czwartek, 2 czerwca 2016

Nagroda Krakowskiej Książki Miesiąca

'On' Zośki Papużanki

Krakowską Książką Miesiąca czerwca została powieść "On" Zośki Papużanki (Znak Literanova). 
 
Spotkanie z autorką i wręczenie nagrody odbędzie się w przyszły czwartek 9 czerwca o godz. 18. w Śródmiejskim Ośrodku Kultury przy ul. Mikołajskiej 2 w Krakowie. 
Nagrodzoną książkę zaprezentuje prof. Stanisław Burkot, a spotkanie będzie prowadzić Marcin Wilk. 
 
Jak stwierdza autorka, "On" to książka, której najważniejszym tematem jest relacja matki i dziecka. Dziecka odrzuconego przez wszystkich rówieśników, niespełniającego standardów i norm narzucanych mu przez czas i społeczeństwo, chociaż dziwne to, prawdę mówiąc, normy, dziwny czas. Dziecka, które matka chce kochać i kocha, ale jednak ta miłość jest dla
niej trudnością. Miłość do dziecka jest zawsze trudnością i wyborem. Chciałam napisać
książkę, w której granica między wyborem a trudnością byłaby widoczna, ale nierozstrzygnięta, płynna, bo chyba jednoznacznego rozstrzygnięcia tutaj podać nie można.
 
Wydawca natomiast pisze: "jest taki sobie. Źle się uczy. Nie zadaje pytań. Gubi zeszyty, obgryza paznokcie. Nie spełni żadnych ambicji. Nie będzie nikim ważnym. Wszyscy się z niego śmieją. Jest jednym wielkim rozczarowaniem. Miała go kochać i być dumna. A głównie się wstydzi. Bohater najnowszej powieści Zośki Papużanki nie nadaje się na bohatera powieści. Jak kochać kogoś, kogo łatwiej się wstydzić? Co zrobić, gdy rzeczywistość za nic sobie ma nasze oczekiwania i przybiera kształt, którego nie chcemy?".

Zośka Papużanka (ur. 1978) jest autorką powieści "Szopka", jednego z najgłośniejszych debiutów ostatnich lat. Była nominowana do Literackiej Nagrody Nike 2013 i Paszportu Polityki. Jest doktorem teatrologii, nauczycielką języka polskiego. Mieszka w Krakowie z mężem i dwoma synami.
Nagroda Krakowskiej Książki przyznawana jest od 1995 roku przez Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie. Fundatorem nagrody jest miasto Kraków, a patronat medialny nad nagroda sprawuje "Dziennik Polski". Regulamin Nagrody pozwala uhonorować książki autorów krakowskich lub książki o Krakowie. W szczególnych przypadkach jury może nagradzać też wydawnictwa za wybitne osiągnięcia edytorskie.
(fran)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz