czwartek, 23 marca 2017

Książka dla dzieci, młodzieży i rodziców

Od jutra w Poznaniu

Liczne premiery i promocje książek ponad 50 wydawnictw, warsztaty artystyczno-edukacyjne, wystawy ilustracji oraz spotkania autorskie przygotowali organizatorzy targów Książka dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców, które w piątek rozpoczną się w Poznaniu.

Impreza już po raz szesnasty zagości w halach Międzynarodowych Targów Poznańskich. We wcześniejszych edycjach targi odbywały się pod nieco innym szyldem: Książka Dzieci i Młodzieży. Jak powiedziała dyrektor projektu Zofia Strzyż, dodatek w postaci "rodziców" okazał się niezbędny, bo to oni są jednym z głównych adresatów wydarzenia.
"To właśnie rodzice, czytając dzieciom książki, wychowują je, kształtują ich wyobraźnię i wrażliwość. Rolą naszych targów jest również uświadomienie dorosłym, jak ważna jest książka i związane z nią wartości w wychowaniu dzieci i młodzieży. Bo jest z tym problem (...) w mojej ocenie zainteresowanie wartościową książką dla dzieci wzrasta" - przyznaje Zofia Strzyż.

Organizatorzy dla zwiedzających, i tych dorosłych, i tych najmłodszych, przygotowali szereg atrakcji - kilkadziesiąt warsztatów, animacji i spotkań. O gwarze śląskiej i mowie ciała zwierząt opowie Magdalena Zarębska, autorka książek "Jak Maciek Szpyrka z dziadkiem po Nikiszowcu wędrowali", "Borys i Zajączki" czy "Projekt Breslau". Młodych czytelników na stoisku wydawnictwa BIS w świat przygody wciągną detektywistyczne warsztaty z Magdą Podbylską, autorką książek "Tajemnice Zatoki Delfinów" i 'Tajemnice Świstakowej Polany".
Miłośnicy książek mogą wziąć udział w detektywistycznej grze terenowej - zabawie polegającej na odszukaniu stoisk wybranych wydawnictw i uzyskaniu odpowiedzi na pytania literackie. Na specjalnej scenie odbędą się spotkania z Krecikiem; bohater niezwykle popularnej bajki, na której wychowało się wiele pokoleń, będzie świętował swoje 60. urodziny.
"Przygotowaliśmy dużo wydarzeń towarzyszących, przedstawień i spotkań autorskich, bo te targi to nie jest tylko przyjście po książkę. Te wszystkie wydarzenia mają zachęcić zarówno do czytania, jak i kupowania książek" - zaznacza Zofia Strzyż.
Organizatorzy połączyli swoją imprezę z Poznańskimi Targami Książki Naukowej i Popularnonaukowej, które przygotowywane są przez wydawnictwo Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i dotąd odbywały się na poznańskiej uczelni.
Tradycyjnie już podczas imprezy zostaną ogłoszone prestiżowe wyróżnienia ?Pegazika" w dwóch kategoriach: Twórca oraz Przyjaciel Książki dla Dzieci.
Honorowy patronat nad targami objęła małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda, patronem medialnym jest Polska Agencja Prasowa.

Targi potrwają od piątku do niedzieli; wstęp jest wolny.
(p) źródło: (n)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz