piątek, 24 lutego 2017

Zwyczaje Polaków E-booki i audiobooki - - raport z badaniaFirma Virtualo we współpracy z Instytutem Badawczym ARC Rynek i Opinia przygotowała raport "Zwyczaje Polaków związane z użytkowaniem ebooków i audiobooków", który przedstawia preferencje zarówno użytkowników nowoczesnych jak i tradycyjnych form czytania.
Badanie zostało zrealizowane na próbie 1107 respondentów, uwzględniając próbę 576 użytkowników ebooków oraz 306 użytkowników audiobooków. Respondenci to  osoby, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy przeczytały co najmniej 3 książki w dowolnej formie: drukowanej, ebooka lub audiobooka.
Ankietowani udzielili odpowiedzi odnośnie urządzeń, na których czytają lub słuchają książek elektronicznych, formatów z których najczęściej korzystają, sposobów pozyskiwania e-książek, okoliczności czytania i słuchania, jak również zalet i obiekcji w korzystaniu z książek elektronicznych.
"Jak pokazuje raport czytelnicy potrafią wymienić coraz więcej zalet nowoczesnych form czytania. Wraz z rozwojem nowych technologii rośnie również dynamicznie rynek treści cyfrowych. Nie oznacza to jednak, że książka tradycyjna będzie konkurowała z elektroniczną, lecz z nią koegzystowała" - czytamy w komuniakcie Virtualo.
W badaniu zapytano respondentów między innymi o następujące obszary:

Kim są użytkownicy ebooków i audiobooków?
Wśród respondentów nowoczesnych form czytania znalazło się 51 proc. kobiet i 49 proc. mężczyzn. Jak wynika z badania najczęściej z takiej formy korzystają ludzie młodzi w przedziale wiekowym 25-34 lat (34 proc.) oraz osoby w wieku 15-24 lat (32 proc.), posiadający wykształcenie wyższe (55 proc.) oraz średnie (31 proc.), mieszkańcy dużych miast powyżej 500 tys.

Dlaczego chętnie korzystamy z ebooków?
Korzystanie z ebooków, jak pokazują wnioski z badania, nie oznacza zaprzestania korzystania z książek tradycyjnych. Największe zalety ebooków według respondentów to brak konieczności noszenia ciężkich książek (43 proc.), szybki dostęp do swoich tytułów (32 proc.), a także wygoda w korzystaniu (20 proc.).

Kiedy korzystamy z książek elektronicznych, a kiedy z tradycyjnych?
Ebooki mają przewagę nad książkami w formie drukowanej w sytuacjach przemieszczania się, podczas codziennego korzystania z środków transportu publicznego lub dłuższych podróży. Po książki drukowane respondenci sięgają najczęściej w sytuacjach bardziej intymnych: w domu lub na łonie natury.

Co nas skłania do rozpoczęcia korzystania z e-booków?
Ważną rolę w korzystaniu z ebooków odgrywa wpływ otoczenia i rekomendacje innych użytkowników e-książek. Wśród respondentów 36 proc. obecnych użytkowników ebooków wskazało, iż impulsem do spróbowania czytania w tej formie była namowa znajomych.

Skąd najczęściej pozyskujemy książki elektroniczne?
Najczęstszym sposobem pozyskiwania książek elektronicznych jest pobieranie bezpłatnych tytułów z oficjalnych źródeł, tak deklaruje 2/3 zapytanych respondentów. Aż 55 proc. użytkowników kupuje e-boooki samodzielnie, 40 proc. korzysta z plików pozyskanych przez znajomego, a 37 proc. użytkowników przyznaje się do pobierania ebooków z nieoficjalnych źródeł. W przypadku audiobooków najpopularniejsze sposoby pozyskiwania tytułów to bezpłatne pobieranie z oficjalnych źródeł (55%), samodzielne kupowanie (43 proc. wskazań) i korzystanie z audiobooków kupionych przez inną osobę (32 proc).

( info: Newsletter Biblioteki Analiz)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz