poniedziałek, 6 marca 2017

Big Book Festival nagrodzony Wdechą

Za klucz i pomysł


Big Book Festival został otrzymał Nagrodę Wdechy 2016 w kategorii "Wydarzenie Roku" przyznawaną przez czytelników "Gazety Stołecznej" w tym roku po raz trzynasty.

Dotychczas odbyły się cztery edycje festiwalu, jaki wymyśliły, stworzyły i organizują Anna Król (na zdjęciu) i Paulina Wilk. Wśród gwiazd Festivalu byli m.in. goście za zagranicy: Zadie Smith, Boris Akunin i Martin Caparros.

Big Book Festival odbywa się od 2013 roku, jego organizatorem jest Fundacja "Kultura nie boli". To nowatorskie wydarzenie literackie co roku gromadzi ponad około 10 tys. uczestników. BBF otrzymał już m.in. certyfikat EFFE przyznawany najciekawszym festiwalom w Europie i nagrodę S3KTOR dla najlepszej inicjatywy pozarządowej
Jak czytamy w informacji zamieszczonej w dodatku "Co jest grane" do "Gazety Stołecznej" z 3 marca, Big Book Festival otrzymuje Wdechę za "klucz i pomysł", a także "za to, że pozostając lokalnym wydarzeniem, jest też festiwalem, który wykracza poza Warszawę. Zarówno przez międzynarodowy program, jak i swoją wyjątkowość, oryginalność, które sprawiają, że Big Book bardzo szybko stał się jednym z najważniejszych festiwali literackich w kraju".
W walce o Wdechę Big Book Festival zmierzył się z poważną konkurencją: serialem ",Artyści", festiwalem "Lado na Wsi" na Ujazdowie,  Festiwalem Muzyki Klasycznej "Transkrypcje? na Placu Defilad oraz wystawą "Rodin/Dunikowski. Kobieta w polu widzenia" w Królikarni.
Z tych nominacji jury w składzie Anna S. Dębowska, Emilia Dłużewska, Magdalena Dubrowska, Piotr Guszkowski, Łukasz Kamiński, Paweł Mossakowski, Maciej Nowak, Izabela Szymańska, Anna Tatarska, Dorota Wyżyńska, Agata Żelazowska postawiło na festiwal literacki.

Tegoroczna edycja Big Book Festival odbędzie się w dniach 23-25 czerwca

Dwie pozostałe Wdechy 2016 otrzymali: Międzynarodowe Centrum Kultury Nowy Teatr w kategorii "Miejsce Roku" oraz Justyna Sobczyk, twórczyni Teatru 21, w kategorii "Człowiek Roku". Laureaci otrzymują jedną z najbardziej nietypowych statuetek w  świecie nagród, czyli deski surfingowe ozdobione komiksem autorstwa cenionego twórcy komiksów i grafika Przemka Trusta Truścińskiego.    
(foto pd)
(fran)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz