środa, 14 maja 2014

"Złodziejka książek" Markus ZusakKsiążka opowiada historię Lisel, która niedługo po rozpoczęciu wojny, została oddana przez matkę do rodziny zastępczej. W trakcie podróży do nowej rodziny dziewczyna była świadkiem śmierci swojego młodszego braciszka.

W dniu pogrzebu brata, Lisel kradnie pierwszą książkę, która po pewnym czasie staje się jej pamiętnikiem. Opisuje w nim swój los od momentu przybycia do rodziny zastępczej aż do dnia zbombardowania miejsca jej zamieszkania. 
Lisel kradnie kolejne książki aby móc się uczyć - czytać i pisać. Z jej pamiętnika dowiadujemy się jak wyglądało codzienne życie w Niemczech, w okresie II wojny światowej. 

Jest to książka opowiadana przez Śmierć - która znalazła pamiętnik Lisel w dniu bombardowania miasta.

To bardzo ciekawa i wciągająca opowieść, która zawiera wiele tragicznych wydarzeń wojennych, ale także wesołe sceny.

Moim zdaniem "Złodziejka książek" warta jest uwagi.

Na podstawie książki powstał film, w reż. Briana Percivala.Serdecznie polecam!

Ocena: 10/10                                                                     Aniolik

Dziękujemy wydawnictwu Nasza Księgarnia za przekazanie książki.
Książkę można wypożyczyć w naszej bibliotece szkolnej.


2 komentarze:

  1. Czytałam tę powieść jeszcze w gimnazjum, kiedy jeszcze nie było o niej głośno, kiedy nikt jeszcze nie myślał o filmie, kiedy leżała gdzieś na obrzeżach biblioteki, zamiast prężyć się na półce z napisem "Bestsellery" - pamiętam, że spędziłam z nią przemiękne chwile, wylałam mnóstwo łez i niejednokrotnie uśmiechałam się do stron. Wspaniała lektura.

    OdpowiedzUsuń
  2. Czytając tą recenzję - nasuwa się pytanie - czy można postępować niemoralnie, aby realizować swoje cele. W innej formie to znane pytanie czy cel może uświęcać zastosowane środki dla jego osiągnięcia. Odpowiedź nie zawsze jest jednoznaczna. Ale na pewno nie jest mądre narażanie się na odpowiedzialność karną za popełnione przestępstwo.

    OdpowiedzUsuń