wtorek, 14 marca 2017

Francuski Order Sztuki i Literatury

Kawaler Wojciech Młynarski

Wydawnictwo Prószyński Media poinformowało, że Wojciech Młynarski został odznaczony Orderem Sztuki i Literatury w randze Kawalera, przyznanym przez Audrey Azoulay, francuską minister kultury i środków przekazu. Jest to wyraz uznania dla wkładu wybitnego poety w upowszechnianie kultury francuskiej w Polsce.
Wojciech Młynarski (ur. 1941) - filolog, poeta, satyryk, artysta kabaretowy, konferansjer, dramaturg, scenarzysta, librecista, tłumacz, felietonista, kompozytor, reżyser teatralny i wykonawca swoich piosenek. Autor ponad 2000 tekstów piosenek. Współpracował z kabaretami Dudek, Owca i Dreszczowiec. Przez lata związany ze sceną Teatru Ateneum, na której stworzył legendarne spektakle "Brel", "Wysocki", "Hemar - piosenki i wiersze", "Młynarski- recital". Uznawany jest za twórcę nowej formy artystycznej - felietonów śpiewanych. Jego piosenki, pisane m.in. dla Skaldów, Hanny Banaszak, Kaliny Jędrusik, Haliny Kunickiej, Andrzeja Zauchy, Zbigniewa Wodeckiego, Alicji Majewskiej, Ewy Bem, Maryli Rodowicz, Edyty Geppert, Michała Bajora, Krystyny Prońko czy Ireny Santor stały się ponadczasowymi przebojami.

Odznaczony Złotym Medalem "Gloria Artis", Złotym Krzyżem Zasługi oraz tytułem Mistrza Mowy Polskiej. W październiku 2016 roku Wojciech Młynarski ze swoimi dziećmi: Agatą, Pauliną i Janem powołali do życia Fundację im. Wojciecha Młynarskiego, której celem jest wspieranie i promocja twórczości autorów, kompozytorów i wykonawców utworów muzycznych oraz opieka nad dorobkiem artystycznym Wojciecha Młynarskiego.

W styczniu 2017 roku nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka ukazała się książka "Od oddechu do oddechu" - najpełniejszy zbiór wierszy i piosenek Wojciecha Młynarskiego.
Order Sztuki i Literatury ustanowiono w 1957 roku. Jest to jedno z czterech głównych odznaczeń przyznawanych przez ministerstwa Republiki Francuskiej. Wśród polskich Kawalerów Orderu Sztuki i Literatury znaleźli się m.in. Krystyna Janda, Andrzej Seweryn, Krzysztof Kieślowski, Zygmunt Krauze, Beata Tyszkiewicz, Jerzy Radziwiłłowicz.(fran)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz