czwartek, 20 czerwca 2013

,,Śnieżny Lis" Susan Fromberg Shaeffer

 Jak zabiłam z miłości - czyli recenzja powieści Susan Fromberg Shaeffer ,,Śnieżny Lis"   Powieść przedstawia Japonię X wieku, średniowiecze w kraju kwitnącej wiśni. Na dworze klanu pana Norimasy jest wiele kobiet, wiele do kochania i wiele tylko do odkrywania swojego talentu. Kobietą, która łączyła te dwie funkcje była pani Ustu. Ideał Japońskiej Kobiety, która stała się muzą pana Norimasy.
   Był dla niej dobry, jednak wszystko zaczęło się zmieniać odkąd pani Utsu została poproszona przez niego o zabicie człowieka.

   Emocje, które nią targały są świetnie opisane. Można wczuć się w życiową rolę głównej bohaterki, tak zimnej i uczuciowej zarazem. Opisane tutaj dzieje są także idealnym podręcznikiem. Na każdej stronie znajdują się przynajmniej trzy lub cztery przypisy tłumaczące pogmatwane nazwy japońskie na j. polski , oraz ich objaśnienia. 

   Na dworze pojawia się młody samuraj Matsuhito, do którego pani Utsu będzie pałać wielkim uczuciem.
   Jednak zobowiązania klanu nie pozwolą jej na to. Będzie musiała dokonać wyboru który będzie wyborem najważniejszym w życiu. Co wybierze pani Utsu?  

          Zachęcam do przeczytania tej książki z wielu powodów.

   Zdania o powieści są podzielone. Od razu zauważyć można, iż nie jest to książka dla każdego. Misternie opisane zmiany dochodzące w naturze, oraz w ludzkich sercach i umysłach. Pomieszane z poezją pani Utsu, objaśnieniami  i dokładnymi opisami batalistycznymi. Daje nam to niezłą wybuchową mieszankę, ale autorka znalazła idealne rozwiązanie , napisała książkę odpowiednim stylem. Jest to styl lekki i czytelny.

   Po lekturze tej książki wiedza o kulturze i obyczajach Japonii jak i samej sztuce wzrosła kilkunastokrotnie.
   Nie muszę dodatkowo sięgać do literatury tematycznej aby odnaleźć wyjaśnienia na trudne zagadnienia.
   Wszystko to znajduje się w jednej trzystu stronicowej powieści. Przez specjalny styl pisarki, książka nie nudzi.Dowiemy się także jak wyglądał od środka pałac klanu, w średniowiecznej Japonii oraz oczywiście pałacowe intrygi.

   Ze szczerym sercem wystawiam tej książce ocenę 9,5/10 , uważam że nie ma książek idealnych i wystawianie oceny 10/10 przeczy jakiejkolwiek dobrej rekomendacji.


Zachęcam do sięgnięcia po tę powieść!

                                                                            Marcin Wacław


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz