czwartek, 30 kwietnia 2020

Księgarnie w galeriach handlowych i biblioteki będą otwarte

Rząd ogłosił kolejny etap łagodzenia obostrzeń związanych z koronawirusem.
Od 4 maja mogą być otwarte wszystkie sklepy w galeriach handlowych, przy czym mają w nich obowiązywać podobne obostrzenia jak w mniejszych sklepach – jeden klient na 15 mkw.
Księgarnie mogą pracować zgodnie z wytycznymi dla sklepów, co oznacza, że do sklepów, których powierzchnia usługowa jest mniejsza niż 100 m2 mogą wejść jednocześnie 4 osoby na jedno stanowisko kasowe, a do sklepów, których powierzchnia usługowa jest większa niż 100 mkw – 1 osoba na 15 mkw tej powierzchni. W punkcie kontaktu użytkownika z księgarzem rekomendowane są podobne zasady jak w przypadku bibliotek – ustawienia przesłony ochronnej oraz używania maseczek i rękawiczek ochronnych.
Również od 4 maja otwarte mają być niektóre instytucje kultury: biblioteki, muzea i galerie sztuki. “Tutaj zależy od tego, jakie są wnętrza, w dialogu z organami założycielskimi, prowadzącymi, umożliwiamy otwarcie takich jednostek” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Jak podkreśla Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotr Gliński, zdjęcie zakazu działalności instytucji nie oznacza nakazu ich otwarcia. Ostateczną decyzję o czasie, trybie i tempie otwierania instytucji oraz procedurach związanych z zapewnieniem ochrony zdrowia pracowników i publiczności w każdym przypadku podejmuje dyrektor instytucji w porozumieniu z lokalnym inspektorem sanitarnym.
Wytyczne dla funkcjonowania bibliotek w nowym reżimie sanitarnym wydała Biblioteka Narodowa, która rekomenduje uruchomienie dla użytkowników jedynie wypożyczalni i ograniczenie wolnego dostępu do księgozbioru oraz innych przestrzeni i sugeruje umawianie telefoniczne lub mailowe wizyt na konkretną godzinę, aby uniknąć kolejek.
 Poleca zarówno użytkownikom, jak i bibliotekarzom, przebywanie w bibliotece w maseczkach i rękawiczkach oraz ustawienie przesłony ochronnej (np. z pleksi) w punkcie kontaktu użytkownika z bibliotekarzem. Do czasu odwołania epidemii Biblioteka Narodowa nie rekomenduje otwarcia czytelń dla użytkowników ani wolnego dostępu do katalogów kartkowych, księgozbioru i czasopism
Od 6 maja będą mogły działać żłobki i przedszkola, aczkolwiek w “nowym systemie sanitarnym”, a decyzje będą podejmowane każdorazowo przez samorządy.


Autor: ET
Źródło: Forsal.pl

środa, 29 kwietnia 2020

"Mój przyjaciel Percy, Buffalo Bill i ja" - Ulf Stark





W tej książce panuje atmosfera wakacji, luzu bez szkoły i obowiązków. Dwoje przyjaciół Ulf i Percy spotyka się na szwedzkiej wyspie MÖja, gdzie mają wymarzone warunki do spędzania wolnego czasu. Wreszcie nastało lato, jest czas na zabawę i czas na przyjaźń.

Są też relacje damsko-męskie i wyśniona dziewczyna o imieniu Pia. To ona staje się wymarzonym kąskiem dla chłopców. 
Podpowiem, że Ulf zakocha się w jej śmiechu i będą go do niej przyciągać siły: grawitacji, magnetyczna i wszelkie inne. 
Natomiast Percy doradzi przyjacielowi, żeby nie myślał o dziewczynie ponieważ: " ona nie ma poczucia humoru i przypomina… pekińczyka". 
Czy mówił prawdę i był szczery? 
Kogo i dlaczego wybierze Pia? Koniecznie przeczytajcie sami!

Bardzo radosną i ciekawa postacią w tej książce jest dziadek Ulfa. Na początku opowieści okazał  swoje niezadowolenie z powodu zaproszenia kolegi wnuka – Percy’ego na wyspę. Potem okazuje się, że bardzo przypadli sobie do gustu. Do tego stopnia, że Ulf był zazdrosny o czas, który dziadek spędzał z Percym i o tajemnice, które mu powierzył.

 A  jak myślicie, kto opowiedział chłopcom historię o Buffallo Bill i Dzikim Zachodzie? Właśnie dziadek Ulfa.

Myślę, że każdy z nas chciałby spędzić wakacyjny czas na takiej fantastycznej wyspie, w  wyborowym towarzystwie i z zestawem niezwykłych przygód.

Żeby Was jeszcze bardziej zachęcić do sięgnięcia po tę książkę, przytoczę niektóre tytuły  rozdziałów:
- Badam kotlety dziadka i przytulam rybę
-Tropimy nudystów i powstaje nowy chrząszcz
- Dziadek się goli i jest jak nowy
- Buffalo Bill strzela do celu i trafia za każdym razem

Rekomenduję tę  wakacyjna opowieść nie tylko dla dzieci, ale i dla rodziców oraz dziadków!!!
Dla niezdecydowanych przytoczę słowa Ulfa:
Bo na wyspie noc jest ciemniejsza. Gwiazdy świecą jaśniej.
A księżyc jest jakby bliżej ziemi”


Ocena: 10/10                                                                         S.

Dziękujemy wydawnictwu Zakamarki za przekazanie książki.                                                                                       





Wiesław Komasa czyta dzienniki prymasa Wyszyńskiego

Na miesiąc przed 39. rocznicą śmierci prymasa Stefana Wyszyńskiego (28 maja 1981 roku) radiowa Trójka rozpoczyna emisję zapisków Prymasa Tysiąclecia i jego notatek z lat 1948-81. Z monumentalnej serii publikowanej przez IPN pod tytułem „Pro memoria” Program 3 Polskiego Radia wybrał tom 3 z lat 1953-56 (obejmujący czas uwięzienia kardynała). Fragmenty te nagrał w warunkach domowych wybitny aktor, prof. Wiesław Komasa. 

– Decydując się na lekturę fragmentów „Pro memoria”, zdajemy sobie sprawę z pewnego ryzyka. Trójka jest radiem świeckim, słuchanym nie tylko przez wierzących. Mogąc zaproponować tylko fragmenty tomu, wybraliśmy te, które mogą zainteresować większość naszych odbiorców, pamiętając, że przywołujemy słowa człowieka, który był „wybitnym przywódcą duchowym, mężem stanu i autorytetem moralnym”, jak napisała o nim na okładce książki Ewa Czaczkowska – mówi Barbara Marcinik z radiowej Trójki.
Do lektury fragmentów „Pro memoria” Program 3 Polskiego Radia zaprosił prof. Wiesława Komasę – aktora teatralnego, filmowego i pedagoga. Aktor zadanie miał niełatwe, z dwóch powodów. Wcielił się bowiem w postać człowieka młodszego od siebie (Stefan Wyszyński w 1953 roku miał 52 lata), o głębokiej duchowości, a przy tym walczącego i świadomego, w jaką walkę jest zaangażowany. Dodatkową trudnością był sam proces realizacji i nagrania – Wiesław Komasa po raz pierwszy w swym zawodowym życiu robił to zdalnie, z domu.
Realizacji nagrania podjął się znakomity technik i dźwiękowiec Wiesław Szala, a muzykę przygotował młody kompozytor Łukasz Borowiecki. Wydawcą cyklu jest Jakub Sadowski, a w nagraniu nieocenioną pomocą służyli: Gina Komasa – żona aktora oraz dyrektor Adam Hlebowicz z Instytutu Pamięci Narodowej.
Emisja codziennie (od poniedziałku do czwartku) o godz. 20.45. 

Autor: W
Źródło: Polskie Radio

poniedziałek, 27 kwietnia 2020

Czas na gotowanie!

Lidl udostępnił bezpłatnego e-booka poświęconego zdrowemu odżywianiu i przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Znajduje się w nim szereg porad i przepisów od Karola Okrasy, Kingi Paruzel oraz Pawła Małeckiego.
Książka na ma przekonać konsumentów, że nawet kuchennym resztkom można nadać drugie życie.
Elektroniczna książka kucharska dostępna jest pod linkiem: https://bit.ly/2x8Bw26
Autor: W

piątek, 24 kwietnia 2020

Nagranie ze spotkania z twórcami ksiazki "Mama zawsze wraca"

Zapraszamy do obejrzenia nagrania na profilu wydawnictwa Dwie Siostry: zapraszamy do obejrzenia nagrania na naszym profilu: https://bit.ly/spotkanieMamaZawszeWraca
I mamy dla Was niespodziankę! Wczoraj nie było autografów, ale już niebawem w sklepie internetowym Wydawnictwa Dwie Siostry będzie można kupić książkę "Mama zawsze wraca" z podpisem Agaty Tuszyńskiej 🙂
O książce: https://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/…/prod-mama_zawsze_wr…
Agata Tuszynska - Fanpage
Iwona Chmielewska
Nogaś na stronie



 

I mamy dla Was niespodziankę! 

Wczoraj nie było autografów, ale już niebawem w sklepie internetowym Wydawnictwa Dwie Siostry będzie można kupić książkę "Mama zawsze wraca" z podpisem Agaty Tuszyńskiej 🙂


O książce: https://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/…/prod-mama_zawsze_wr…
Agata Tuszynska - Fanpage Iwona Chmielewska Nogaś na stronie

(info: wyd. Dwie Siostry)

czwartek, 23 kwietnia 2020

Co robią młodzi, kiedy dorośli nie patrzą?

Udowadniają, że nie trzeba czekać, by zmieniać świat! Nie pytają nikogo o zgodę, nie trzymają się planu lekcji. Ulepszają rzeczywistość! Wyróżniają się z tłumu. Odważni, zaangażowani, wytrwali. Naukowcy, sportowcy, artyści, społecznicy… Młodzi wiedzą, co robią! Najwyższy czas powiedzieć to głośno, a jeszcze lepiej – oddać im głos!

Piotrek narysował robota z tyłu zeszytu do polskiego. Chyba każdy tak czasem robi. Ale Piotrek zaszył się potem w garażu rodziców i wprowadził swój pomysł w życie. Po tygodniach stukania, wiercenia i skręcania na podwórko wjechał podobny do marsjańskiego łazika robot: ALISA. Urządzenie potrafi wwiercić się w ziemię, pobrać jej próbkę i natychmiast ocenić skład. Dzięki temu rolnicy w kilka minut mogą się dowiedzieć, jak najlepiej zadbać o glebę pod uprawy.

 

Z kolei Kira wpadła na pomysł „latającego plecaka”, jadąc ze szkoły zatłoczonym metrem. Zobaczyła unoszący się pod sufitem balonik i pomyślała, że na pewno da się wykorzystać hel przy produkcji plecaków. Stworzyła projekt takiego plecaka, który zdobył tysiące głosów i zwyciężył w konkursie na pomysły biznesowe. A to był dopiero początek!




 Justyna Suchecka, dziennikarka, młodzież poznała na wylot, między innymi relacjonując na gorąco strajk nauczycieli. Przemierzając Polskę, zebrała 30 inspirujących historii o tym, jak młodzi zmieniają świat.

Szanowni Państwo, czas poznać wyjątkowy bohaterów, którzy żyją tuż obok nas, a ich pomysłowość zadziwia dorosłych.

  To jest prawdziwe „Young Power…!” Premiera 6 maja.


(info: wyd. Znak Emotikon)
 

Rusza społeczna akcja- #ksiażka na kryzys

Serwis Granice.pl organizuje społeczną akcję #ksiazkanakryzys i zaprasza do współtworzenia społeczności czytelników podczas pandemii.  Internauci, czytelnicy i autorzy mogą dzielić się w mediach społecznościowych wrażeniami z przeczytanych książek, polecać sobie nawzajem ciekawe tytuły, rozmawiać o nowościach literackich. Tworzą w ten sposób wspólnotę miłośników literatury, dzięki czemu izolacja jest mniej dotkliwa.
Dołączają do niej także ci, którzy dotąd nie czuli potrzeby czytania. Książka stała się dla nich lekiem na nudę, a równocześnie – przenosząc w inne wymiary, środkiem łagodzącym niepokój i stres. Może się więc okazać, że – paradoksalnie – kwarantanna przyczyni się do wzrostu czytelnictwa” – wyrażają nadzieję organizatorzy akcji.

“Strona akcji www.ksiazkanakryzys.pl staje się powoli kroniką… nie tyle z oblężonego miasta, co z czasów zarazy. Będzie zapisem wydarzeń na rynku książki z tego niespokojnego czasu” – czytamy w komunikacie.
Na stronie www.ksiazkanakryzys.pl można znaleźć listę zarekomendowanych przez internautów książek, kalendarium nadchodzących spotkań autorskich, a także linki do nagrań spotkań, które już się odbyły.
Co w ramach akcji można zrobić?
  • Podzielić się w mediach społecznościowych – na Facebooku, Instagramie, Twitterze, YouTube – wrażeniami z lektury, oznaczając wpis  hashtagiem #ksiazkanakryzys, dzięki czemu odnajdą go inni czytelnicy;
  • Wziąć udział  w spotkaniach autorskich i zaprosić na nie innych, udostępniając wiadomość  w mediach społecznościowych z hashtagiem #ksiazkanakryzys;
  • Przejrzeć listę zaproponowanych przez czytelników książek do czytania w kryzysie;
  • Czytać i czytać. Najlepiej kupować książki w księgarni w swoim mieście (np. w ramach akcji „Książka na telefon”) albo w którejś z popularnych księgarni internetowych.

Autor: W
Źródło: Granice.pl

środa, 22 kwietnia 2020

#TerazCzasNaCzytanie

Czy dołączyliście już do akcji Fundacji Powszechnego Czytania? #TerazCzasNaCzytanie to hasło zachęcające do tego, by w tym niespokojnym czasie znaleźć przestrzeń na lekturę – dla ukojenia nerwów, dla rozwoju emocjonalnego oraz dla odbycia najdalszych podróży bez wychodzenia z domu. O ten czas będą walczyć producenci gier, filmów i telewizja. 
Wraz z Fundacją Powszechnego Czytania pokażmy, jak spędzamy go my!


Celem akcji Fundacji Powszechnego Czytania jest zachęcenie Polaków do skorzystania z kwarantanny w sposób, który zbuduje kompetencje dzieci na przyszłość.
„Dzieci, nawet najmłodsze, doskonale wyczuwają nasze emocje. Obecne przekazy medialne oraz fakt odwołania zająć w przedszkolu i szkołach, brak kontaktu z rówieśnikami, wszystko to podminowuje w dzieciach poczucie bezpieczeństwa. Wspaniałym sposobem na odwrócenie tej tendencji będzie wspólne czytanie i rozmowa. Skorzystajmy mądrze z tego wspólnego czasu w domu, którego oczywiście nie planowaliśmy, ale który można przekuć na sukces. Gorąco zachęcam, by znaleźć czas na wspólne czytanie i rozmowę z dziećmi, z korzyścią dla dziecka i nas samych”  podkreśla profesor Piotr Albrecht, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.
Badania udowodniły, że czytanie skutecznie niweluje stres: już 6 minut czytania obniża poziom stresu o 60%. Czytanie przynosi także wiele innych skutków długofalowych: buduje kompetencje społeczne, emocjonalne i kognitywne, ma moc niwelowania różnic społecznych.
Tak więc zachęcamy: macie czas? Czytajcie! Dla uspokojenia, dla rozwoju emocjonalnego oraz dla odbycia najwspanialszych podróży pozostając we własnych czterech ścianach! Jeśli chcecie się podzielić zdjęciami – wrzucajcie na social media z #TERAZCzasNaCzytanie – bądźmy razem choć każdy w swoim domu” – zachęca Maria Deskur, Prezeska Fundacji Powszechnego Czytania.
Więcej informacji znajdziecie na stronie Fundacji.

Ciekawostka - gdzie oglądana jest Rekomendacja 39?

WpisLiczba wyświetleń
Polska
219
Stany Zjednoczone
37
Rosja
15
Brazylia
10
Nieznany region
7
Wietnam
7
Holandia
6
Portugalia
6
Singapur
6
Francja


wtorek, 21 kwietnia 2020

Szymborska na czas kwarantanny






Sonia Bohosiewicz, Krystyna Janda, Wojciech Malajkat, Janusz Gajos czy Agata Buzek – to tylko część aktorów, którzy wzięli udział w akcji „Sto pociech – Szymborska na czas kwarantanny”. Fundacja Wisławy Szymborskiej postanowiła umilić nam czas spędzany w domach i poprosiła artystów o przeczytanie utworów noblistki.

„Sto pociech” to jeden z wierszy Wisławy Szymborskiej. Opowiada on o pocieszności człowieka. Z drugiej strony nasuwa na myśl pocieszenie. To właśnie cel akcji fundacji.


Materiały zamieszczane są  na profilu Facebook Wisławy Szymborskiej oraz kanale YouTube Fundacji.
Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.
Autor: W
 
Źródło: NCK

poniedziałek, 20 kwietnia 2020

Amazon na Światowy Dzień Książki rozdaje e-booki

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich Amazon wystartował z akcją, w ramach której czytelnicy mogą ściągnąć z platformy giganta dziewięć tytułów w wersji elektronicznej zupełnie za darmo. Promocja jest połączona z inicjatywą Amazon Crossing zachęcającą do czytania literatury z całego świata. W ofercie znalazły się angielskie przekłady tytułów z Turcji, Południowej Afryki, Szwecji, Chin, Niemiec, Izraela, Hiszpanii, Brazylii i Argentyny.

Pliki są dostępne od teraz do 24 kwietnia.
Udostępnione tytuły:

piątek, 17 kwietnia 2020

Już w niedzielę!!! OBECNOŚĆ OBOWIĄZKOWA

Niedziela 19.04 – Joanna Fabicka on line
facebook.com/public/Joanna-Fabicka

Halo, halo! Zapraszam wszystkie dzieci: młode i te całkiem stare. Opowiem Wam o swojej ulubionej bohaterce Rutce, o dzieciństwie na styku żwirowni i stawów, w których cztery razy się topiłam. Pokażę Wam swoje ulubione książki dla dzieci i specjalnie dla Was zajrzę do zapomnianych szuflad, by przeczytać niepublikowane wiersze: szczupłe i nieco szersze.





środa, 15 kwietnia 2020

Dziś - premiera!!!

Tęskniliście za Ulfem i Percym?
Wracają w trzeciej części trylogii!
Będzie o braterstwie krwi, miłosnych rozterkach,
nieustraszonych jeźdźcach, trzaskających piorunach,
licznych chrząszczach i gotowanych oczach dorsza.
Mój przyjaciel Percy, Buffalo Bill i ja
Premiera dziś!

Mój przyjaciel Percy, Buffalo Bill i ja
tekst: Ulf Stark
ilustracje: Magdalena Kucharska
tłum.: Katarzyna Skalska

twarda oprawa

244 strony
wiek: 8+
Jak każdego lata Ulf wybiera się z rodzicami i bratem do dziadków na wyspę. Tym razem dołącza do nich Percy, dla którego są to pierwsze takie wakacje. Chce spróbować wszystkiego, co robi się latem na wyspie – od prostowania gwoździ po zabawę w Indian.

Ulf nie jest zachwycony jego obecnością. Planował w tym roku zdobyć serce Pii, która jednak zdaje się zabiegać o względy Percy’ego. Co z tego wyniknie? Miłosne cierpienia Ulfa dobrze rozumie jego dziadek. Bo czyż to nie z miłości przeobraża się w Buffalo Billa, bohatera Dzikiego Zachodu?

Trzecia część trylogii opartej na wspomnieniach Ulfa Starka z dzieciństwa spędzonego w Stureby oraz z wakacyjnych wyjazdów na wyspę Möja. Autor doskonale przeplata humor z powagą, wywołując u czytelnika zarówno uśmiech, jak i wzruszenie.

Książki o Ulfie można czytać po kolei, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zacząć od dowolnego tomu.


(info:wyd. Zakamarki)

Małgorzata Musierowicz uzupełnia Jeżycjadę

6 maja nakładem wydawnictwa Egmont ukaże się najnowsza książka Małgorzaty Musierowicz, która  powstała we współpracy z córką – Emilią Kiereś – „Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę”. W publikacji znalazło się ponad 130 alfabetycznie ułożonych haseł, kolorowe zdjęcia, nigdy dotąd niepublikowane ilustracje, ciekawostki, anegdoty, cytaty i powiedzonka.
To prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników Borejków i ‘Jeżycjady’ – bez względu na wiek i płeć. Wszystko, cokolwiek człowiek tworzy, nieodmiennie musi wyrastać z tej gleby, z której on sam wyrósł. W naszym słowniku uzupełnień znajdziecie okruchy tej gleby i źdźbła moich upodobań. Znajdziecie tu także – namalowane i narysowane na Waszą prośbę – podobizny tych bohaterów serii jeżyckiej, którzy nigdy dotąd nie zostali sportretowani. I są tu też zdjęcia ważnych miejsc powieściowych – zrobiła je Emilia, bardzo w tym zakresie kompetentna („Jeżycjada”, siłą rzeczy, jest częścią także jej życia, podobnie jak jeżycka sceneria otaczająca ją od urodzenia). No i, rzecz jasna, pokażemy to i owo z naszego rodzinnego albumu fotograficznego. – napisała Małgorzata Musierowicz we wstępie do „Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę”

Jak informuje wydawca, fani autorki i jej twórczości dzięki tej książce zajrzą do mieszkania Borejków i dowiedzą się między innymi, jak wyglądał Ignacy Borejko w wieku chłopięcym. Obejrzą też jedyną zachowaną fotografię Pieska Genowefy Bombke. Będą mogli też zachwycić się jeżycką architekturą przeglądając zdjęcia wykonane przez Emilię Kiereś: jeżyckie balkony, wykusze i inne detale poznańskiej secesji.
W książce znajdą też mapę Poznania z oznaczeniem miejsc Jeżycjadowych, takich jak między innymi kamienice Borejków i Dmuchawca przy Rooosevelta, willa Bebe i Konrada, willa pana Paszkieta, dom Noelki, dom Mamertów, bloki Hajduka, miejsce po kinie Bałtyk, kino Rialto czy „żółty dom z wieżyczką” przy Słowackiego 18.

Autor: W
Źródło: Egmont

Cytat na dziś

Lęk przed chorobą zawrócił więc nas z zapętlonej drogi i z konieczności przypomniał o istnieniu gniazd, z których pochodzimy i w których czujemy się bezpiecznie. I nawet gdyśmy byli, nie wiem jak wielkimi podróżnikami, to w sytuacji takiej, jak ta, zawsze będziemy przeć do jakiegoś domu..."

Jest to fragment felietonu Olgi Tokarczuk był napisany dla "Frankfurter Allgemeine Zeitung" i później opublikowany na profilu FB pisarki.

piątek, 10 kwietnia 2020

Życzenia Wielkanocne


Rekomendacja 39 życzy wszystkim czytelnikom dobrego, 
świątecznego czasu.
 Oby duchowe przeżycia napełniły Was energią ,
tak potrzebną by przetrwać ten trudny czas. 

środa, 8 kwietnia 2020

Wideoczytelnia #gdanskczyta

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku w ramach programu #gdanskczyta zaprasza do czytelni on-line, w której autorzy oraz aktorzy trójmiejskich teatrów czytają książki dla dzieci i fragmenty wybranych tytułów związanych z Pomorzem wydanych w 2019 roku.



Do współpracy przy projekcie zaproszono aktorów i aktorki z Teatru Wybrzeże w Gdańsku, Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku oraz Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.
Nagrania w ramach wideo czytelni będą publikowane o godz. 15.00 w najbliższe wtorki – fragmenty literatury dziecięcej, oraz w piątki – fragmenty książek napisanych przez lokalnych autorów lub dotyczących Gdańska i Pomorza.
Aktorzy przeczytają w całości lub we fragmentach tytuły: „Pazurzak” Margarita del Mazo, „Czerwony kapturek” – Wilhelm i Jakub Grimm, „Historyjki na raz”- Bernard Friot, „Mama bohatera” – Robert Malo i Francisco Javier Mateos, „Podróż Podwójnego-P” Fernando Lalana.
Pierwszy materiał wideo w ramach czytelni #gdanskczyta, w którym Wioleta Karpowicz, aktorka Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku, czyta książkę pt. „Pazurzak” autorstwa Mazo Margarity i Pardi Charlotte: https://www.youtube.com/watch?v=FWpoVIrEI7o
Autor: W
Źródło: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

wtorek, 7 kwietnia 2020

Danuta W. – monodram Krystyny Jandy. Premiera on line

W ramach akcji #zostańwdomu, #zostanwpolonii Teatr Polonia zaprasza na premierę rejestracji spektaklu Danuta W. w reż. Janusza Zaorskiego na kanwie książki Danuty Wałęsy “Marzenia i tajemnice”, opracowanej przez Piotra Adamowicza, wydanej przez Wydawnictwo Literackie w 2011 roku.

Jednorazowy wyjątkowy pokaz monodramu Krystyny Jandy odbędzie się w wielkanocny poniedziałek, 13 kwietnia o godz. 18 poprzez premierę Facebook Live na fanpage’u Teatru Polonia oraz na Vimeo.
W roli Danuty Wałęsy oglądamy Krystynę Jandę, która o swojej pracy nad tekstem i spektaklem opowiadała tak:
 “Ten spektakl i ta rola, z legendarnym przywódcą Solidarności i Prezydentem Polski w tle, to jedno z największych moich wyzwań życiowych, nie tylko zawodowych, ale także ludzkich i obywatelskich. Każdego dnia wyznania pani Danuty Wałęsowej budzą mój podziw i wzruszenie. Prostota i szczerość tych wypowiedzi zdumiewa i wywołuje szacunek. Wszystko to budzi ochotę, aby w ogóle historię Polski opowiedzieć od strony kobiet”.
Autor: ET