sobota, 30 lipca 2016

Najbogatszy pisarz świata. Rozmowa z Jamesem Pattersonem


W najnowszym numerze magazynu "CKM" ukazała się rozmowa z Jamesem Pattersonem, według magazynu "Forbes" najlepiej zarabiającym współczesnym pisarzem. Jak czytamy we wstępie do rozmowy: "Są zwykli autorzy bestsellerów. I jest James Patterson, amerykański pisarz, który sprzedaje miliony książek i zarabia dziesiątki milionów dolarów. Ale to nie tylko pisarz, to człowiek-instytucja: rocznie na rynek trafia kilkanaście tytułów z jego nazwiskiem! Jest to możliwe, bo w ich pisaniu pomaga mu grupa współpracowników, on przekazuje im założenia dotyczące fabuły, oni muszą obudować te wizje słowami." Oto jej wybrane fragmenty:
Dobra książka to taka, która...
...bawi! Jeśli książka daje ludziom radość i chcą ją przeczytać ? znaczy, że po prostu jest dobra.
(...)

Książka, dzięki której zaczął pan myśleć o pisaniu?
"Ulisses" Jamesa Joyce?a. Czytałem go łapczywie, gdy jako młody student pracowałem na nocnych zmianach w szpitalu dla obłąkanych. Ale wiedziałem, że nie jestem w stanie napisać tego typu książki. Zacząłem więc myśleć o tym, że może mógłbym napisać coś innego, lżejszego i łatwiejszego w odbiorze.
(...)

Ile książek Jamesa Pattersona ma się ukazać w 2016 roku?
Myślę, że w tym roku powstanie 12-13 książek. Szczerze, to nie liczę ich dokładnie, one po prostu powstają, trochę same z siebie. Spośród tych kilkunastu niemal wszystkie są prawie gotowe. Zazwyczaj pracuję z półtorarocznym wyprzedzeniem.

Treść całego wywiadu dostępna jest tutaj.


Fot. by Susan Solie-Patterson - http://www.librarything.com/pic/156833, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15593339

(info:Newsletter Biblioteki Analiz)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz