poniedziałek, 8 stycznia 2018

65. lat Wydawnictwa LiterackiegoPrzywitaliśmy 2018 rok. Dla Wydawnictwa Literackiego będzie to rok szczególny, najbliższe 12 miesięcy upłynie bowiem pod znakiem jubileuszu 65-lecia” – poinformowało Wydawnictwo Literackie.
Wydawnictwo Literackie powstało na początku 1953 roku. Pierwszym dyrektorem oficyny był Aleksander Słapa, a redaktorem naczelnym wybitny krytyk, członek zespołu redakcyjnego „Życia Literackiego”, dr Henryk Vogler. W programie wydawniczym nowo utworzonej oficyny znalazły się pozycje z literatury współczesnej, klasycznej i społeczno-naukowej. Pierwszą zapowiadaną książką miał być wybór listów Juliana Marchlewskiego do Stefana Żeromskiego i Władysława Orkana. Kiedy jednak w czerwcu 1953 roku pojawiły się publikacje Wydawnictwa Literackiego, były to najpierw „Wybór poezji” Adama Asnyka, „Dwie noce” Walerego Łozińskiego, powieść „W Roztokach” Władysława Orkana, „Igrce w Barbakanie” Adama Polewki oraz poemat o Koperniku Tadeusza Śliwiaka „Astrolabium z jodłowego drzewa”. W 1953 roku ukazały się także książki Ludwika Jerzego Kerna, Henryka Markiewicza i Sławomira Mrożka. Tak oto rozpoczęła się historia WL.
Dziś Wydawnictwo Literackie to jedno z najbardziej prestiżowych i rozpoznawanych wydawnictw (nie tylko w Polsce). Inspiruje najciekawsze zjawiska literackie oraz publikuje najwybitniejszych twórców polskich i światowych: pisarzy, poetów, eseistów, historyków i badaczy kultury.
Każdego roku nakładem WL ukazuje się ponad 100 nowych tytułów z różnych kategorii: literatury, szczególnie pięknej polskiej i obcej, literatury faktu – w tym cenionych książek wspomnieniowych, historycznych, popularnonaukowych – oraz literatury dla dzieci młodzieży. 

Wystarczy wymienić największe bestsellery minionego 2017 roku:

Anna Kamińska „Wand”
Anna Brzezińska „Córki Wawelu”
Szczepan Twardoch „Ballada o pewnej panience”
Dorota Masłowska „Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu”
Anna Kamińska „Białowieża szeptem”
Jerzy Pilch „Portret młodej wenecjanki”
Ignacy Karpowicz „Miłość”
Timothy Walker „Fińskie dzieci uczą się najlepiej”
Anne-France Dautheville „Sekrety roślin”
Jacek Tacik „Zamach”
Piotr Pustelnik, Piotr Trybalski „Ja, pustelnik”
Jak będziemy obchodzić jubileusz 65-lecia? Dla czytelników szykujemy liczne niespodzianki. O niektórych nie możemy jeszcze mówić, ale jedno już możemy ogłosić: 2018 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się wiele książek, na które czytelnicy czekają i które mają szansę stać się prawdziwymi literackimi wydarzeniami” – czytamy w komunikacie krakowskiej oficyny.
Źródło: (n)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz