czwartek, 30 marca 2017

Czytam sobie - akcja społeczna

Start coraz bliżej

2 kwietnia w Międzynarodowym Dniu Książki Dziecięcej startuje II edycja akcji społecznej "Czytam sobie" promująca samodzielne czytanie wśród dzieci pod hasłem: "Czytam sobie! Mogę być kim chcę!"
Czytanie pomaga w realizacji marzeń i życiowych planów, a osoby, które odniosły w życiu zawodowy sukces przekonują o tym najlepiej! Dlatego Egmont Polska do współpracy zaprosił znanych i lubianych, którzy nie wyobrażają sobie życia bez czytania książek:
- Borysa Szyca,
- Olgę Bołądź,
- Wojciecha Malajkata,
- Julię Chmielnik ? znaną dyrygentkę
- Mateusza Kusznierewicza ? najbardziej utytułowanego polskiego żeglarza,
- Marcina Michalaka ? pilota
oraz Justynę Sobolewską, Małgorzatę Berwid, Zofię Karaszewską i Sylwię Stano z Bibliocreatio oraz Zofię Stanecką.
Film promujący wydarzenie.

Dlaczego według ambasadorów akcji warto czytać?
Głód przygód mam dzięki książkom i przez książki! Życie przestaje być takie zwyczajne, kiedy czytamy. Gdy byłam dzieckiem, to moim ulubionym światem był świat książek. Może stąd moje zamiłowanie do filmu i do świata wymyślonego? Dzięki książkom jestem chyba po prostu wrażliwym człowiekiem, a to, że jestem aktorką, łączy się z moją wrażliwością i potrzebą opowiadania historii.        Olga Bołądź, aktorka
Kiedy byłem mały i nauczyłem się czytać, zrozumiałem, że w książkach jest wszystko. Książki do dzisiaj są takim światem, który uwielbiam odwiedzać. Myślę, że bez nich byłbym człowiekiem bez wyobraźni.
Wojciech Malajkat, aktor

Zauważyłem, że w sporcie ważne jest czytanie. Poprawia koncentrację, skupienie, wyobraźnię. Czytałem w dzieciństwie i bardzo dużo na tym zyskałem.
Mateusz Kusznierewicz, sportowiec

Ważne jest też to, żeby pokazać dziecku, że ono samo może wejść do świata książek i odkrywać ten wspaniały świat, jakim jest czytanie książek.
Karolina Malinowska, modelka
Książki wywołują cudowne uczucia! Cieszę się, że udało mi się mojej córce zaszczepić miłość do książek.
Borys Szyc, aktor

Dlaczego czytanie jest takie ważne? Do tegorocznej akcji zaprosiliśmy osoby wykonujące ciekawe zawody, ludzi z pasją, którzy czytali w dzieciństwie i są przekonani, że to właśnie czytanie pomogło im zrealizować życiowe plany. Książki zbudowały wyobraźnię dyrygentki Julii Chmielnik i pomogły osiągnąć zawodowy sukces pilotowi Marcinowi Michalakowi. 
W muzyce książki są pewnym punktem odniesienia. Czasem studenci pytają mnie, skąd się bierze moja wyobraźnia. Myślę, że wyobraźnię moją ukształtowały w największej mierze książki.
Julia Chmielnik, muzyk
Do licznego grona ambasadorów akcji dołączyła w tym roku również Justyna Sobolewska.
Książki są drogą, żeby wejść w świat, którego nie znamy. Literatura wciąga nas, zmusza do pewnego wysiłku. Oczywiście może być czystą przyjemnością, może nas odrywać i zabierać w krainy szczęśliwe, ale też literatura często daje nam możliwość wejścia do czyjejś głowy, poznania innego świata. To jest pewien sposób poznawania rzeczywistości. Dla mnie jeden z najważniejszych.
Justyna Sobolewska, krytyk literacki

Akcja objęta jest honorowym patronatem Biblioteki Narodowej oraz Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego. Partnerem i wykonawcą akcji jest Bibliocreatio. 
Działania w ramach Akcji Czytam sobie:
"Czytelniczy SOS" - czat ekspercki dla rodziców, których dzieci mają problemy z samodzielnym czytaniem. Zapraszamy na profil akcji na Facebooku: https://www.facebook.com/CzytanieToDziala/
Zachęcanie do czytania stanowi element uważnego i świadomego rodzicielstwa. Wydobywamy z dziecka potencjał do samodzielności, do poczucia sprawczości, a to z kolei daje poczucie kontroli, a także bezpieczeństwa. Te wartości są fundamentem wewnętrznej równowagi emocjonalnej.
Anna Gruszka-Jędrasik, psycholog

Ludzie z pasją mogą zmieniać świat, a to książki otwierają im drogę. Jako rodzic chciałabym, żeby moje dziecko było mądre, szczęśliwe, żeby rozumiało innych, ale było jednocześnie pewne siebie. I myślę, że jest na to recepta ? czytanie!
Zofia Karaszewska, biblioterapeutka

Czytanie książek dla przyjemności wymaga wielu lat treningu, wiąże się bowiem z szeregiem wyrafinowanych procesów, które napędzają zrozumienie, analizę krytyczną oraz refleksję. Eksperci potrzebuję milisekund, żeby uruchomić ten proces; młody umysł potrzebuje lat, żeby je rozwinąć. W wychowaniu czytelników ważne jest przede wszystkim wsparcie otoczenia rodzinnego oraz zachęcanie dzieci do podejmowania wyzwania, jakim jest samodzielne czytanie.
Sylwia Stano, kulturoznawczyni

Warsztaty "Czytam sobie" to dodatkowa atrakcja dla dzieci i zachęta do samodzielnego czytania. 
Terminy: Warszawa - 9 kwietnia, godzina 13:00 - Muzeum dla Dzieci w Państwowym Muzeum Etnograficznym,
Gdańsk - 19 kwietnia, godzina 13:00 - Biblioteka Manhattan w Gdańsku,
Kraków - 24 kwietnia, godzina 12:00 - Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie.

 ( info: Newsletter Bibioteki Analiz)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz