piątek, 3 marca 2017

Warszawa Czyta

Zwycięska "Pani Stefa"


"Pani Stefa" Magdaleny Kicińskiej będzie książką-bohaterką tegorocznej, piątej edycji akcji Warszawa Czyta.
W finale poza książką Kicińskiej znalazły się "Duchologia polska" Olgi Drendy, "Totalnie nie nostalgia" Wandy Hagedorn i Jacka Frąsia oraz "12 srok za ogon" Stanisława Łubieńskiego.

 W wyborze książki wzięło udział 550 czytelniczek i czytelników. 

Warszawa Czyta odbędzie się w tym roku dniach 10-14 maja.

"Pani Stefa", reportaż biograficzny o Stefanii Wilczyńskiej, współpracowniczce Janusza Korczaka, to nasza warszawska 'herstoria', wydobycie z cienia kobiety, której osiągnięcia przez lata pozostawały szerzej nieznane. Mimo skąpej dokumentacji autorka stworzyła pełnowymiarowy portret tej niezwykłej postaci. Ze źródeł wyłania się obraz znakomitej organizatorki, ale też - co szczególnie poruszające - kobiety nękanej wątpliwościami, czy jej praca oraz życie mają sens .

Lektura Pani Stefy to okazja do skonfrontowania się z aktualnością idei wychowawczych Korczaka i Wilczyńskiej, ale też problemu, z jakim się mierzyli - ponad 70 lat po ich śmierci musimy sobie ze wstydem zdać sprawę, że państwo wciąż nie umie odpowiednio zadbać o dzieci wychowujące się bez rodziców. W ten sposób książka historyczna staje się punktem wyjścia do zupełnie współczesnej debaty. Debaty, którą mamy zamiar prowadzić w ramach piątej edycji naszej akcji" - czytamy w komunikacie organizatora inicjatywy Warszawa Czyta.

Warszawa Czyta to oddolna warszawska akcja czytelnicza, szereg działań, dyskusji i wydarzeń odbywających się co roku, w kilka majowych dni. Pretekstem dla nich jest zawsze jedna, konkretna książka. Akcja została zainicjowana w 2013 roku lekturą "Cwaniar" Sylwii Chutnik. Rok później bohaterką akcji została książka Italo Calvino "Niewidzialne miasta", następnie "Chamowo" Mirona Białoszewskiego, a w roku 2016 Warszawa czytała "13 pięter" Filipa Springera.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz