Znamy Program
10 maja startuje 3. edycja Festiwalu Literatury dla Dzieci, który trwać będzie aż do 12 czerwca w Gdańsku, Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. Właśnie ogłoszono program Festiwalu. To lektura na dłuższą chwilę, wydarzeń jest jeszcze więcej niż w poprzednich edycjach, a ich różnorodność przyprawia o lekki zawrót głowy. By nie pogubić się kompletnie w zawiłościach festiwalowego programu, organizatorzy przygotowali ściągę tłumaczącą kolejne jego elementy. To rzut oka na całość tegorocznej edycji i próba wyłowienia tego, co najważniejsze i najbardziej charakterystyczne dla Festiwalu Literatury dla Dzieci.
Po pierwsze: książka
Każda edycja Festiwalu to kolejna porcja wystaw, koncertów, literackich spacerów, gier miejskich i innych wygłupów. Takie literackie cuda-wianki są bardzo ważne dla Festiwalu, ale to spotkania z autorami i warsztaty wokół konkretnych książek są jego rdzeniem ? i tych jak co roku nie zabraknie. Warto przede wszystkim przywitać gości, którzy na festiwalu pojawią się po raz pierwszy: spośród ilustratorów chociażby wywrotowi Grażka Lange i Daniel de Latour, czy autorzy tacy jak z dawna wyczekiwany Grzegorz Kasdepke, fantastyczna Anna Kańtoch, rozmruczany Jarosław Mikołajewski czy debiutujące Katarzyna Radziwiłł i Anna Skowrońska.
W tym roku gośćmi festiwalu będą też autorzy zagraniczni ? przede wszystkim Martin Widmark, autor serii ?Biuro detektywistyczne Lassego i Mai? oraz nowego cyklu z Nelly Rapp w roli głównej. Po raz pierwszy z czytelnikami w Polsce spotka się natomiast Eve Ainsworth (autorka książki ?Siedem dni?) oraz twórca Baśnioboru ? Brandon Mull. Bardzo długo zabiegano o przyjazd Mulla, autor zdążył już wydać przeszło dwadzieścia powieści tłumaczonych na całym świecie. Ma też słabość do trochę niemodnych dziś wartości, takich jak przyjaźń, lojalność czy zdrowy rozsądek.
Festiwal Literatury dla Dzieci nie byłby sobą bez solidnej dawki filozofii, tym razem w wydaniu francuskim. Oscar Brenifier zada szereg podstawowych pytań dotyczących zarówno sztuki, jak i sensu istnienia. Spodziewane jest definitywne rozwiązanie tych palących kwestii.
Po drugie: ilustracja
Jan Bajtlik, Dominik Cymer, Agata Królak, Marianna Oklejak, Piotr Socha i na dokładkę Bohdan Butenko na swoje 85 urodziny ? wszyscy oni będą rysować, kolorować, malować, a ten ostatni pojawi się w lektyce i w towarzystwie wyrobu cukierniczego sporych rozmiarów. Jak ilustratorzy, to i wystawy, a tych tyle co w tym roku jeszcze nie było. Nie można nie wspomnieć o jubileuszowej wystawie z Gapiszonem w roli głównej, niezwykłej wycieczce do lasu z Ainą Bestrad, a to wciąż nie wszystko.
Po trzecie: dobra zabawa
Pamiętacie Ostry Dyżur Literacki, te kolejki do badań, te kolorowe pigułki i z werwą przybijane pieczątki? W tym roku będzie leczyć dalej, we wszystkich czterech miastach, nikt nie odejdzie bez literackiej recepty! Ale to nie wszystko, będą też gry miejskie (w tym roku zdominowane przez fantastykę) i koncerty. Zagra Jerz Igor oraz po raz pierwszy goszczące na Festiwalu Daorientacja i cygańska trupa Joanny Sarneckiej.
To wszystko, jak co roku, zostanie podane ze zdrową ilością teatralnego sosu. A w nim między innymi premiera adaptacji "Licha i inni" Agnieszki Taborskiej, czyli Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci 2014.
Trzecia edycja Festiwalu Literatury dla Dzieci odbędzie się w Gdańsku (10-14 maja 2016), Warszawie (18-22 maja 2016), Wrocławiu (31 maja-5 czerwca) i Krakowie (6-12 czerwca 2016).
Organizatorami są Fundacja Burza Mózgów oraz Fundacja Czas Dzieci. Więcej informacji na stronie: fldd.pl oraz naFacebooku.
Szczegółowy program 3. edycji Festiwalu można znaleźć tu:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz