środa, 3 sierpnia 2016

Literatura brzmi w Szczebrzeszynie

Świetny festiwal

W niedzielę 31 lipca w Szczebrzeszynie ruszyła druga edycja Festiwalu "Stolica Języka Polskiego". Jego hasło brzmi: "To festiwal, w którym czytelnik i autor moczą nogi w tej samej rzece". 
Jak informuje Radio Lublin, do Szczebrzeszyna zjechało ponad 40 pisarzy, dziennikarzy i poetów. Ma być blisko 10 tys. widzów i ponad 30 wydarzeń.

Wśród gości są: Olga Tokarczuk, Wiesław Myśliwski, Małgorzata Szejnert, Zygmunt Miłoszewski, Mariusz Szczygieł, Stefan Twardoch, Marcin Meller i jego żona Anna Dziewit-Meller oraz Grażyna Plebanek. "Gazeta Wyborcza" poinformowała, że najnowsza książka tej autorki zatytułowana "Pani Furia" (Znak), będzie miała premierę właśnie w Szczebrzeszynie.

Grażyna Plebanek będzie też prowadzić w Szczebrzeszynie wakacyjną szkołę pisania, a Joanna Szczepkowska - warsztaty "Mistrz mowy polskiej".
Jednym z wydarzeń będzie wieczór z twórczością białoruskiej pisarki i dziennikarki Swietłany Aleksijewicz, laureatki literackiej Nagrody Nobla 2015. Wówczas Krystyna Czubówna przeczyta fragmenty reportaży-esejów autorki "Czarnobylskiej modlitwy" i "Czasów secondhand". W Szczebrzeszynie pojawią się także pisarze z Ukrainy ? między innymi Andriej Bondar. Gwiazdą muzycznej sceny będzie Zbigniew Wodecki z zespołem Mitch and Mitch.

Odbędzie się też recital Katarzyny Groniec, która zaśpiewa piosenki z tekstami Agnieszki Osieckiej. Dla uczestników festiwalu zaplanowano także wiele warsztatów literacko-językowych, pisarskich, muzycznych i teatralnych. Odbędą się tu również wieczory taneczne, warsztaty kulinarne oraz spacery po okolicy śladami literackimi i kulturalnymi.
Z myślą o promowaniu czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży powstała Akademia Szczebrzeszyn, podczas której odbędą się specjalne zajęcia i warsztaty prowadzone przez twórców literatury dziecięcej, między innymi Grzegorza Kasdepke
O kluczu przygotowania programu mówiła w Radiu Lublin Justyna Sobolewska, kuratorka części literackiej: "chciałam, żeby były to książki ostatnio wydane, ale przede wszystkim, aby były to rzeczywiście ważne postaci literackie, z którymi jako krytyk i dziennikarka miała bym ochotę rozmawiać".
Niewielki Szczebrzeszyn leży w województwie lubelskim, w powiecie zamojskim, nad rzeką Wieprz, liczy 5294 mieszkańców. Podczas festiwalu liczba gości będzie więc dwukrotnie wyższa od liczby mieszkańców.

Kolejne wydarzenia będą odbywały się w miasteczku festiwalowym przy ul. Zamojskiej 29 i w Domu Kultury w Szczebrzeszynie do niedzieli 7 sierpnia.
Jak informuje portal Cultura.pl, w tym roku impreza odbędzie się po raz drugi. W sobotę 6 sierpnia na festiwalowej scenie własne interpretacje wierszy Bolesława Leśmiana, który jest patronem duchowym tegorocznego festiwalu, przedstawi muzyk i poeta Adam Strug oraz zaproszeni przez niego aktorzy, między innymi Zofia Kucówna, Jerzy Trela i Antoni Pawlicki.
Organizatorami Festiwalu są: Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń i spółka non-profit Szczebrzeszyn Akademia, która została powołana na potrzeby rozwijania i organizacji Festiwalu.

- Jestem w Szczebrzeszynie. Świetny festiwal. Pozdrawiam - lapidarnie przekazał Bibliotece Analiz Grzegorz Gauden, były dyrektor Instytutu Książki.
(fran)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz