poniedziałek, 22 sierpnia 2016

"Quo vadis" w Łodzi

Narodowe Czytanie 2016

Łódź zaangażuje się w obchody Narodowego Dnia Czytania - w Muzeum Kinematografii znani łodzianie będą czytać fragmenty "Quo vadis", w Domu Literatury przygotowano prezentację dotyczącą Henryka Sienkiewicza. Łodzian do czytania mają też zachęcać konne patrole straży miejskiej w strojach starożytnych rzymian.

"W tym roku miasto w szczególny sposób - bardziej niż w poprzednich pięciu edycjach - zaangażuje się w obchody Narodowego Czytania - akcji objętej patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. Przygotowaliśmy wiele atrakcji, które rozpoczną się już 31 sierpnia. Finał akcji i czytanie 'Quo Vadis' Henryka Sienkiewicza odbędzie się 3 września w Muzeum Kinematografii" - mówił wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski na wtorkowej konferencji prasowej.

Ponieważ "Quo vadis" to powieść o początkach chrześcijaństwa z akcją rozgrywającą się w starożytnym Rzymie do lektury zachęcać będą łodzian "starożytni rzymianie" na koniach; w tej roli wystąpią strażnicy miejscy. Na ulicy Piotrkowskiej będzie ich można spotkać 31 sierpnia oraz 2 i 3 września. 
Narodowe Czytanie w Muzeum rozpocznie się w południe 3 września. Zaplanowano także pokaz grupy rekonstrukcji historycznej Walhalla, połączony z prezentacją strojów oraz rynsztunku z epoki. Na zakończenie Muzeum przygotowało specjalną projekcję, na którą złożą się fragmenty ekranizacji "Quo vadis" z różnych czasów oraz dokument poświęcony realizacji adaptacji przez Jerzego Kawalerowicza.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez prezydenta RP od pięciu lat. Powstała, by popularyzować dzieła polskiej literatury i promować kulturę żywego słowa. W ubiegłym roku w całej Polsce "Lalkę" Bolesława Prusa przeczytano w ponad 1600 miejscowościach.

(info: Newsletter Biblioteki Analiz)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz