piątek, 16 grudnia 2016

60 lat Joanny Papuzińskiej

O jubileuszu i o Tygryskach


W tym roku obchodzimy wyjątkowy jubileusz pracy twórczej Joanny Papuzińskiej, która jako pisarka zadebiutowała 60 lat temu na łamach "Świata Młodych" opowiadaniem o Januszu Korczaku zatytułowanym "Człowiek o gorącym sercu", a 10 lat później (w 1966 roku) wydana została jej pierwsza książka - "Tygryski".
Tak o "Tygryskach" napisała Stanisława Niedziela oświęcimska bibliotekarka, promotorka czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, krytyk literacki: "Do napisania "Tygrysków? zainspirowała Panią Joannę jej córka Agnieszka, która była "posiadaczką" flanelowej piżamki w tytułowe tygryski. Agnieszka nie zasypiała, bo nie pozwalały jej rozbrykane, żółte tygryski. Mama zebrała je i schowała do szafy. Rankiem wszystko się zmieniło, bo wiatr wywiał tygryski do ogrodu. Po zebraniu do koszyczka okazało się, że jednego nie ma. Jeden tygrysek zaginął, co się z nim stało? Ilustrowana przez Julitę Karwowską książeczka w tonacji brązowej poruszała wyobraźnię najmłodszych i przez 40 lat było to jedyne wydanie trafiające do rąk małych dzieci".
O jubileuszu Joanny Papuzińskiej przypomina Oliwia Brzeźniak z Centrum Literatury Dziecięcej w Miejska Biblioteka Publiczna im. Łukasza Górnickiego "Galeria Książki" w Oświęcimiu, która pisze, że Joanna Papuzińska całą swoją działalność poświęciła książce dla dziecka. Jako badacz i historyk literatury zajmuje się głównie zagadnieniami przemian form książki i literatury dziecięcej.
Jako pisarka wydała (i wciąż wydaje) tomy wierszy oraz opowiadania, które stały się (i stają się wciąż) książkami dzieciństwa wielu pokoleń małych odbiorów. Jako krytyk literacki współpracowała z Polskim Radiem, "Nowymi Książkami". Z jej inicjatywy w 1991 roku powstało czasopismo o książce dla dziecka "Guliwer" (którym kierowała do 2002 roku). Dzięki działalności Joanny Papuzińskiej powołanie została także Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego (nagroda przyznawana jest od 1994 roku, od 2004 roku rolę organizatora Nagrody przyjęła Miejska Biblioteka Publiczna im. Łukasza Górnickiego "Galeria Książki" w Oświęcimiu, zaś Joanna Papuzińska nieprzewalanie od postania Nagrody jest przewodnicząca jury
Z okazji 40-lecia debiutu literackiego Joanny Papuzińskiej Wydawnictwo Pierwsze wydało "Tygryski" z nowymi ilustracjami Małgorzaty Fürst. To wydanie w niebieskiej kolorystyce zafascynowało maluchów , podobnie jak to sprzed 40 lat. Bibliotekarze, nauczyciele, opiekunowie i terapeuci dzieci niepełnosprawnych natychmiast dostrzegli w książeczce elementy inspirujące do pracy z małymi odbiorcami. Bowiem zanim tygryski wróciły z ogrodu na piżamkę Agnieszki, poznały rośliny i owady oraz ich osobliwości: kolory, kształty, dźwięki - słowem cały mikroświat ogrodu, w którym przebywały.
"Pracując w oświęcimskiej Bibliotece "Pod Słoneczkiem" nie tylko wykorzystywałam "Tygryski" do zajęć w bibliotecznym Kąciku Malucha. Zainteresowałyśmy wspólnie z autorką wszystkie miejskie przedszkola. Odwiedzając kolejne przedszkola w Oświęcimiu, Pani Joanna opowiadała nie tylko historię powstania "Tygrysków", ale zainteresowała innymi książkami swojego autorstwa. W 2006 roku było ich już blisko 30 tytułów. Te spotkania były niezwykle ciepłe, pełne emocji i radości płynącej z faktu, że każde dziecko otrzymało pachnące jeszcze farbą drukarską "Tygryski" z autografem pisarki. Z pewnością wielu dziś już dorastających uczestników tamtych spotkań jest w posiadaniu ślicznej, niebieskiej książeczki o tygryskach. Sprawdźcie w swoich domowych biblioteczkach. Dzisiaj już nie kupicie tej opowiastki nawet na popularnych portalach aukcyjnych. W tym miejscu apel do Wydawnictwa Pierwszego, aby na 50 lecie debiutu wydało kolejne trzecie wydanie uroczej  książeczki" - stwierdza Oliwia Brzeźniak. 
"Tygryski", choć wydane 50 lat temu wciąż są czytane przez wielu młodych czytelników. Na ich postawie powstał także spektakl teatralny przygotowany przez zespół Teatru Lalka w Warszawie i grany z powodzeniem od 20 lat.
"Joannie Papuzińskiej z okazji podwójnego jubileuszu pracy literackiej składamy najserdeczniejsze słowa wdzięczności za wszystkie dzieła, które wyszły spod jej pióra, życząc (jednocześnie sobie i jej) jeszcze wielu kolejnych tomów, tomików wierszy oraz opowiadań", napisała Oliwia Brzeźniak.

(info: Newsletter Biblioteki Analiz)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz