czwartek, 21 kwietnia 2016

Znani czytają dzieciom...

...w niezwykłych miejscach

Artur Barciś, Marta Bizoń, Sylwia Chutnik, Stefan Chwin, Maciej Damięcki, Mateusz Kusznierewicz, Robert Makłowicz, Agata Passent i duet JaHa będą czytać najmłodszym książki w czasie Festiwalu Literatury dla Dzieci 2016. 

Czytanki przed zachodem słońca w ramach Europejskiej Nocy Literatury to stały punkt kolejnych edycji Festiwal Literatury dla Dzieci. 

W tym roku tematem przewodnim cyklu jest hasło "zaginione/znalezione". We wszystkich czterech festiwalowych miastach wyjątkowe miejsca otworzą się dla najmłodszych pasjonatów literatury tuż przed zachodem słońca. Dzieci będą zwiedzać małe i duże ojczyzny. Podróżować w czasie i przestrzeni. Zajrzą do przeszłości, wybiegną w przyszłość, odkryją na nowo to co zapomniane. Każdy z wieczorów uświetni swoją obecnością niezwykły gość, który zabierze słuchaczy w podróż pełną wrażeń i przygód. Wszak każde spotkanie z książką jest wyprawą w nieznane. 
W promocję czytelnictwa po raz kolejny włączają się znane i cenione osoby ze świata kultury, polityki, nauki i sportu, w tym prezydenci miast festiwalowych: Paweł Adamowicz w Gdańsku, Hanna Gronkiewicz-Waltz w Warszawie, Rafał Dutkiewicz we Wrocławiu i Jacek Majchrowski w Krakowie. 
Kto poza tym? Artur Barciś, Marta Bizoń, Sylwia Chutnik, Stefan Chwin, Maciej Damięcki, Mateusz Kusznierewicz, Robert Makłowicz, Agata Passent i duet JaHa. Na deser Kazio Sponge, czyli gąbkowe dziecko Wydziału Lalkarskiego PWST we Wrocławiu,
Starannie wyselekcjonowane tytuły czytane w wyjątkowych miejscach pozwolą przenieść się małym słuchaczom do świata wyobraźni i całkowicie zatracić w przeżywanej przygodzie. Dodatkową atrakcją będą warsztaty połączone tematycznie z treścią książki oraz miejscem. Przykładem są choćby Pszczoły, które Maciej Damięcki oraz Agata Passent interpretować będą w hotelu Regent w Warszawie, który na swym dachu posiada własną pasiekę. "Zagadkową kopertę listonosza Artura" dzieci poznają Muzeum Poczty i Telekomunikacji, by zaraz potem samodzielnie wykonać znaczki pocztowe. Lektura "Muzykalnego słonia" oraz "Maryna, gotuj pierogi" odbędzie się z kolei w Muzeum Etnograficznym w Krakowie i połączona zostanie z warsztatami tanecznymi. 
Nie mniej istotne są lokalizacje tegorocznych czytanek przed zachodem słońca. Będą to Dom Uphagena, Błękitny Baranek i Piwnica Romańska w Gdańsku, Teatr Kamienica, Hotel Regent, Muzeum Etnograficzne oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Poczty i Telekomunikacji oraz Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu, Synagoga Poppera, Muzeum Etnograficzne, Pracownia i Muzeum Witrażu oraz ŻyWa Pracownia w Krakowie.

Zapraszamy serdecznie wszystkich małych podróżników, by wzięli udział w tych niezwykłych wyprawach, w które - swoją interpretacją świetnych książek - zabiorą ich znakomici przewodnicy. 

Trzecia edycja Festiwal Literatury dla Dzieci odbędzie się w: Gdańsku (10-14 maja 2016), Warszawie (18-22 maja 2016), Wrocławiu (31 maja-5 czerwca) i Krakowie (6-12 czerwca 2016). Organizatorami są Fundacja Burza Mózgu oraz Fundacja Czas Dzieci. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny, ale obowiązuje wcześniejsza rejestracja. 

Więcej informacji na stronie: fldd.pl oraz na Facebooku.

( info: Newsletter Biblioteki Analiz)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz