wtorek, 14 czerwca 2016

Pierwszy raz w Rzeszowie

Ulubieńcy publiczności i 44 wydawców

W niedzielę 12 czerwca zakończył się dwudniowy Festiwal Pięknej Książki w Rzeszowie. Wydarzenie zorganizowano po raz pierwszy, ale zostało wpisane w organizowane od dziesięciu lat Bieszczadzkie Lato z Książką, którego głównym animatorem jest 
Bogdan Szymanik, dyrektor wydawnictwa Bosz. Spotkania w ramach Bieszczadzkiego Lata odbyły się też w czwartek 9 czerwca w Sanoku i w piątek 10 czerwca w Lesku.


Organizatorem Bieszczadzkiego Lata z Książką jest wydawnictwo Bosz z Olszanicy koło Leska, a współorganizatorem rzeszowskiego Festiwalu była firma Millenium Hall, właściciel galerii handlowej Millenium, gdzie odbyły się wszystkie imprezy Festiwalu Pięknej Książki i gdzie ustawiono stoiska handlowe dla 44 wydawców uczestniczących w Festiwalu. Organizatorem wykonawczym była firma Targi w Krakowie. 


Gwiazdą rzeszowskich spotkań był - jak co roku w Bieszczadach - prof. Jerzy Bralczyk, z którego popularnością mogła konkurować tylko Kora, która pojawiła się w towarzystwie Kamila Sipowicza, oraz Robert Makłowicz, promujący swoją książkę o kuchni dalmatyńskiej. Z dużym zainteresowaniem spotkały się też wystąpienia red. Michała Ogórka, Rafała Olbińskiego, Hanny Bakuły czy Katarzyny  Lengren. Tradycyjnie wiele spotkań autorskich prowadził mistrzowsko red. Jerzy Kisielewski.  


W oficjalnym otwarciu Festiwalu Pięknej Książki uczestniczył Bogdan Romaniuk, wicemarszałek województwa podkarpackiego, którego urząd wsparł rzeszowskie wydarzenie. Byli też obecni: Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej, Paweł Potoroczyn, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza, Włodzimierz Albin, prezes Polskiej Izby Książki, Grzegorz Gauden, były dyrektor Instytutu Książki oraz prof. Jerzy Bralczyk i Eustachy Rylski, który został przedstawiony jako "pierwsze pióro Rzeczpospolitej". 


Na zdjęciu wicemarszałek Bogdan Romaniuk i Grażyna Grabowska, prezes Targów w Krakowie (foto  pd)


(fran)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz