poniedziałek, 6 marca 2017

"Królestwo za mgłą" Zofia Posmysz


Moim zdaniem, ten tytuł jest książką dla starszej młodzieży, tj. minimum klasa III gimnazjum.
"Królestwo za mgłą" to zapis rozmów byłej więźniarki Auschwitz -  pani Zofii Posmysz z Michałem Wójcikiem. 
To druga książka, w formie wywiadu, którą czytałam. Uważam, że tego typu literaturę bardzo dobrze się czyta. Zwłaszcza odpowiedzi.

Wyjaśniając tytuł książki: królestwo, to rzeczywistość obozowa, nazwana tak przez więźniarki Auschwitz. SSmanki to rycerki. Natomiast mgła to dym, który unosił się w obozach. Miejscem, w którym się tworzył, było krematorium. 

Pani Zofia opisuje swoje życie w obozie: warunki, w jakich żyła, sposoby, dzięki którym przetrwała to "piekło". Opowiada o swoich znajomych. Niektóre z nich można nazwać nawet przyjaciółkami. 
Możemy też przeczytać, jak pani Posmysz żyła po wojnie. Dokładnie przedstawia swoją pracę, poglądy ludzi. Dowiadujemy się również, jak wyglądała praca nad  autorską książką, słuchowiskiem i filmem pt.: "Pasażerka".

Na samym końcu książki są wiersze, które pani Zofia napisała podczas swojego pobytu w obozie. Szczególnie podobają mi się dwa: "Patrzę za druty..." i "Westchnienie". Moim zdaniem są po prostu piękne. Ukazują, prawie tak samo jak cała książka, rzeczywistość, którą przeżywała ich autorka w "królestwie", a także widać jak na dłoni uczucia pani Zofii.

Bardzo spodobała mi się myśl p. Posmysz na temat szczęścia: "Pewnie chwilami bywamy w życiu szczęśliwi. Miewamy satysfakcję. Ale czy istnieje pełne szczęście? Nie wiem. Szczęście chyba ma się w sobie".
Powiesiłam ją w swoim pokoju ponieważ coś w tym jest... 

Serdecznie polecam!


Ocena : 10/10                                                                    Julia

Dziękujemy wydawnictwu Znak Literanova za przekazanie książki.
Książkę można wypożyczyć z naszej, szkolnej biblioteki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz