środa, 13 kwietnia 2016

Za tydzień w Białymstoku...

Jedyne targi po tej stronie Wisły

W przyszłym tygodniu odbędą się V Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku i Festiwal Literacki "Na pograniczu kultur"

Targi rozpoczną się w piątek 22 kwietnia i będą trwały do niedzieli 24 kwietnia. Białostockie Targi obywają się w Operze i Filharmonii Podlaskiej ? Europejskim Centrum Sztuki oraz w pobliskim Białostockim Teatrze Lalek. Hasło targów brzmi: "Jedyne po tej stronie Wisły".

Organizatorem V Międzynarodowych Targów Książki w Białymstoku i Festiwalu Literackiego "Na pograniczu kultur" są: Fundacja Sąsiedzi, Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki oraz Białostocki Teatr Lalek. Patronat honorowy nad targami objęli: prezydent miasta Białegostoku, marszałek województwa podlaskiego oraz wojewoda podlaski.

Jak informują organizatorzy, od pięciu lat Białystok znajduje się w gronie prestiżowych miast w Polsce, które organizują targi książki. Atutem białostockich targów jest znakomita lokalizacja imprez targowych (centrum miasta), a także fakt, że to jedyne targi książki po tej stronie Wisły, wydawcy mają więc jedyną i niepowtarzalną szansę, aby swoją ofertę zaprezentować w tej części Polski.

W roku ubiegłym na targi książki do Białegostoku przyjechało 60 czołowych wydawnictw, a targi odwiedziło blisko 17 tys. białostoczan. W tym roku impreza będzie nie mniej okazała, bowiem swój udział w targach zapowiedziało 70 wydawnictw, a wśród nich: Czarna Owca, Czarne, Znak, Wydawnictwo Literackie, Rebis, Agora S.A., Sonia Draga, Zysk i S-ka, Grupa Wydawnicza Foksal, Helion, Karakter, Dowody na Istnienie, Książkowe Klimaty oraz Nasza Księgarnia.

Targi Książki w Białymstoku zyskały też status imprezy międzynarodowej, bowiem w targach - tak jak w roku ubiegłym - poza wydawnictwami polskimi, udział wezmą także wydawnictwa z Białorusi. 

V Międzynarodowym Targom Książki w Białymstoku towarzyszyć będzie, jak poprzednio, festiwal literacki "Na pograniczu kultur", w ramach którego odbędą się liczne warsztaty dla dzieci, warsztaty literackie, spotkania autorskie z wybitnymi pisarzami i ogólnopolskie premiery książek.

W ramach festiwalu odbywać się też będą dwudniowe bezpłatne warsztaty pisania reportażu, prowadzone przez znakomitego reportera Jędrzeja Morawieckiego oraz fotografa Macieja Skawińskiego. Z kolei bezpłatne jednodniowe warsztaty tworzenia wywiadu prasowego zatytułowane "Sztuka wywiadu" będzie prowadzić Dorota Wodecka, znakomita specjalistka i autorka licznych wywiadów. Przez trzy dni trwania festiwalu będzie także wiele warsztatów dla dzieci i młodzieży. 

Odbędą się także liczne spotkania autorskie ze znakomitymi pisarzami, m.in. z: Grzegorzem Kasdepke (piątek 22 kwietnia, godz. 11.), Michałem Rusinkiem (piątek, 22 kwietnia, godz. 12.30), Dariuszem Rosiakiem (sobota, 23 kwietnia, godz. 11.), Wacławem Radziwinowiczem (sobota, 23 kwietnia, godz. 12.30), Mariuszem Szczygłem (sobota, 23 kwietnia, godz. 14.30), Adamem Wajrakiem (sobota, 23 kwietnia, godz. 16.) oraz Maxem Cegielskim (niedziela, 24 kwietnia, godz. 12.30). 

W ramach festiwalu odbędą się także ogólnopolskie premiery i prapremiery książek, w tym: 
książki "Ani żadnej wyspy. Rozmowy o Rosji i Ukrainie" autorstwa Piotra Brysacza i Jędrzeja Morawieckiego (niedziela, 24 kwietnia, godz. 14.) 
oraz najnowszej książki Mariusza Szczygła "Projekt: prawda" (sobota, 23 kwietnia, godz. 14.30). 

( info: Newsletter Biblioteki Analiz)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz