wtorek, 8 listopada 2016

Krakowska Książka Miesiąca wybrana!

"Inny świat" Ewy Ryżewskiej-Kulawik

Nagrodę Krakowskiej Książki Miesiąca w listopadzie 2016 roku przyznano za "Inny świat" Ewy Ryżewskiej-Kulawik (Wydawnictwo Antykwa). Spotkanie z okazji wręczenia nagrody odbędzie się jutro czyli w środę 9 listopada o godz. 18. w Śródmiejskim Domu Kultury przy ul. Mikołajskiej 2 w Krakowie.
Prowadzenie:  prof. Stanisław Burkot, wiersze będzie czytać: Jakub Kosiniak.
Jak informują organizatorzy nagrody, wiersze z tomiku zatytułowanego "Inny świat" powstawały przez pół wieku i nie były przeznaczone do druku. Ich autorka nie jest poetką. Pisane do szuflady mają bardzo osobisty charakter, jako zapiski zdarzeń, przemyśleń, impresji. Te "utwory zebrane" różnią się pod względem formalnym, a także poziomem warsztatowym - co jest widoczną słabością tego zbioru. Ale pisała je zarówno egzaltowana i romantyczna młoda kobieta, jak i doświadczona przez życie matrona. To widać. Ze względu na tę niejednorodność utwory zostały ujęte w otwarte cykle, z których największe to "Inny świat", rozpoczynający tomik, oraz "Sztambuch", zawierający wiersze dawne. Umownie można przyjąć, że dzieli je cezura tysiącleci (ale to brzmi!). Oprócz nich w tomiku wyodrębnione zostały cykle tematyczne: "Listki z podróży", "Lubię przedmioty", "Refleksy" i "Czytając Biblię". Zbiór rozpoczyna utwór niejako " uzasadniający" decyzję o druku, a kończą najwcześniejsze zachowane wiersze, opatrzone datami 1965 i 1963. Jest to zatem układ od teraźniejszości ku przeszłości.
Krakowska Książka Miesiąca jest nagrodą przyznawana od 1995 roku przez Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie. Fundatorem nagrody jest miasto Kraków
Pracami jury przyznającymi nagrodę od początku kieruje Jan Pieszczachowicz, krytyk literacki i redaktor naczelny miesięcznika "Kraków". W skład jury w 2007 roku wchodzili: prof. Stanisław Burkot, Stanisław Dziedzic, dr Karolina Grodziska, red. Wacław Krupiński, prof. Adam Małkiewicz, Janusz M. Paluch, prof. Stanisław Stabro, prof. Jacek A. Wojciechowski oraz dr Elżbieta Zechenter-Spławińska. W 2010 roku dołączył red. Marcin Wilk, w 2015 roku Andrzej Nowakowski, natomiast w 2016 roku Zofia Gołubiew.
Regulamin Nagrody pozwala uhonorować książki autorów krakowskich lub książki o Krakowie. W szczególnych przypadkach jury może nagradzać też wydawnictwa za wybitne osiągnięcia edytorskie.
W pierwszej połowie tego roku tym roku Nagrodą Krakowskiej Książki Miesiąca uhonorowano:
- styczeń: Krzysztof Orzechowski "Podróż do kresu pamięci" (Bosz)
- luty: Bogdan Podgórski "W poszukiwaniu piękna. Bronisława Rychter-Janowska 1868-1953"
- marzec: Maria Wilczek-Krupa "Kilar. Geniusz o dwóch twarzach" (Znak)
- kwiecień: Bożena Kostuch "Kolor i blask. Ceramika architektoniczna i mozaiki w Krakowie oraz Małopolsce po 1945 roku" (Muzeum Narodowe w Krakowie).
- maj: Agnieszka Stabro "Ciała lekkie jak puste walizki" (Miniatura)
- czerwiec: Zośka Papużanka "On" (Znak Literanova)
(fran)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz