środa, 20 kwietnia 2016

Zapowiedzi 7. Warszawskich Targów Książki

Literatura z Węgier i Katalonii


Tegoroczne Warszawskie Targi Książki stać będą pod znakiem literatury Węgier (Gość Honorowy) oraz Barcelony i literatury katalońskiej (Gość Specjalny).

Więcej szczegółów na ten temat organizatorzy WTK i reprezentanci tegorocznych gości targów zdradzili podczas wczorajszej konferencji prasowej, która odbyła się w Centrum Prasowy PAP.

Jak już wspomniano, gościem Honorowym 7. Warszawskich Targów Książki będą Węgry. Patronat nad ich wystąpieniem objęli prezydenci Polski, Andrzej Duda, i Węgier, Janos Ader. W programie węgierskiego wystąpienia znajdą się liczne spotkania autorskie, prezentacje nowości wydawniczych z Węgier w przekładzie na język polski (ponad 20 premierowych tytułów), spotkania z autorami i seminaria branżowe, m.in. dotyczące czytelnictwa i doświadczeń translatorskich.

W ramach węgierskiej prezentacji na WTK odbywać się będą także zajęcia dla dzieci, pokazy gastronomiczne, koncerty i wiele innych atrakcji kulturalnych i rozrywkowych. O szczegółach węgierskiej aktywności opowiadali Dr Janos Tischler - dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury oraz Gaspar Keresztes - kierownik ds. programowych Węgierskiego Instytutu Kultury. I tak, w maju Warszawę odwiedza m.in.: Johanna Bador, Lajos Grendel, Janos Hay, Istwan Kovacs, Gyorgy Spiro.

Natomiast tytuł Gościa Specjalnego tegorocznej odsłony WTK zyskały Barcelona i literatura katalońska. Na Stadion Narodowy zawita dziesięciu katalońskich pisarzy z bardzo popularnym w naszym kraju Jaume Cabre na czele. Program katalońskiego wystąpienia zakłada zarówno elementy profesjonalne, jak wymianę doświadczeń katalońskich i polskich wydawców, kontakty między autorami, a także charakter popularyzatorski, w tym spotkania autorskie i spotkania literackie z udziałem publiczności.

(pw)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz