poniedziałek, 13 lutego 2017

Warszawa Czyta

Trwa wybór tegorocznej lektury

Z listy wyłonionej wspólnie z warszawskimi czytelnikami i czytelniczkami organizatorzy akcji Warszawa Czyta wybrali cztery bardzo różne książki, które łączy jedno - każda może dostarczać inspiracji do dyskusji i działań związanych ze współczesną Warszawą, każda mówi rzeczy, przez pryzmat których dowiadujemy się czegoś o sobie i o naszym mieście. 

Książki, spośród których dokona się ostateczny wybór, to:
"Duchologia polska" Olgi Drendy
"Totalnie nie nostalgia" Wandy Hagedorn i Jacka Frąsia
"Pani Stefa" Magdaleny Kicińskiej
"12 srok za ogon" Stanisława Łubieńskiego.

To wokół jednej z nich przez kilka dni maja 2017 zogniskuje się akcja Warszawa Czyta, czyli organizowany oddolnie maraton wydarzeń, których celem jest dyskusja, interpretacja lub twórcze rozwinięcie wątków jednej książki. Na głosy czekamy do 24 lutego, a ostateczny wybór ogłoszony zostanie kilka dni później.
Uwaga: przy wyborze książki decydujące znaczenie ma siła argumentów, nie liczba oddanych głosów. 
4 książki finalistki
"Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji" Olgi Drendy (Karakter 2016) to estetyczno-kulturowa mapa pamięci o okresie transformacji, portret fenomenów, które zawładnęły zbiorową wyobraźnią, a dla dzisiejszych trzydziesto- i czterdziestolatków stały się częścią osobistych mitologii.
"Komiks Totalnie nie nostalgia" Wandy Hagedorn (tekst) i Jacka Frąsia (rysunki) (Wydawnictwo Komiksowe / Kultura Gniewu 2017) portretuje wspomnienia z "opresyjno-represyjno-depresyjnego" dzieciństwa i wczesnej młodości narratorki przeżywanych w PRL lat 60. i 70.
"Pani Stefa" Magdaleny Kicińskiej (Czarne 2015), reportaż biograficzny o Stefanii Wilczyńskiej, która razem z Januszem Korczakiem prowadziła Dom Sierot przy Krochmalnej, to ważny przykład ?herstorii" ? wydobycia z cienia kobiety, której osiągnięcia przez lata pozostawały szerzej nieznane.
"Dwanaście srok za ogon" Stanisława Łubieńskiego (Czarne 2016) to przyrodnicza książka miejska, która jak żadna inna uwrażliwia na to, że przyroda jest wszędzie. 
Głos na wybraną książkę można oddać tutaj
Czytanie jest najfajniejsze wtedy, gdy jest wstępem do rozmowy i do działania - to hasło przyświeca nam od początku tworzenia akcji Warszawa Czyta, która w tym roku odbędzie się już po raz piąty. W 2013 roku wystartowaliśmy serią wydarzeń wokół Cwaniar Sylwii Chutnik, w 2014 akcja była osadzona wokół Niewidzialnych miast Italo Calvino, w 2015 - wokół Chamowa Mirona Białoszewskiego, a w 2016 - wokół 13 pięter Filipa Springera. 
Cztery edycje akcji to łącznie kilkaset wydarzeń: dyskusje z udziałem pisarzy, tłumaczek, reportażystów, antropolożek i architektów, slamy poetyckie, performance'y, pokazy filmowe, warsztaty plastyczne i literackie dla dzieci, młodzieży i dorosłych, spacery literackie i architektoniczne, wycieczki rowerowe oraz spotkania dyskusyjnych klubów książki. Wśród naszych gości byli m.in. Sylwia Chutnik, Remigiusz Grzela, Marlena Happach, Miłada Jędrysik, Marcin Kącki, Agnieszka Lichnerowicz, Grzegorz Piątek, Justyna Sobolewska, Tadeusz Sobolewski, Filip Springer, Anna Wasilewska, Olga Wróbel, Patryk Zakrocki. 
W 2016 roku raz pierwszy odbyła się też odsłona akcji dla niedorosłych czytelników i czytelniczek - Mała Warszawa Czyta przygotowana przez Polską Sekcję IBBY. Jej bohaterką była "Kawalerka" Weroniki Przybylskiej. W tym roku organizatorzy zamierzają kontynuować współpracę z IBBY i rozbudować blok dziecięcy.
Inspiracją uruchomienia akcji Warszawa Czyta była inicjatywa, która narodziła się w 2001 roku w Seattle - One Book, One City. Dlaczego tylko jedna książka? Dlatego, że dyskusyjne kluby książki z reguły omawiają na swoich spotkaniach jedną książkę, a my chcemy na czas akcji zmienić Warszawę w taki klub. I dlatego, że jedna książka pozwala połączyć liczne i różnorodne wydarzenia tworzące naszą akcję w spójną całość. 
Warszawa Czyta to spontaniczna akcja nieformalnej grupy miejskich czytelniczek i czytelników. Nie ma struktury ani hierarchii, nie jest to działanie dla zysku ani na zamówienie żadnych prywatnych czy publicznych instytucji. Organizatorzy są otwarci na różne formy współpracy zarówno z instytucjami, jak i osobami fizycznymi. Może do nich dołączyć każda osoba, która lubi czytanie w mieście, czytanie o mieście, czytanie miasta oraz - przede wszystkim - dyskutowanie o czytaniu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz