środa, 20 kwietnia 2016

Literacka wiosna w Łazienkach Królewskich

Kiermasz książek, Obiady Czwartkowe i Czytanie na trawie

Łazienki Królewskie, wśród licznych wydarzeń związanych z otwarciem sezonu 2016, przygotowały szereg propozycji dla miłośników literatury ? od kiermaszu książek Rezydencji Królewskich, konsultacji ze specjalistą w dziedzinie konserwacji woluminów, po nowy cykl spotkań z wybitnymi pisarzami.

Z okazji Światowego Dnia Książki, 23 kwietnia, warszawskie Rezydencje Królewskie - Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Łazienki Królewskie ? zapraszają na wspólny kiermasz książek muzealnych. Tegoroczne święto książki ma być okazją do przypomnienia o tej niezwykle ważnej dziedzinie działalności muzeów. Na kiermaszu będzie można zapoznać się z bogatą ofertą wydawniczą Rezydencji Królewskich i odnaleźć prawdziwe perły wśród tytułów np. wyjątkową serię poświęconą kulinarnej historii Polski (wilanowska Monumenta Poloniae Culinaria i najnowszy "Przewodnik po drzewie żywota"), opracowania najważniejszych zbiorów dzieł sztuki (katalogi Zamku Królewskiego w Warszawie) czy autentyczne wspomnienia spisane przez polskiego władcę ("Pamiętniki króla Stanisława Augusta", wydane przez Łazienki Królewskie). Kiermasz odbędzie się 23 kwietnia w budynku Podchorążówki w Łazienkach Królewskich w godz. 11?18. Publikacje wydane przez warszawskie Rezydencje Królewskie będzie można nabyć z 20 proc. rabatem. Ponadto tego dnia, w godz. 11?13, zainteresowani problematyką zachowania księgozbioru w jak najlepszym stanie, mogą wziąć udział w otwartych konsultacjach z konserwatorem papieru.

Nawiązując do swojej bogatej tradycji goszczenia literatów na Obiadach Czwartkowych, 27 kwietnia o godzinie 18 w Pałacu na Wyspie odbędzie się inauguracja nowego cyklu spotkań - "Światło literatury". Będzie to drugi, obok "Salonów Poezji", program w muzeum poświęcony twórczości literackiej. Gośćmi cyklu "Światło literatury" będą wybitni współcześni polscy pisarze. Bohaterem pierwszego z trzech spotkań wiosennej odsłony cyklu będzie o. Wacław Oszajca, 25 maja odbędzie się spotkanie z poetą Bohdanem Zadurą, zaś 29 czerwca z Hanną Krall. Cykl powstał we współpracy ze Wschodnią Fundacją Kultury "Akcent", wstęp na wszystkie spotkania jest wolny.

To dopiero początek wydarzeń związanych z literaturą w Łazienkach Królewskich. Od 18 do 21 maja w ogrodzie przy Starej Kordegardzie odbywać się będzie "Czytanie na trawie" w specjalnej strefie czytelnika, towarzyszącej Warszawskim Targom Książki. Wiosną pojawią się również nowe publikacje Łazienek Królewskich.

Kiermasz książek warszawskich Rezydencji Królewskich
  • 27 kwietnia 2016 roku, Podchorążówka, godz. 11.00?18.00.

Otwarte konsultacje z konserwatorem papieru
  • 27 kwietnia 2016 roku, Podchorążówka, godz. 11.00?13.00.

Wiosenna odsłona cyklu Światło literatury
  • 27 kwietnia, godz. 18.00, Pałac na Wyspie, spotkanie z o. Wacławem Oszajcą
  • 25 maja, godz. 18.00, Pałac na Wyspie, spotkanie z Bohdanem Zadurą
  • 29 czerwca, godz. 18.00, Pałac na Wyspie, spotkanie z Hanną Krall

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie http://www.lazienki-krolewskie.pl oraz na Facebooku pod adresem https://www.facebook.com/Muzeum.Lazienki.Krolewskie

( info: Newsletter Biblioteki Analiz)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz