piątek, 9 grudnia 2016

Zostań autorem audiobooków

Storytel zaprasza do współpracy

Do 16 stycznia można zgłaszać teksty, które zostaną nagrane i wydane formie serialu audio, w ramach projektu Storytel Original.
Zadaniem uczestników i uczestniczek konkursu jest przygotowanie streszczenia fabuły, a więc skrótu swojej historii, w formie krótkiego opisu (max. 1000 znaków) każdego z dziesięciu odcinków, a także napisanie odcinka pilotowego (objętość około 45 - 50 tys. znaków ze spacjami). Takie zestawy (z danymi kontaktowymi wpisanymi w oba pliki) przesłać należy na adres marcin@storytel.pl. 

Zgłoszenia będą przyjmowane do 16 stycznia 2017 roku.
Czego szuka Storytel.pl? "Po pierwsze, dobrych historii. Wydawca jest otwarty na wszystkie gatunki, w tym momencie preferuje jednak prozę obyczajową, najchętniej we współczesnych realiach, historie miłosne i kryminały (na inne gatunki przyjdzie pora, więc wypatrujcie kolejnych ogłoszeń!). Najważniejsza wytyczna to jakość ? wyobraźcie sobie, że macie przesłać serial HBO czy Netflixowi".
Jak napisać tekst? Efektem końcowym będzie audiobook czytany przez lektora bądź lektorkę. Forma audio ma swoje charakterystyczne wymogi. Najważniejsze to ograniczenie liczby wątków i bohaterów, tak by nie trzeba było robić wielu przeskoków między krótkimi scenami - to, co sprawdza się w tekście poprzez proste oddzielenie np. "***', w audio może konfudować. Audiobooki często słuchane są w krótkich fragmentach, po kilkanaście-kilkadziesiąt minut dziennie, słuchacz czy słuchaczka muszą więc móc łatwo odnajdywać się w historii, gdy będą do niej wracać po kolejnych przerwach. Sam styl również powinien pasować do formy audio - skomplikowane, wielokrotnie złożone zdania mogą być trudne do przyswojenia, gdy ktoś nam je czyta, ciężko także stosować wtrącenia w nawiasach, przypisy zaś odpadają całkowicie. Rzecz jasna audio ma też swoje zalety, otwiera nowe możliwości, dlatego warto wykorzystać potencjał medium dźwiękowego. Należy także pamiętać, że Storytel Original to seriale audio, trzeba więc myśleć odcinkami - każdy powinien zawierać w sobie jakąś jedną zamkniętą opowieść/wątek, a także zachęcać do sięgania po kolejny. 
Z nadesłanych propozycji wydawca wybierze te, które uzna za warte realizacji (nie ma ograniczenia ilościowego - potrzebne jest wiele świetnych historii). Odcinki pilotowe zostaną nagrane i jeżeli zarówno one, jak i streszczenia fabuły zostaną zaakceptowane, autorzy i/lub autorki otrzymają propozycje napisania całych sezonów. Autorzy i autorki, których zgłoszenia zostaną wyselekcjonowane do realizacji, a więc odcinki pilotowe zostaną nagrane, otrzymają 2000 zł netto. W przypadku zamówienia całego sezonu, kwota ta zwiększy się o dodatkowe, większe honorarium, będące bezzwrotną zaliczką na poczet tantiem autorskich. 

(ET, Storytel)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz