poniedziałek, 1 sierpnia 2016

Nie żyje Tadeusz Górny


W czwartek 28 lipca zmarł w Warszawie Tadeusz Górny.Był jedną z najbardziej wyrazistych postaci środowiska książki w ostatnich dziesięcioleciach - jako dziennikarz radiowy i telewizyjny, twórca niezapomnianych "Książek z górnej półki", a także jako inicjator i organizator wielu działań społecznych promujących książkę i czytelnictwo.
Uroczystość pożegnalna odbędzie się w piątek 5 sierpnia o godz. 13 w Domu Pogrzebowym na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach, natomiast o godz. 14.30 nastąpi złożenie urny do grobu rodzinnego na Starych Powązkach.
- Tadeusz był jedną z ważniejszych postaci w moim zawodowym życiu, jak i w relacjach przyjacielskich. To już minęły dziesiątki lat, od kiedy poznaliśmy się i potem zaczęliśmy współpracować. Wiek nie był miedzy nami żadnym wyznacznikiem. To był człowiek niesłychanie aktywny, kreatywny, wciąż pełen nowych pomysłów, nowych sposobów na promowanie literatury, książki. Stąd oczywista jego obecność w takich przedsięwzięciach jak Warszawskie Targi Książki czy Śląskie Targi Książki, plenery czytelnicze i działalność w Polskim Towarzystwie Wydawców Książek - wspomina Rafał Skąpski, prezes spółki Targi Książki, a także prezes PTWK, najbliższy przyjaciel Tadeusza Górnego.
Tadeusz Górny był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie (1963), artystą muzykiem, ale głównie dziennikarzem i animatorem kultury. Jako dziennikarz debiutował w połowie lat sześćdziesiątych ("Ruch Muzyczny", "Jazz", "Jazz Forum"). Od 1966 roku pracował w Polskim Radio (Program III, Studio Rytm), a od 1969 roku w Telewizji Polskiej.
Od 1974 roku jako urzędnik państwowy pełnił szereg odpowiedzialnych funkcji w resorcie kultury (Centralny Ośrodek Metodyki Kultury, Ministerstwo Kultury i Sztuki, Narodowa Rada Kultury), nie rezygnując z działalności publicystycznej, aby w latach osiemdziesiątych powrócić do dziennikarstwa (m.in. redaktor naczelny miesięczników "Kurenda" i "Poradnik Muzyczny"). Od 1991 roku poświęcił się niemal wyłącznie promocji książek i czytelnictwa. Był jednym z twórców Nagrody Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego "Ikar". W roku 1992 wznowił działalność radiową i telewizyjną. Jego autorski program ?Książki z górnej półki?, emitowany w TV Polsat (1993-1996), potem w TVP SA (2000-2007), cieszył się uznaniem i dużą oglądalnością. Prowadził także nocny program o książkach w Polskim Radiu.
Pozbawiony w 2007 roku możliwości promocji czytelnictwa w mediach elektronicznych, nadal działał na tym polu współpracując z prasą oraz m.in. ze stołecznym Muzeum Niepodległości, prowadząc spotkania miłośników książki historycznej "Klioteka". W latach 2008-2014 był sekretarzem jury Nagrody Literackiej m. st. Warszawy, a do teraz wiceprezesem PTWK i wiceprzewodniczącym Rady Programowej Muzeum Niepodległości.
Był członkiem zarządu spółki Targi Książki oraz koordynatorem programowym Warszawskich Targów Książki, Nadmorskiego Pleneru Czytelniczego w Gdyni i wielu innych imprez promujących książkę i czytelnictwo, realizowanych wspólnie z firmą Murator Expo, a w czerwcu tego roku został prokurentem spółki Targi Książki.
Był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany za dokonania w dziedzinie upowszechniania kultury i twórczość publicystyczną (nagrody m.in.: im. Jędrzeja Cierniaka, im. Władysława Orkana, im. Andrzeja Potoka, Prezesa TVP S.A, honorowa "Złota Tarka"; odznaki: Zasłużony dla Kultury Polskiej, Honorowa Odznaka PTWK, Zasłużony dla m. st. Warszawy). Laureat pierwszej edycji nagrody PIKowy Laur (2005 - za całokształt pracy na rzecz popularyzacji czytelnictwa) oraz Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2006 - za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury). Odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2008) oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011 - za wybitne zasługi w pracy dziennikarskiej, za osiągnięcia w propagowaniu czytelnictwa). W roku 2015 uhonorowany został doroczną Nagrodą Miasta Stołecznego Warszawy w uznaniu zasług dla Stolicy Rzeczpospolitej Polskiej, a w ubiegłym miesiącu otrzymał Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

(PD)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz