, Esteri, Jak wam się podoba, Fundacja Małgosi Braunek ?Bądź?, Edipresse Książki, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Antykwariaty "Książka dla Każdego", Magazyn Usta, KOOE Studio Ceramiki, Ani Ani Studio, Przezroczysta Katarzyna Harasym, Kasia Białek Ceramika, COOKie, Rzeczownik oraz Warsztat Woni.

(fran)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz