piątek, 12 stycznia 2018

"Gwiaździsta noc Vincenta i inne opowieści" Michael Bird

Na początku przeraził mnie format książki - dość duży jak na literaturę dziecięcą. Myślę, że może to zrazić do tego tytułu wielu odbiorców, którym ciężko będzie ten tom utrzymać w rękach.


Natomiast okładka wprowadziła mnie w błąd . Przeczytałem część tytułu i byłem przekonany, że jest to opowieść tylko i wyłącznie o Van Goghu.

Książka zawiera aż  68 świetnie zilustrowanych opowiadań o malarzach i rzeźbiarzach, którzy zapisali się w dziejach sztuki swoimi nieprzeciętnymi dziełami. 
Autor w bardzo przystępny sposób zachęca czytelnika do zapoznania się ze światem sztuki; każda opowieść ma w tym tomie swoje miejsce i na pewno jest warta przeczytania.

Rozpoczynamy wędrówkę od czasów prehistorycznych i docieramy aż do współczesności. Poznajemy zarówno obrazy, jak i style malarskie oraz opowieści o tym, co wydarzyło się w okresie powstawania danego dzieła.

Na przykład, w rozdziale o Giotto czytamy, jak ludzie reagowali patrząc na jego dzieło przedstawiające scenę Jezusa wypędzającego przekupniów. Mówili:

"Tak.Właśnie tak to musiało wyglądać".

 Warto zauważyć, że książka zawiera słowniczek wyjaśniający trudne pojęcia ze sztuki oraz spis dzieł przedstawionych przez Michaela Birda.
Wielkim plusem tego tytułu są ilustracje wykonane przez Kate Evans.

Jedynym minusem tej książki jest fakt, że nie znalazłem w niej ani jednego polskiego malarza czy rzeźbiarza. To bardzo smutne.

Ocena: 8/10                                                                 Michał ( 2 kl. gimn.)Dziękujemy wydawnictwu Nasza księgarnia za przekazanie książki.
Książkę można wypożyczyć z naszej, szkolnej biblioteki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz