poniedziałek, 14 listopada 2016

Wojna widziana z kokpitu ASA Dywizjonu 303

Początek jutra , Świt zwycięstwa Ogień nad Chinami – porywające wojenne wspomnienia polskiego asa myśliwskiego po raz pierwszy w jednym tomie! 

Gen. Witold Urbanowicz z epickim rozmachem kreśli obraz jednostki wrzuconej w  wir wojny. Mimo wielu niebezpieczeństw autor nie traci pogody ducha. W jego pamiętnikach jawi się obraz wybitnego przywódcy i świetnego obserwatora, ale jednocześnie zawsze skromnego, lubianego przez wszystkich człowieka. Wielkiego człowieka i patrioty.

Biłem się w powietrzu nad Anglią wraz z wieloma moimi kolegami i przyjaciółmi (…) Biliśmy się także o wolność dla Anglii i wiele innych rzeczy, nie zawsze identycznych z naszym partykularnym, polskim interesem. Po zakończeniu wojny nasz brytyjski sojusznik skrupulatnie kazał zapłacić sobie złotem z polskiego skarbu państwa należność za każdy samolot, na którym lataliśmy nad Anglią. Za każdy samolot, w którym ginęli moi przyjaciele i koledzy – w końcu nie tylko za swój kraj.

W tym roku przypada 20. rocznica śmierci autora i 76. rocznica pierwszego zwycięstwa Dywizjonu 303 na froncie. Zebrane wspomnienia Witolda Urbanowicza będą hołdem dla autora i wszystkich żołnierzy, którzy przelali krew na frontach II wojny światowej.

Premiera 7 grudnia 2016.

(info: wyd. Znak Horyzont)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza