wtorek, 7 kwietnia 2015

Festiwal Literatury dla Dzieci już wkrótce!!!

Znany jest już program Festiwalu literatury dla dzieci w Krakowie, Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu. 

Festiwal zaczyna się 10 maja.Co będziemy robić – czyli program pełen niespodzianek
Już 10 maja rusza druga edycja festiwalu. Przez trzy tygodnie dzieci i ich rodzice będą mogli wziąć udział w kilkuset wydarzeniach organizowanych w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku. Ideą festiwalowych spotkań jest rozwój młodych czytelników poprzez aktywny kontakt z wartościową literaturą dziecięcą.

Co chcemy przekazać – czyli motyw przewodni


W tym roku skupimy się na idei dziecka w społeczeństwie. Pragniemy pokazać, że każdy z nas jest na swój sposób inny, ale wszyscy jesteśmy wartościowi – stąd hasło przewodnie: Ludzie – różni, a tacy sami. Poruszać będziemy m.in. problematykę różnorodności kulturowej, tolerancji, osób niepełnosprawnych czy porozumienia między pokoleniami.

Co będziemy robić – czyli program pełen niespodzianek


W tym roku program festiwalu będzie jeszcze bardziej różnorodny niż rok temu! Już teraz zapraszamy dzieci do udziału w warsztatach, spotkaniach, wystawach, spacerach, projekcjach filmowych, degustacjach, grach miejskich, wernisażach, zabawach, konkursach i spektaklach.

Jak na festiwal literacki przystało, nie zabraknie też odczytów, czytanek i słuchowisk, podczas których autorzy i znane osobistości będą czytać dzieciom najciekawsze i najbardziej wartościowe propozycje literackie.

Organizatorzy zadbają również o profesjonalne wsparcie dla rodziców. Festiwal będzie okazją do spotkań z pedagogami i psychologami dziecięcymi. Dodatkowo eksperci z zakresu literatury dziecięcej podpowiedzą, jak nie pogubić się w księgarni i bibliotece i mądrze wybrać książki dla swoich pociech.

O czym będziemy rozmawiać – czyli nasze pasma tematyczne


Podczas pasma filozoficznego padną pytania uniwersalne, na które wspólnie z dziećmi poszukamy odpowiedzi – kim jestem? Jak osiągnąć szczęście? Czym jest dobro i zło? W ramach aktywności kulinarnych czytaniu towarzyszyć będzie wspólne przygotowanie i degustacja przysmakówW cyklu sentymentalnym będziemy za pomocą książek budować mosty międzypokoleniowe, którymi spróbujemy połączyć współczesne dzieci z ich rodzicami i dziadkami. Nie zabraknie tłumnie odwiedzanych w minionym roku „Czytanek po zmroku” – wieczornego czytania baśni z odległych zakątków świata, którym będą towarzyszyć zabawy związane z danym kręgiem kulturowym.

Co polecamy – czyli nagroda dla Najlepszej polskiej Książki dla Dzieci 2014


Tradycją festiwalu stało się szukanie najbardziej wartościowych pozycji literackich dla dzieci. W pierwszym etapie kapituła wybiera najlepsze książki wydane w minionym roku przez polskich autorów. W drugiej turze głos mają najważniejsi odbiorcy literatury – czyli jej czytelnicy. Na swoje typy można głosować w trakcie internetowego plebiscytu. Jurorzy już szukają najlepszych pozycji – listę nominowanych książek ogłosimy niebawem.


O co nam chodzi – czyli główne wartości i cele Festiwalu


Pomysłodawcy i organizatorzy Festiwalu Literatury dla Dzieci wcielili w życie swoje marzenie, którym było zaistnienie literatury dziecięcej w przestrzeni społecznej. Dlatego też zapraszając czytelników do wspólnej zabawy wychodzimy na ulice miast.

W pracy z dziećmi stawiamy na aktywizujące metody dydaktyczne. Chcemy wychować młode pokolenie na ludzi aktywnych, zaangażowanych i potrafiących niezależnie myśleć. Dlatego podczas naszych zajęć zapraszamy nie tylko do słuchania i patrzenia, ale także do wąchania, smakowania, dotykania i tworzenia.

Z książką w ręku walczymy o to, by za kilkanaście lat biblioteki i księgarnie pełne były młodych obywateli znających wartość słowa pisanego i potrafią czerpać z niego inspiracje, wiedzę i mądrość.

Przyłączycie się?
Więcej na: www.fldd.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza