poniedziałek, 6 lutego 2017

Trzy/Mam/Książki - wyniki konkursu

Podsumowanie

W ostatnich dniach Instytut Książki ogłosił wyniki drugiej edycji konkursu Trzy/Mam/Książki na projekt "czytelniczej wyprawki", czyli zestawu publikacji adekwatnych do rozwoju i potrzeb dziecka w pierwszych trzech latach życia. 

"Idei konkursu towarzyszy głębokie przekonanie, że 'czytelnictwo' zaczyna się już od kołyski, na długo przed dniem, w którym dziecko zacznie samodzielnie składać litery. Nieocenioną rolę w nabywaniu przez nie kompetencji czytelniczych odrywają rodzice - pierwsi przewodnicy po literackim świecie, ale też dobrze opracowane edytorsko, piękne i mądre książki" - czytamy w komunikacie IK.

Przypomnijmy, że w zakończonej ostatnio edycji, jury konkursu przyznało Nagrodę Główną Joannie Merkurii Czerwińskiej za projekt "Petroglify z Nazca", "Sztuka paleolitu" i "Sztuka naskalna", doceniając oryginalną i spójną koncepcję książek, mających pobudzać dziecięcą wyobraźnię oraz inspirować do własnych twórczych praktyk. Wyróżnienie otrzymała praca Małgorzaty Kulik: "Popatrz!", "Co tam jest?" i "W środku".

Kilka dni wcześniej swoją premierę miała z kolei seria "Popatrz w niebo" Joanny Gębal i Moniki Zborowskiej, laureatek Nagrody Głównej. Książeczki ukazały się nakładem Wydawnictwa Muchomor. Wspólną oś tematyczną publikacji stanowi niebo, główny element otaczającej nas rzeczywistości, który od najmłodszych lat może obserwować każde dziecko.

Wydawców znalazły też projekty wyróżnione w konkursie. W 2016 roku w Wydawnictwie Widnokrąg ukazał się "trójpak" Joanny Bartosik: "RAZ, dwa, trzy - patrzymy", "Raz, DWA, trzy - słyszymy", "Raz, dwa, TRZY - mówimy", którego każda część ma pobudzać inny zmysł dziecka. "Książka Raz, DWA, trzy - słyszymy" była nominowana w kategorii graficznej w konkursie Książka Roku 2016 Polskiej Sekcji IBBY. 

W drugiej połowie 2017 roku nakładem wydawnictwa Nasza Księgarnia ukaże się natomiast kolejny konkursowy projekt - "Wyprawa królika Gustawa"  autorstwa Aleksandry Artymowskiej. 

Konkurs TRZY/MAM/KSIĄŻKI jest organizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.


(info: Newsletter Biblioteki Analiz)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz