piątek, 31 marca 2017

Pogrążeni w smutku informujemy o śmierci 
naszej Pani dyrektor
 dr Wiesławy Kaczmarczyk. 
Odeszła po długiej i ciężkiej chorobie.
Będzie nam jej bardzo brakować.


"Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą
zostaną po nich buty i telefon głuchy
tylko co nieważne jak krowa się wlecze 
najważniejsze tak prędkie że nagle się staje 
potem cisza normalna więc całkiem nieznośna 
jak czystość urodzona najprościej z rozpaczy
kiedy myślimy o kimś zostając bez niego"

                                       ks. Jan Twardowski

"Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć" J.K. Rowling


Zacznę od stwierdzenia, że ta książka nie jest tylko dla fanów Harrego Pottera.
Uważam też, że powinni ją przeczytać Ci, którzy widzieli film "Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć" w kinach.

Zadacie pytanie: dlaczego? Ponieważ książka jest bardzo ciekawa i pięknie wydana. Chociaż, moim zdaniem, mogłaby zawierać jeszcze więcej ilustracji.

Myślę, że warto wiedzieć  o wpływach z wydania tego tytułu. Zostają przekazane organizacjom  charytatywnym - Comic Relief i Lumos- wspierającym dzieci i młodzież w trudnych sytuacjach życiowych.

Każdy z Was może odnaleźć na kartach tej książki swoje ulubione zwierzę. Moim wybrańcem jest kot Wampus (rozmiarem i wyglądem przypominający pumę albo kuguara), którego imieniem został nazwany jeden z domów Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Ilvermorny. 

Bardzo lubię też Niuchacza, wykorzystywanego przez Goblinów do poszukiwania skarbów pod ziemią oraz Nieśmiałka, który jest stworzonkiem pilnującym drzewa. 

Dużym atutem tego tytułu jest to, że pokazuje zwierzęta, których w filmie nie spotkacie. Zatem, doradzam - najpierw przeczytajcie książkę, a zaraz potem biegnijcie do kina na film.


Książkę rekomenduję i oceniam bardzo wysoko!


Ocena: 9/10                                                                                                Ania

Dziękujemy Wydawnictwu Media Rodzina za przekazanie książki.
Książkę można wypożyczyć z naszej, szkolnej biblioteki.

Zamach na Jana Pawła II oczami świadków!



Jacek Tacik
Jan Paweł II - 13 maja 1981
Spisek. Śledztwo. Spowiedź

premiera: 11 maja


Cały świat zamarł, kiedy 13 maja 1981 roku głównym placem Watykanu wstrząsnęły huki wystrzałów. Czy Jan Paweł II przeżyje? – to dramatyczne pytanie cisnęło się na usta milionów wiernych pod każdą szerokością geograficzną.

W tym roku obchodzimy 100. rocznicę objawień fatimskich, 
które zapowiedziały śmierć „biskupa odzianego w biel”, a od samego 
zamachu upłynęło już 36 lat, lecz nadal nie wiadomo, kto wydał 
wyrok na Jana Pawła II. Jacek Tacik podjął wyzwanie odnalezienia głównych świadków i niczym zawzięty śledczy odtworzył 
 najważniejsze detale. Pracował nad tą książką ponad trzy lata. 
Pokonał czterdzieści pięć tysięcy kilometrów, przemierzył trzy 
kontynenty, wykonał setki telefonów, dociekał, porównywał 
szczegóły, nie stronił od pytań 
 trudnych i niewygodnych.

Osobiste spotkania i szczere rozmowy składają się na tę barwną, wielogłosową opowieść naocznych świadków, śledczych, sędziów, 
lekarzy, znaczących nazwisk ze świata polityki. Jej siłą są rozmaite punkty widzenia, rozmówcy pochodzący z różnych warstw 
społecznych, zajmujący odmienne stanowiska i wspominający 
 zamach poprzez pryzmat własnych przeżyć, lęków i kontaktów
 z Janem Pawłem II. 
 To nie tylko wspomnienia dotyczące zamachu, ale także ich 
prywatnego życia. Dla każdego z tych dwudziestu sześciu 
rozmówców prawda ma inne oblicze. 

I to sprawia, że Zamach to fascynująca lektura!

JACEK TACIK – dziennikarz, z wykształcenia amerykanista.  
Pracował we wrocławskim oddziale „Gazety Wyborczej”, a później w Polsat News, TVP Info, „Wiadomościach” TVP1, a obecnie w TVN24. Publikował m.in. w „Tygodniku Powszechnym” i „Press”. 
Relacjonował konflikt izraelsko-palestyński, referendum
 niepodległościowe w Szkocji, abdykację Benedykta XVI, 
konklawe i wybór papieża Franciszka oraz beatyfikację i 
kanonizację Jana Pawła II. Wywiadów udzielili mu m.in. 
Szimon Peres, były prezydent Izraela, Giorgio Napolitano, 
prezydent Włoch i Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy 
 Apostolskiej.


Pociągnął za spust. Pistolet Browning HP zareagował – wyrzucił z siebie dziewięciomilimetrowy pocisk, który leciał z prędkością trzystu pięćdziesięciu metrów na sekundę. Niewidoczny dla ludzkiego oka. Pielgrzymi, którzy byli na placu Świętego Piotra, usłyszeli przeraźliwy huk. A po nim drugi. Trzecia kula nie wydostała się z lufy. Utknęła w złożonym mechanizmie broni, która odmówiła współpracy. Jan Paweł II został trafiony w palec lewej ręki, prawy łokieć i brzuch. Pocisk minął rdzeń kręgowy i przeszedł kilka milimetrów od tętnicy głównej. Ucierpiały również dwie turystki: dwudziestojednoletnia Amerykanka niemieckiego pochodzenia – Rose Hall i pięćdziesięcioośmioletnia Amerykanka polskiego pochodzenia – Ann Odre.

Była 17.21, 17.19 lub 17.17. Różne źródła podają sprzeczne dane. 13 maja 1981 roku. Środowa audiencja generalna została brutalnie przerwana. Mehmet Ali Ağca, dwudziestotrzyletni Turek, stał kilka metrów od rannego papieża. Przekonany, że zabił.


fot.Albert Zawada
Skazany na dożywocie. Nie apelował. Poddał się karze. Jakby czuł, że za chwilę odzyska wolność. Był zawodowym zabójcą. Do wynajęcia. A nie politycznym ideologiem czy religijnym fanatykiem. Śledczy zaczęli stawiać pytania: kto i ile zapłacił Ağcy? Komu zależało na śmierci papieża?
 
Jacek Tacik, Zamach

(info: Wyd. Literackie)

czwartek, 30 marca 2017

Czytam sobie - akcja społeczna

Start coraz bliżej

2 kwietnia w Międzynarodowym Dniu Książki Dziecięcej startuje II edycja akcji społecznej "Czytam sobie" promująca samodzielne czytanie wśród dzieci pod hasłem: "Czytam sobie! Mogę być kim chcę!"
Czytanie pomaga w realizacji marzeń i życiowych planów, a osoby, które odniosły w życiu zawodowy sukces przekonują o tym najlepiej! Dlatego Egmont Polska do współpracy zaprosił znanych i lubianych, którzy nie wyobrażają sobie życia bez czytania książek:
- Borysa Szyca,
- Olgę Bołądź,
- Wojciecha Malajkata,
- Julię Chmielnik ? znaną dyrygentkę
- Mateusza Kusznierewicza ? najbardziej utytułowanego polskiego żeglarza,
- Marcina Michalaka ? pilota
oraz Justynę Sobolewską, Małgorzatę Berwid, Zofię Karaszewską i Sylwię Stano z Bibliocreatio oraz Zofię Stanecką.
Film promujący wydarzenie.

Dlaczego według ambasadorów akcji warto czytać?
Głód przygód mam dzięki książkom i przez książki! Życie przestaje być takie zwyczajne, kiedy czytamy. Gdy byłam dzieckiem, to moim ulubionym światem był świat książek. Może stąd moje zamiłowanie do filmu i do świata wymyślonego? Dzięki książkom jestem chyba po prostu wrażliwym człowiekiem, a to, że jestem aktorką, łączy się z moją wrażliwością i potrzebą opowiadania historii.        Olga Bołądź, aktorka
Kiedy byłem mały i nauczyłem się czytać, zrozumiałem, że w książkach jest wszystko. Książki do dzisiaj są takim światem, który uwielbiam odwiedzać. Myślę, że bez nich byłbym człowiekiem bez wyobraźni.
Wojciech Malajkat, aktor

Zauważyłem, że w sporcie ważne jest czytanie. Poprawia koncentrację, skupienie, wyobraźnię. Czytałem w dzieciństwie i bardzo dużo na tym zyskałem.
Mateusz Kusznierewicz, sportowiec

Ważne jest też to, żeby pokazać dziecku, że ono samo może wejść do świata książek i odkrywać ten wspaniały świat, jakim jest czytanie książek.
Karolina Malinowska, modelka
Książki wywołują cudowne uczucia! Cieszę się, że udało mi się mojej córce zaszczepić miłość do książek.
Borys Szyc, aktor

Dlaczego czytanie jest takie ważne? Do tegorocznej akcji zaprosiliśmy osoby wykonujące ciekawe zawody, ludzi z pasją, którzy czytali w dzieciństwie i są przekonani, że to właśnie czytanie pomogło im zrealizować życiowe plany. Książki zbudowały wyobraźnię dyrygentki Julii Chmielnik i pomogły osiągnąć zawodowy sukces pilotowi Marcinowi Michalakowi. 
W muzyce książki są pewnym punktem odniesienia. Czasem studenci pytają mnie, skąd się bierze moja wyobraźnia. Myślę, że wyobraźnię moją ukształtowały w największej mierze książki.
Julia Chmielnik, muzyk
Do licznego grona ambasadorów akcji dołączyła w tym roku również Justyna Sobolewska.
Książki są drogą, żeby wejść w świat, którego nie znamy. Literatura wciąga nas, zmusza do pewnego wysiłku. Oczywiście może być czystą przyjemnością, może nas odrywać i zabierać w krainy szczęśliwe, ale też literatura często daje nam możliwość wejścia do czyjejś głowy, poznania innego świata. To jest pewien sposób poznawania rzeczywistości. Dla mnie jeden z najważniejszych.
Justyna Sobolewska, krytyk literacki

Akcja objęta jest honorowym patronatem Biblioteki Narodowej oraz Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego. Partnerem i wykonawcą akcji jest Bibliocreatio. 
Działania w ramach Akcji Czytam sobie:
"Czytelniczy SOS" - czat ekspercki dla rodziców, których dzieci mają problemy z samodzielnym czytaniem. Zapraszamy na profil akcji na Facebooku: https://www.facebook.com/CzytanieToDziala/
Zachęcanie do czytania stanowi element uważnego i świadomego rodzicielstwa. Wydobywamy z dziecka potencjał do samodzielności, do poczucia sprawczości, a to z kolei daje poczucie kontroli, a także bezpieczeństwa. Te wartości są fundamentem wewnętrznej równowagi emocjonalnej.
Anna Gruszka-Jędrasik, psycholog

Ludzie z pasją mogą zmieniać świat, a to książki otwierają im drogę. Jako rodzic chciałabym, żeby moje dziecko było mądre, szczęśliwe, żeby rozumiało innych, ale było jednocześnie pewne siebie. I myślę, że jest na to recepta ? czytanie!
Zofia Karaszewska, biblioterapeutka

Czytanie książek dla przyjemności wymaga wielu lat treningu, wiąże się bowiem z szeregiem wyrafinowanych procesów, które napędzają zrozumienie, analizę krytyczną oraz refleksję. Eksperci potrzebuję milisekund, żeby uruchomić ten proces; młody umysł potrzebuje lat, żeby je rozwinąć. W wychowaniu czytelników ważne jest przede wszystkim wsparcie otoczenia rodzinnego oraz zachęcanie dzieci do podejmowania wyzwania, jakim jest samodzielne czytanie.
Sylwia Stano, kulturoznawczyni

Warsztaty "Czytam sobie" to dodatkowa atrakcja dla dzieci i zachęta do samodzielnego czytania. 
Terminy: Warszawa - 9 kwietnia, godzina 13:00 - Muzeum dla Dzieci w Państwowym Muzeum Etnograficznym,
Gdańsk - 19 kwietnia, godzina 13:00 - Biblioteka Manhattan w Gdańsku,
Kraków - 24 kwietnia, godzina 12:00 - Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie.

 ( info: Newsletter Bibioteki Analiz)

środa, 29 marca 2017

XXIII Targi Wydawców Katolickich

Święto Książki Religijnej


W dniach 30 marca - 2 kwietnia w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie odbędzie się 23. edycja Targów wydawców Katolickich, doroczne Święto Dobrych Książek. 

Ich organizatorem jest Stowarzyszenie Wydawców Katolickich, a współorganizatorem Zamek Królewski w Warszawie. Na ponad 140 stoiskach swoja ofertę zaprezentuje ponad 160 wydawców i wystawców.

- Głęboko wierzę, iż działalność wydawnictw specjalizujących się w produkcji książkowej o tematyce religijnej idealnie wpisuje się w realizację głównego hasła przewodniego Targów: "Idźcie i głoście". Dzięki mozolnemu wypełnianiu tej szczególnie ważnej, zarówno w wymiarze duchowym, kulturowym, jak i społecznym misji - w dodatku w niezwykle trudnych warunkach ekonomiki polskiego rynku książki, ta niezwykła posługa świadczona przez oficyny diecezjalne, zakonne oraz prywatne, świeckie podmioty gospodarcze, spełnia wszelkie znamiona dzieła nieustannej ewangelizacji - przekonuje ks. Roman Szpakowski sdb, dyrektor Targów i prezes Zarządu, Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

Jednak każdego roku podczas Targów uwagę organizatorów przykuwają także inne ważne wydarzenia z historii Kościoła w Polsce i na świecie, jak trwający właśnie Rok Maryjny, będący jednocześnie okazją do uczczenia kilku ważnych dla kultur maryjnego jubileuszy, w tym: 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze, 140-lecia objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie, 100-lecia objawień w Fatimie, czy 300. rocznicy objawień w Aparecida. Na Targach znajdą się także publikacje związane z trwającym obecnie Rokiem Świętego Brata Alberta.

Ekspozycja Targowa w Arkadach Kubickiego zostanie otwarta dla zwiedzających w czwartek, 30 marca o godz. 10.00, jednak oficjalne otwarcie nastąpi o godz. 12.00 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie. W jego trakcie przesłanie do wydawców katolickich wygłosi Ksiądz Kardynał Zenon Grocholewski. Jego Eminencja spotka się także z czytelnikami tego samego dnia, dzięki spotkaniu organizowanemu przez Wydawnictwo Świętego Wojciecha, dedykowanemu roli autorytetów w dzisiejszym świecie (godz. 15, Sala Koncertowa). Pretekstem do tej dyskusji jest najnowsza książka ks. kardynała, zatytułowana "Błogosławiona Sancja Szymkowiak. Postanowiła zostać świętą".

W tegorocznym programie Targów znalazło się ponad 250 wydarzeń: spotkań autorskich, promocji premierowych publikacji, seminariów i paneli dyskusyjnych.
Wśród autorów, którzy odwiedzą w tym roku Arkady Kubickiego znaleźli się m.in.: ks. prof. Henryk Witczyk, ks. prof. Waldemar Chrostowski, ks. prof. Marek Starowieyski, ks. Marek Dziewiecki, ks. Adam Boniecki, ks. Piotr Pawlukiewicz, ks. Bogusław Kowalski, prof. Krzysztof Koehler, s. Anna Maria Pudełko, Wincenty Łaszewski, biskup Michał Janocha, Ewa Kiedio, Henryk Wieja, Tomasz Terlikowski, ks. prof. Jan Sochoń, o. Barry Fisher, prof. Andrzej Nowak, Dorota Łosiewicz, Małgorzata i Wojciech Nowiccy.

Interesująco prezentuje się również lista autorów specjalizujących się w publikacjach dla dzieci i młodzieży, na której znalazły się m.in. Lidia Miś, Małgorzata Borkowska, Joanna Krzyżanek, Małgorzata Nawrocka.
Jednym z najważniejszych wydarzeń Targów jest oczywiście rozstrzygnięcie bieżącej edycji Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS dla najlepszych książek o tematyce religijnej. Tym razem Kapituła Nagrody w ramach rekordowej liczby 16 konkursowych kategorii ("seria wydawnicza", "literacka", "nauki kościelne", "edytorska", "książka dla dzieci", "książka dla młodzieży", "książka autora zagranicznego", "historia", "duchowość", "publicystyka religijna", "eseistyka", "świadectwo", "multimedia", "muzyka chrześcijańska", "tłumacz", "sztuka") uhonorowała najbardziej wartościowe spośród ponad 360 publikacji wydanych w roku 2016 i zgłoszonych do naszego konkursu przez niemal 90 podmiotów wydawniczych.

Z kolei Nagrodą Mały FENIKS Stowarzyszenie Wydawców Katolickich honoruje osoby i instytucje, które notują szczególnie zasługi na polu promocji książki katolickiej oraz wartości chrześcijańskich w mediach i życiu społecznym. Laureatów tegorocznej edycji prezentujemy w osobnym komunikacie.
Ogłoszenie wyników konkursu o Nagrodę FENIKS 2017 odbędzie się podczas uroczystości otwarcia XXIII Targów Wydawców Katolickich (czwartek, 28 marca godz. 12.00, Sala Wielka Zamku Królewskiego w Warszawie), a wręczenie Nagród oraz Wyróżnień przyznanych w konkursie - w sobotę 1 kwietnia, podczas Gali w Bazylice Katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie (Praga, ul. Floriańska 3; godz. 19.30). Galę uświetni koncert w wykonaniu Orkiestry Polskiej Opery Kameralnej pod dyrekcją Kazimierza Wiencka.

Tradycyjnie w programie towarzyszącym Targom znalazła się bogata oferta filmowa produkcji pochodzących m.in. z zasobów Telewizji Polskiej. Choć przykładowo w niedzielę, 2 kwietnia o godz. 12.30 w Sali Kinowej Zamku Królewskiego odbędzie się projekcja filmu "Ufam Tobie" w reżyserii Macieja Bodasińskiego i Leszka Dokowicza, poświęconego Bożemu Miłosierdziu, a przygotowanego na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.
Potwierdzeniem interdyscyplinarnego charakteru Targów jest interesująca oferta dla graczy.

W piątek, 31 marca Wydawnictwo Kościuszko zaprezentuje nowe gry planszowe: "Łowcy Talentów", która pomaga w prosty sposób tłumaczyć dzieciom sens modlitwy i chodzenia do kościoła, a także do rozwijania drzemiących w nich talentów, oraz "Królestwo", która uczy m.in., że nie można żyć dla siebie, tylko dla innych.

Natomiast w targową niedzielę młodzi goście Targów będą mogli zapoznać się z edukacyjną grą planszową "W pustyni i w puszczy", która zintegrowana jest z internetową platformą wiedzy www.sienkiewicz.promocjaksiazki.pl. Gra, a więc pozbawiona przymusu zabawa jest świetnym sposobem na zachęcenie do czytania dzieci, które przyzwyczajeń czytelniczych nie mają. Jak się okazuje, niezależnie od tego, czy ktoś lubi "W pustyni i w puszczy", czy nie, powieść łączy pokolenia i wszyscy wiedzą jak miał na imię słoń, co to jest chinina, co Nel zrobiła z rękawiczką i do czego może się przydać wielki baobab. Do gry i zabawy zaprasza Agencja Promocyjna OKO.

WYSTAWA
Prócz publikacji dostępnych na targowych stoiskach silnym akcentem korespondującym z obchodzonym w tym roku, roku maryjnym, 100-leciem objawień w Fatimie będzie wystawa towarzysząca XXIII Targom Wydawców Katolickich FATIMA. STULETNIA TAJEMNICA.

"FATIMA. STULETNIA TAJEMNICA" wystawa przygotowana z okazji 100-lecia Objawień w Fatimie, specjalnie z myślą o odwiedzających XXIII Targi Wydawców Katolickich w Warszawie. Zdjęcia pochodzą z archiwum Apostolatu Fatimskiego oraz prywatnego archiwum dr Wincentego Łaszewskiego.
WSPÓLNA MODLITWA W INTENCJI WYDAWCÓW I RYNKU WYDAWNICZEGO W POLSCE
Uwadze wszystkich zainteresowanych polecamy także uroczystą Mszę Świętą, która w niedzielę 2 kwietnia rozpocznie się o godz. 12.30 w Katedrze Świętego Floriana i Świętego Michała Archanioła w Warszawie-Praga (ul. Floriańska 3) w intencji Wydawców, Autorów i Mediów w Polsce. Mszę celebrować będzie Ksiądz Arcybiskup Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce.

Oprawa liturgiczna - muzyczna: Chór Katedry Warszawsko-Praskiej "Musica Sacra".
Szczegółowy program XXIII Targów Wydawców Katolickich dostępny będzie na www.swk.pl

Zapraszamy także na stronę internetową Targów Wydawców Katolickich działającą pod adresem: http://www.targikatolickie.pl/
oraz na profil Targów na Facebooku: https://www.facebook.com/targikatolickie

Cela 7 - poleca Młody Book

Powinna umrzeć czy żyć? Ty decydujesz?

Zamordowano uwielbianego przez tłumy celebrytę. Zatrzymana na miejscu zbrodni szesnastoletnia Martha Honeydew przyznała się do winy i trafiła do celi śmierci. Przyszła pora, aby sprawiedliwości stało się zadość. O losie dziewczyny decydują widzowie reality TV, którzy mają siedem dni na rozstrzygnięcie, czy oskarżona ma żyć, czy umrzeć. Nie ma już sędziów - jest publiczność z telefonami w ręku. Sprawa budzi ogromne emocje, bo po raz pierwszy w historii programu w celi śmierci znalazła się nastolatka. Martha uparcie twierdzi, że jest winna, ale czy to ona pociągnęła za spust? A może rzeczywistość bywa bardziej skomplikowana niż obrazy, którymi karmią nas media?

Fascynująca opowieść o tym, jak wiele jesteśmy gotowi poświęcić w imię tego, co dla nas najważniejsze!

"Mocny, pełen napięcia thriller, który ostro krytykuje media i świat celebrytów" -The Bookseller
"W niesamowity sposób przemówi do każdego, kto lubi Suzanne Collins, Teri Terry czy Veronikę Roth. Skłania do refleksji nad naturą mediów społecznościowych i władzą, jaką dają one użytkownikom nad życiem innych ludzi" - Reading Zone

Prawa do tytułu, jeszcze przed premierą w Wielkiej Brytanii, sprzedano do 13 krajów!

Kerry Drewery mieszka w hrabstwie Lincolnshire w Wielkiej Brytanii. Jest autorką dwóch innych cieszących się dużym uznaniem powieści dla młodzieży, które poruszają śmiałą tematykę: "A BrighterFear" (2012) oraz "A Dream of Lights: (2013). Zanim Kerry na dobre zajęła się pisaniem, była koordynatorką programu BookStart w brytyjskiej instytucji charytatywnej BookTrust, znalazła się także w finale organizowanego przez BBC konkursu na scenariusz dla dzieci. Ukończyła studia w zakresie profesjonalnego pisarstwa. Kiedy nie pisze, biega, jeździ na rowerze i pływa, co pozwala jej unikać prac domowych i bez wyrzutów sumienia zajadać się sernikiem, za którym przepada. Kocha psy, a jej dom jest pełen książek i filmów.


www.cela7.pl

 
trailer

https://www.youtube.com/watch?v=Ys999QgzXgk


(info: Newsletter Biblioteki Analiz)

Poznaj PRUSA – NAJBARDZIEJ TAJEMNICZEGO POLSKIEGO PISARZA


Z największą przyjemnością zapowiadamy premierę książki PRUS. 
Śledztwo biograficzne MONIKI PIĄTKOWSKIEJ
która ukaże się w księgarniach 
10 maja 2017 roku
Wraz z biografią Prusa wydajemy 
serii 50 na 50 Lalkę Bolesława Prusa 
z ilustracjami Kazimierza Manna.

Na tropie najbardziej tajemniczego
 polskiego pisarza
Ma trzy oblicza: Aleksander Głowacki, Jan w Oleju, 
Bolesław Prus. Rozproszone ślady jego biografii odnaleźć 
można nie tylko w archiwach
 i źródłach z epoki, ale przede wszystkim przemycone 
w jego twórczości. To z niej można się o nim dowiedzieć
 rzeczy najważniejszych, 
jakby grał z czytelnikiem w kotka i myszkę.

Monika Piątkowska, łącząc temperament detektywa 
z wnikliwością psychologa, przeprowadza drobiazgowe 
śledztwo i tworzy pełnowymiarowy portret pisarza 
genialnego i nie docenianego przez współczesnych,
 prześladowanego przez liczne manie, otoczonego
 kobietami i owładniętego szaleńczą zazdrością 
o sławę Sienkiewicza. Prus, którego dzięki niej 
poznajemy, nie jest spiżową figurą na postumencie,
 lecz prowadzącym podwójne życie, 
targanym namiętnościami człowiekiem z krwi i kości.

Monika Piątkowska – dziennikarka, pisarka. 
Studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim dziennikarstwo
 i politologię, pracowała w dziale reportażu „Gazety Wyborczej”. 
Autorka książki Życie przestępcze w przedwojennej Polsce
powieści Krakowska żałoba, zbioru opowiadań Nikczemne historie 
oraz zbiorów felietonów Talki w wielkim mieście
Talki z resztą (wraz z mężem Leszkiem Talko).

(info: Wyd. Znak)

Wydawnictwo Zakamarki zaprasza na Święto Książki dla Dzieci


2 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci.
Z tej okazji życzymy Wam dużo czytania 
i zapraszamy do udziału w literackich wydarzeniach.

Baby Targ w Szamotułach


W sobotę 1 kwietnia w godz. 10:00-15:00 
zapraszamy na VI Edycję Baby Targu.
Baby Targ to wydarzenie wspierane przez lokalnych przedsiębiorców
i doceniane przez rodziców.
Pośród licznych kramów i miejsc warsztatowych dla dzieci
nie zabraknie Zakamarków.
Proponujemy stoisko z książkami w rabatowych cenach
oraz zajęcia na podstawie Zakamarkowych nowości.

Wstęp wolny.

Hala Nałęcz
ul. Mickiewicza 4
Szamotuły

Linnea w Genius Loci


W sobotę 1 kwietnia o godz. 11:00 
zapraszamy dzieci na warsztaty mikroogrodnicze.

W trakcie zajęć inspirowanych książką Christiny Björk i Leny Anderson Rok z Linneą,
porozmawiamy o zieleni w mieście i w naszym otoczeniu.
Następnie dzieci przygotują własne niewielkie ogrody.
Ogródki powstaną na przenośnych formach tak, by każdy mógł własny kawałek
zieleni zabrać do domu i obserwować jego rozwój. 

Warsztaty poprowadzi Magda Garczarczyk – ogrodniczka miejska,
specjalistka od twórczego zazieleniania niewielkich przestrzeni:
parapetów, balkonów, doniczek.

UWAGA!
KAŻDY UCZESTNIK NA ZAJĘCIA PRZYNOSI POJEMNIK,
W KTÓRYM STWORZY WŁASNY OGRÓDEK.

Wstęp wolny,
obowiązują zapisy: rezerwat@muzarp.poznan.pl lub 61 852 21 67

Rezerwat Archeologiczny Genius Loci
ul. Księdza Ignacego Posadzego 3
Poznań
www.muzarp.poznan.pl/rezerwat/

Poszukiwanie wiosny z Pomelo
W sobotę 1 kwietnia
zapraszamy dzieci w wieku
1,5-3,5 lat na godz. 9:30
oraz 4-6 lat na godz. 12:00
do Domu Kultury Polan Sto
na wiosenne zabawy z Pomelo.

W programie czytanie książek o różowym słoniu,
wykonanie wiosennych witraży,
dekorowanie doniczek i sadzenie w nich kwiatów.

Wstęp wolny,
zapisy: 61 8797 151, polansto@gmail.com

DK Polan Sto
os. Polan 100
Poznań

Książka w gnieźnieńskim teatrze
W niedzielę 2 kwietnia o godz. 11:00 
zapraszamy dzieci i rodziców na specjalną edycję teatralnych zabaw
3D - Dla Dzieci i ich Dorosłych.
Uczestnicy poznają proces powstawania książki, potem spróbują stworzyć własną.
Razem spędzą czas na zabawach inspirowanych lekturami.
Dzieci i dorośli będą mogli poczytać książki
w różnych przestrzeniach teatralnych
na co dzień niedostępnych dla widzów.
Organizatorzy proszą o zabranie wygodnego obuwia na zmianę.

Wstęp wolny,
zapisy: edu@teatr.gniezno.pl lub 61 426 16 15

Teatr im. Aleksandra Fredry
ul. Mickiewicza 9
Gniezno
www.teatr.gniezno.pl

Mrówkojad i orzesznica w Empiku
W niedzielę 2 kwietnia w godz. 12:00-14:00
Zakamarki zapraszają
na warsztaty literacko-plastyczne
wokół książki
Lotty Olsson i Marii Nilsson Thore Sam w domu.

W programie głośne czytanie opowieści o przyjaźni mrówkojada i orzesznicy
oraz zadanie plastyczne -
każde dziecko będzie mogło wykonać chusteczkę dla mrówkojada
techniką rysowania na tkaninie.

Wstęp wolny.
Warsztaty dla dzieci w wieku 3-10 lat.

„FESTIWAL PRZECINEK I KROPKA”
Empik
ul. Ratajczaka 44
Poznań

Detektywi w Concordii



W niedzielę 2 kwietnia o godz. 14:00
zapraszamy dzieci w wieku 4-12 lat na warsztaty detektywistyczne z Lassem i Mają.

W przestrzeniach Concordii dzieci pod okiem animatora przygotują
małe interaktywne przedstawienie teatralne
inspirowane książką Tajemnica więzienia.
Rozwiązywanie zagadek i udział w spektaklu staną się przygodą
otwierającą drzwi do świata książek i teatru.

Wstęp: 40 PLN
Zapisy: m.rutkowska@concordiadesign.pl tel.601 534 688

Concordia Design
ul. Zwierzyniecka 3
Poznań
www.concordiadesign.pl


wtorek, 28 marca 2017

Tkanka książka poetycka Natalii de Barbaro.




Mroczne – ale i nieodparcie sugestywne, intensywnie, mocno istniejące i… piękne. 

Tkanka to drugi – po świetnej, nagradzanej  Ciemni – 
tom poetycki Natalii De Barbaro. 
Trzydzieści pięć wierszy, w których autorka (będąca również
 cenionym psychologiem społecznym) z niezwykłą precyzją
 konstruuje świat złożony z chwiejnych, na pół symbolicznych,
 na pół abstrakcyjnych znaczeń.
Czytanie tych tekstów wywołuje wrażenie obcowania 
z kruchym absolutem, z czymś idealnie wyważonym. 
Może się wydawać, że zmiana jednego zaimka sprawi, 
 że cała misterna konstrukcja runie. Sen, droga, ślady
 jako krótkotrwałe przejawy istnienia, przemijanie, 
zabliźnianie się, zamazywanie śladów, kwiaty, ogród 
jako przestrzeń afirmatywna – to motywy, które dominują 
w tym tomie.

Natalia de Barbaro podarowała nam wiersze tak osobiste, że stają się uniwersalne.
***

Kiedy otwierasz oczy, w dzień po, w tym samym miejscu
stoją krzesło i stolik i na krześle otwarta książka:
za dwa rozdziały ona odjedzie i nigdy już tu nie wróci.

Nagle za dużo jest czasu. Śnieg milczy i szpaki bazgrzą
po siwym niebie.

 

(info: Wyd.Literackie)





poniedziałek, 27 marca 2017

Targi w Paryżu - polskie akcenty

Tegoroczne, 37. Międzynarodowe Targi Książki w Paryżu miały mocny polski akcent. W piątek sensacją dnia była realizacja na terenie targowym scen do nowego filmu Romana Polańskiego, thrillera psychologicznego opartego na książce Delphine de Vigan. W sobotę reżyser wraz z pisarką, której prozę przenosi na ekran, gościł na targowej scenie literackiej. 



Na polsim stoisku prezentowano przede wszystkim nowości z katalogu 'Nouveaux Livres de Pologne' oraz francuskie przekłady książek naszych autorów. Zainteresowanych nie brakuje, a ciekawość wzmacnia interesujące sąsiedztwo. Z jednej strony swoją scenę literacką ustawili Rosjanie. Z drugiej rozłożył się francuski potentat wydawniczy Flammarion. Wielkość jego stoiska, przewyższającego rozmiarami te narodowe, nie pozostawiała wątpliwości, że mamy do czynienia z liderem rynku.

Gościem honorowym Międzynarodowych Targów Książki w Paryżu było Maroko.
Zainteresowanie targami z roku na rok rośnie, a jedną z przyczyn takiej popularności wydarzenia może być m.in. fakt, że paryskie targi odwiedziło w tym roku prawie 3 tysiące twórców. Dużym wydarzenienim targów było niewątpliwie multimedialne stoisko 12 państw afrykańskich (głównie francuskojęzycznych m.in. Senegalu, Togo, Beninu, Madagskaru).

( info: Newsletter Biblioteki Analiz)

"Silver - trzecia księga snów" Kerstin Gier


Niestety, mam do przekazania wam bardzo smutną wiadomość. To już ostatni tom trylogii Silver. Bardzo mi żal, że się skończyło. Pisarka wykorzystała zakończenie pół-otwarte, pół zamknięte. Czytelnik może snuć własne domysły, bo autorka nie zamknęła wątku korytarzy. Moim zdaniem to właśnie zakończenie jest jednym z atutów książki. Walorem jest również narracja 1 osobowa. 

Ten tytuł polecam ponieważ Kerstin Gier napisała go bardzo ciekawie; dużo się dzieje. Na dodatek spotkacie nowych bohaterów,np. Rasmusa, który był "eks chłopakiem" Liv, panią Honneycutt, w której śnie spotykali się Liv, Henry i Grayson. 
Dowiemy się też między innymi, kim jest Secrecy, jakie plany snuje Arthur i co siedzi w głowie Anabel.

Jeżeli chodzi o okładkę, projektant okładki - pani Eva Davidor-Schöffmann- znowu przeszła samą siebie. 
Moim zdaniem jest to najładniejsza okładka z wszystkich trzech. Można też zauważyć, że autorka chyba lubi kolor czerwony i niebieski, bo podobne barwy możemy spotkać w jej wcześniejszej trylogii - "Trylogii czasu".
  
Ta powieść nie ma minusów. 
Polecam, przeczytajcie - koniecznie!

Ocena: 10 (a nawet więcej)/10                                        Julka

Dziękujemy wydawnictwu Media Rodzina za przekazanie książki.
Książkę można wypożyczyć z naszej, szkolnej biblioteki.

piątek, 24 marca 2017

"Z klasą, na luzie. Dobre maniery, zdrowy rozsądek i sztuka łamania zasad" - Adam Jarczyński


Moim zdaniem jest to fenomenalna książka do wielokrotnego użycia. Dlaczego? Ponieważ jest współczesnym, atrakcyjnym poradnikiem. Każdy z nas znajdzie w nim ważne wskazówki, bardzo użyteczne w codziennym życiu.

Dla mnie, najważniejszą częścią poradnika jest ta mówiąca o wskazówkach sieciowo-komputerowych. Po jej przeczytaniu wiem dużo więcej i czuję się pewnej, gdy korzystam z telefonu komórkowego albo gdy piszę maila. 

Naprawdę uważam, że warto inwestować w tego typu wiedzę. 

Sądzę, że sukcesem autora jest sposób przekazania"mądrości" życiowych. Bez nadęcia, prostym i zrozumiałym dla nastolatka językiem.

Myślę, że to lektura obowiązkowa na zajęciach z wychowawcą. Każdy z nas może, czytając ten poradnik, spojrzeć na wiele trudnych sytuacji "z przymrużeniem"oka, ale i wiele skorzystać.

Moim zdaniem, dużym atutem tego tytuły są ilustracje p. Dąbrowskiego. Zobaczcie, sami... 


Polecam!!! Super książka!


Ocena: 10/10                                                           Magda

Dziękujemy wydawnictwu Znak Literanova za przekazanie książki.
Książkę można wypożyczyć z naszej szkolnej biblioteki.

"Pszczoły" nominowane


"Pszczoły" Piotra Sochy z tekstem Wojciecha Grajkowskiego wydane przez Dwie Siostry otrzymały nominację do Deutscher Jugendliteraturpreis (niemieckiej nagrody dla książki dziecięcej).

Der Deutsche Jugendliteraturpreis jest przyznawana cyklicznie przez Federalne Ministerstwo do Spraw Rodziny najciekawszym książkom dla dzieci i młodzieży, które znalazły się na rynku niemieckim w minionym roku. 

Nominacje zwyczajowo ogłaszane są na Targach Książki w Lipsku, a nagrody przyznawane osiem miesięcy później, na targach we Frankfurcie. 
Konkurs należy do najważniejszych w swojej kategorii i jego przebieg jest śledzony i komentowany przez krytyków również poza obszarem niemieckojęzycznym.

( info: Newsletter Biblioteki Analiz)



czwartek, 23 marca 2017

Książka dla dzieci, młodzieży i rodziców

Od jutra w Poznaniu

Liczne premiery i promocje książek ponad 50 wydawnictw, warsztaty artystyczno-edukacyjne, wystawy ilustracji oraz spotkania autorskie przygotowali organizatorzy targów Książka dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców, które w piątek rozpoczną się w Poznaniu.

Impreza już po raz szesnasty zagości w halach Międzynarodowych Targów Poznańskich. We wcześniejszych edycjach targi odbywały się pod nieco innym szyldem: Książka Dzieci i Młodzieży. Jak powiedziała dyrektor projektu Zofia Strzyż, dodatek w postaci "rodziców" okazał się niezbędny, bo to oni są jednym z głównych adresatów wydarzenia.
"To właśnie rodzice, czytając dzieciom książki, wychowują je, kształtują ich wyobraźnię i wrażliwość. Rolą naszych targów jest również uświadomienie dorosłym, jak ważna jest książka i związane z nią wartości w wychowaniu dzieci i młodzieży. Bo jest z tym problem (...) w mojej ocenie zainteresowanie wartościową książką dla dzieci wzrasta" - przyznaje Zofia Strzyż.

Organizatorzy dla zwiedzających, i tych dorosłych, i tych najmłodszych, przygotowali szereg atrakcji - kilkadziesiąt warsztatów, animacji i spotkań. O gwarze śląskiej i mowie ciała zwierząt opowie Magdalena Zarębska, autorka książek "Jak Maciek Szpyrka z dziadkiem po Nikiszowcu wędrowali", "Borys i Zajączki" czy "Projekt Breslau". Młodych czytelników na stoisku wydawnictwa BIS w świat przygody wciągną detektywistyczne warsztaty z Magdą Podbylską, autorką książek "Tajemnice Zatoki Delfinów" i 'Tajemnice Świstakowej Polany".
Miłośnicy książek mogą wziąć udział w detektywistycznej grze terenowej - zabawie polegającej na odszukaniu stoisk wybranych wydawnictw i uzyskaniu odpowiedzi na pytania literackie. Na specjalnej scenie odbędą się spotkania z Krecikiem; bohater niezwykle popularnej bajki, na której wychowało się wiele pokoleń, będzie świętował swoje 60. urodziny.
"Przygotowaliśmy dużo wydarzeń towarzyszących, przedstawień i spotkań autorskich, bo te targi to nie jest tylko przyjście po książkę. Te wszystkie wydarzenia mają zachęcić zarówno do czytania, jak i kupowania książek" - zaznacza Zofia Strzyż.
Organizatorzy połączyli swoją imprezę z Poznańskimi Targami Książki Naukowej i Popularnonaukowej, które przygotowywane są przez wydawnictwo Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i dotąd odbywały się na poznańskiej uczelni.
Tradycyjnie już podczas imprezy zostaną ogłoszone prestiżowe wyróżnienia ?Pegazika" w dwóch kategoriach: Twórca oraz Przyjaciel Książki dla Dzieci.
Honorowy patronat nad targami objęła małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda, patronem medialnym jest Polska Agencja Prasowa.

Targi potrwają od piątku do niedzieli; wstęp jest wolny.
(p) źródło: (n)