czwartek, 18 stycznia 2018

To znowu on! Miś Paddington!

Obok tego uroczego Misia nie można przejść obojętnie! Charakterystyczna pelerynka i słoik marmolady to jego nieodłączne atrybuty. Poznajecie Państwo? Tak, to on! Miś Paddington! Kłania się pięknie i uchyla rąbka kapelusza dla Państwa.
Niedźwiadek z Peru to symbol Wielkiej Brytanii, postać z ekranów kinowych, a także wspaniały wzór do naśladowania dla najmłodszych – propagujący tolerancję, uprzejmość czy wytrwałość. Nie bez powodu został w tym roku maskotką UNICEF-u. Wszyscy kochają nieporadnego misia i pragniemy dzielić jego przygodami, dlatego też 6 grudnia przedstawiliśmy Państwu

zbiorek opowiadań jego twórcy, Michaela Bonda, pod tytułem „Paddington. Więcej przygód”.

Sympatyczny niedźwiadek coraz lepiej radzi sobie w domu państwa Brown. A kiedy trzeba, naprawdę bierze sprawy w swoje… łapy! Tym razem wybierze się do domu handlowego, odwiedzi dentystę, a nawet nauczy się prowadzić samochód.

 paddington_film

Zbiorek stał się inspiracją do stworzenia najnowszych filmowych przygód Misia. Film „Paddington 2” w kinach pojawił się 29 grudnia 2017 roku i rozbawił już tysiące widzów na całym świecie! 

paddi_film
  (fot. filmweb.pl)
  
Jak widać, moda na Misia nie ustaje. Gdy by tego było mało, przygotowaliśmy dla czytelników na chłodne zimowe wieczory zupełnie nowe wydania trzech książek o przygodach Paddingtona:

„Paddington się krząta”, „Paddington tu i teraz”, „Paddington daje sobie radę”

  paddingtony3

Miś Paddington, przybysz z mrocznych zakątków Peru, jak to on upaprany marmoladą, w sfatygowanym kapeluszu i kaloszach, krząta się w domu państwa Brown. Miś bardzo się stara i nawet czyszczenie komina mu niestraszne. Choć ma jak najlepsze chęci, co chwila spotykają go niespodzianki i pakuje się w kolejne tarapaty. Tylko dzięki niemu zwykłe domowe zdarzenia zmieniają się w przygody. Ale przecież Paddingtona nigdy za wiele i zawsze da sobie radę, nawet gdy zostanie aresztowany, prawda?

Aby przybliżyć Państwu postać autora, dzięki któremu możemy cieszyć się opowieściami o niedźwiadku z Peru w tak bogatej formie, stworzyliśmy krótkie wspomnienie jego życia i twórczości:

Twórca Paddingtona – Michael Bond
Brytyjski pisarz, najbardziej znany jako autor serii książek dla dzieci o przygodach misia Paddingtona (wydawanej od 1958 roku). Podczas II wojny światowej służył w Royal Air Force, a po wojnie pracował dla BBC jako operator kamery.
Nigdy nie myślał o pisaniu książek dla dzieci. Stworzył sporo opowiadań i słuchowisk radiowych. Pierwsza jego książeczka, „Miś zwany Paddington”, została opublikowana w 1958 roku. Spotkała się z tak życzliwym przyjęciem, że autor postanowił kontynuować opisywanie przygód niedźwiadka. W 1967 roku opuścił BBC i zawodowo zajął się pisarstwem. Praca nad kolejnymi książkami o Paddingtonie dawała mu wiele radości, ale też przejściowo wpędziła w depresję. Olbrzymie oczekiwania związane z dostarczaniem nowych tekstów, trudności w połączeniu pracy zawodowej i pisarskiej spowodowały, że doba stała się dla Bonda za krótka. Funkcjonował dzięki środkom nasennym i whiskey i pracował po kilkanaście godzin na dobę, bo nie chciał zawieść Paddingtona. 

Do 1976 roku powstało aż 19 książek o sympatycznym niedźwiadku. Autor zmarł 27 czerwca 2017 roku w wieku 91 lat. Jeremy Clarkson napisał wtedy na Twitterze: „To bardzo smutne, właśnie dowiedziałem się, że zmarł Michael Bond. Znałem go 45 lat i rzadko kiedy spotykałem równie życzliwe i delikatne osoby”.

(info: wyd. Znak)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz