piątek, 4 listopada 2016

Najpiękniejsze polskie biblioteki

Nawet na dworcu kolejowym albo w galerii handlowej

Na portalu Culture.pl 30 października ukazał się wykaz "10 niezwykłych bibliotek w Polsce", którego autorką jest Agnieszka Warnke.
Kolejno zostały wymienione:
- Stacja Kultura w Rumi - biblioteka na dworcu kolejowym w Rumi według projektu Sikora Wnętrza, otwarta w 2014 roku.
- Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach, która zawiera jest książnicą dwóch katowickich uniwersytetów - śląskiego i ekonomicznego. Projekt powstał w pracowni HS99.
- Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego według projektu Marka Budzyńskiego i Zbigniewa Badowskiego
- Biblioteka Jagiellońska w Krakowie, monumentalny i szlachetny gmach na rzucie litery "T" powstał według szkiców Wacława Krzyżanowskiego, po II wojnie światowej budynek rozbudowywano dwukrotnie: w latach 1961-63 przedłużono tylną część biblioteki według pomysłu Jerzego Wierzbickiego, a w okresie 1995-2001 dostawiono skrzydło z wejściem od ulicy Oleandry ? zgodnie z koncepcją Romualda Loeglera.
- Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu według projektu JEMS Architekci. Historia tej placówki sięga 1829 r., kiedy to hrabia Edward Raczyński otworzył regionalny ośrodek kultury polskiej pod zaborem pruskim. Klasycystyczny pałac z 1829 roku, przypisywany był francuskim architektom Charlesowi Percierowi i Pierre-Francois Fontainowi, a w 2013 roku gmach został zmodernizowany według projektu pracowni JAMS Architekci, aby rozproszone w wielu filiach zbiory zebrać w głównym gmachu w centrum miasta.
- Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu według projektu Architop - Małgorzata Zatwarnicka i Andrzej Zatwarnicki, gdzie prostą formę od XIX-wiecznej kamienicy oddziela przeszklona szczelina, otwierająca przestrzeń budynku na planty i kanał Młynówka.
- Galeria Książki w Oświęcimiu według projektu pracowni S2 Susuł&Strama Architekc, która od 2011 roku imituje centrum handlowe i została wpisana na europejską listę najlepszych nowych bibliotek, którą opublikował serwis World Architecture News.
- "Sopoteka", aranżacja wnętrza: Jan Sikora, multimedialna biblioteka otwarta w 2015 roku, zlokalizowana w przydworcowym centrum handlowym.
- Gminna Biblioteka Publiczna w Czarnym Borze (Dolny Śląsk) oddana do użytku w 2014 roku, powstała według projektu ISBA Grupa Projektowa.
- Biblioteka Grafit we Wrocławiu przy ul. Namysłowskiej 8, która jest nowoczesnym ośrodkiem multimedialnym i literackim, działającym od 2015 roku w miejscu niedoszłego centrum biznesu - Hali Grafit, a powstała w wyniku połączenia 4 innych filii biblioteki publicznej.
Całość tekstu wraz z fotografiami znajduje się tutaj
(fran)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz