poniedziałek, 5 grudnia 2016

Literacki Sopot trwa

Zaproszenie na dwa spotkania

Organizatorzy letniego festiwalu Literacki Sopot, kontynuując tradycję spotkań przed i pofestiwalowych, zapraszają na dwa najbliższe wydarzenia. 

Dorota Karaś, autorka biografii Zbyszka Cybulskiego "Podwójne salto" (Znak) będzie gościła w sopockim Teatrze na Plaży we wtorek 6 grudnia o godz. 18. W rozmowie prowadzonej przez Magdalenę Grzebałkowską postara się odpowiedzieć na nurtujące wszystkich fanów kinematografii pytanie: kim był Zbigniew Cybulski? Postrzegany jako legenda kina powojennego przez swój ubiór wraz z charakterystycznymi ciemnymi okularami, swoją grą aktorską, kreowaniem postaci oraz śmiercią. Jego życie na krawędzi przyczyniło się do stwierdzenia, że jego postać podobna była do Jamesa Deana - kreatora wizerunku "buntownika bez powodu". Kim był tak naprawdę?

W czwartek 15 grudnia o godz. 18. w Sopotece odbędzie się spotkanie z Grzegorzem Motyką i Witoldem Szabłowskim, wybitnymi specjalistami od tematyki Wołynia i tragicznych wydarzeń 1943 roku. Wszystko za sprawą głośnego filmu Wojciecha Smarzowskiego zatytułowanego "Wołyń". Historyk Grzegorz Motyka w swojej książce "Wołyń '43" stawia tezę o zaplanowanym masowym ludobójstwie, a Witold Szabłowski w "Sprawiedliwych Zdrajcach" skupia się na historiach Ukraińców ratujących swoich Polskich sąsiadów. Jaka jest więc prawda o Wołyniu? Jak powinna wyglądać nasza pamięć historyczna i czego mamy prawo domagać się od Ukraińców? Rozmowę bedzie prowadzić Dagny Kurdwanowska.


(fran)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza