Włoski filozof, mediewista, pisarz i felietonista, bibliofil.
Profesor Uniwersytetów we Florencji i Bolonii.
Zajmował się semiotyką/semiologią, procesami komunikacji i estetyką.
Jego "Imię Róży" czytaliśmy wszyscy.
Pisarz, intelektualista, miłośnik książek
Urodził się 5 stycznia 1932 roku w mieście Alessandria w Piemoncie na północy Włoch.
W 1954 roku ukończył filozofię na Uniwersytecie w Turynie, a swą pracę magisterską poświęcił świętemu Tomaszowi z Akwinu.
W 1956 roku Eco opublikował pierwszą książkę - "Problem estetyki u świętego Tomasza", która stanowiła rozwinięcie tez jego pracy magisterskiej.
Przez lata aktywność pisarską i eseistyczną łączył z pracą na uniwersytetach.
Przez lata aktywność pisarską i eseistyczną łączył z pracą na uniwersytetach.
Począwszy od lat 60. wykładał w Turynie, Mediolanie, Florencji i w Bolonii, gdzie w 1975 roku otrzymał katedrę semiotyki i został profesorem zwyczajnym. Pracę wykładowcy zakończył wraz z przejściem na emeryturę w 2007 roku.
Umberto Eco w 1980 roku wydał swą pierwszą powieść "Imię róży", która nieoczekiwanie dla samego autora, stała się światowym bestsellerem. Została przetłumaczona na 44 języki i ukazała się w nakładzie ponad 30 milionów egzemplarzy i doczekała się słynnej ekranizacji.
Druga jego powieść, "Wahadło Foucaulta" ukazała się w 1988 roku. Felietony, jakie opublikował na łamach tygodnika "L'Espresso" zostały opublikowane w latach 90. w zbiorach "Zapiski na pudełku od zapałek". Inne jego powieści to "Wyspa dnia poprzedniego" z 1994 roku, "Baudolino", "Tajemniczy płomień królowej Loany" czy "Cmentarz w Pradze".
Eco jest także autorem wielu rozpraw, w tym: "W poszukiwaniu języka uniwersalnego", "Między kłamstwem a ironią", "Filozofia frywolna", "Historia piękna", "Historia brzydoty","Rakiem. Gorąca wojna i populizm mediów", "Jak napisać pracę dyplomową. Poradnik dla humanistów".
W 2015 roku ukazała się jego ostatnia książka zatytułowana "Temat na pierwszą stronę".
( info i fot.: lubimyczytac.pl., Newsletter Biblioteki Analiz)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz